Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki filtr do zmiękczania wody w domu?


mario007
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez o6483256,

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Ktoś używa i poleca filtr do zmiękczania wody w instalacji domowej?

Chodzi mi o w miarę możliwy tani koszt co roczny utrzymania takiego filtru żeby spełniał swoje zadanie. Ile u was kosztuje takie utrzymanie na rok?

Bo już mam dość jak w czajniku często zbiera się duża ilość kamienia mimo użycia filtru w dzbanku DAFI.  Wodociąg gminny z studni głębinowej ( nie czuć chlorem i do tego smaczna ) 🙂

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Musisz kupić stację uzdatnia wody, żaden filtr Ci nie pomoże.

 

Wydatek na urządzenie ok 1500zł. Przykładowo tak to wygląda:

image.png.826671f8bc3f4ce66c494a40adf1c220.png

 

Jakie kupisz, to nie ma znaczenia. Wszystkie działają tak samo dobrze.  Jest wątek na muratorze, ale uważaj, sprzedawcy sami go napędzają pytając z nowych kont i odpowiadają sami na pytania.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam od 5 lat takiej kolumny zmiękczające jak powyżej kolega przedstawił. Tak naprawdę to wsypuję raz na rok 3 worki po 25kg solnych pastylek i temat zamknięty.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz dobrze, bo ja sypię 25kg soli raz na 1,5 miesiąca 👍

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 @carinus Duży wydatek na start i jeszcze zależy od zapotrzebowania uzupełniania tej soli na dom.

Czy jest duża różnica po używaniu takiej stacji, dużo mniej kamienia pojawia się w wodzie ugotowanej i czy taka stacja coś więcej oczyszcza z wody nie tylko kamień?

Edytowane przez mario007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w moim przypadku jest kolosalna. Zmiękczam do ok 5. Nie używam wtedy już soli i nabłyszczacza w zmywarce. Na armaturze, nie mam kamiennego nalotu, armatura wygląda jak nowa, czego nie mogłem powiedzieć gdy zmiękczacza nie miałem. Średnio raz na 3-4 lata wymieniałem słuchawki od prysznica, sitka etc. Teraz nic z tym nie robię.

Kawa, herbata lepiej smakuje i nie zostawia osadu na szklance.

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osadów nie mam, ale moja woda ma naturalną twardość w granicach 15 jednostek. Co do wody pitnej, używam od 25 lat filtra osmotycznego. Wtedy kosztował majatek, obecnie można kupić za parę słówek i mieć czystą wodę bez azotanów. Zbiorniczek ma poj. 7l i wystarcza na bieżące dzienne spożycie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie. Jeszcze pytanko, jak chcę dobrać sobie taką stację to na co zwracać szczególną uwagę w parametrach?

Bo  są różnej pojemności jak to dopasować do swoich wymagań na dom 4 osobowy? 

i jeszcze jedno, widzę że potrzebują prądu zazwyczaj to zasilacz 12 voltowy, czyli jak mi na wsi zabraknie prądu przez wichurę czy burzę to woda nie poleci do kranu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda poleci i bez pradu.

Przy zmiekczaczu nie powinno byc miedzi w instalacji CWU.

Ja mam viesamana dziala pewnie tak samo jak inne.

Edytowane przez PioBin
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności zrób test twardości wody i dobierz kolumnę w/g wydajności. Tam możesz dowolnie ustawiać żądaną twardość poprzez domieszanie na wyjściu z kolumny. Wszystko jest regulowane do potrzeb. Ostrzegam że będziesz odczuwał dziwne zjawisko braku zmywania mydła z ciala, podobnie jak to się dzieje z wodą morską. Kolumna zastępuje jony wapniowe na jony sodu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, PioBin napisał(a):

Woda poleci i bez pradu.

Przy zmiekczaczu nie powinno byc miedzi w instalacji CWU.

Ja mam viesamana dziala pewnie tak samo jak inne.

Instalacja może być miedziana, ale wtedy zaleca się zmiękczać wodę do ok 5* w skali niemieckiej.

Na początku woda leci zielona, bo jest wypłukiwany nalot z rur, potem już jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja instalacja jest z Pex-a i nawet nie wiedziałem że zachodzi taka reakcja z miedzią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mario007 napisał(a):

Dzięki za opinie. Jeszcze pytanko, jak chcę dobrać sobie taką stację to na co zwracać szczególną uwagę w parametrach?

Bo  są różnej pojemności jak to dopasować do swoich wymagań na dom 4 osobowy? 

i jeszcze jedno, widzę że potrzebują prądu zazwyczaj to zasilacz 12 voltowy, czyli jak mi na wsi zabraknie prądu przez wichurę czy burzę to woda nie poleci do kranu?

Na domek jednorodzinny zmiękczacz 25l będzie OK np USTM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz pod pojęciem domek jednorodzinny, jako wyznacznik wydajności kolumny? Musisz liczyć zużycie wody podczas chwilowego max. poboru. Po co komuś coś, co nie pozwoli na wymagany przepływ oczyszczonej wody. Zamiast sporych zacieków, będzie miał mniejsze zacieki kamienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na innych forach że dobór zmiękczacza robi sięna podstawie twardości wody i ilość zużywania miesięcznie. 

I dobrać nie za duży i nie za mały. bo jak za duża będzie pojemność to będzie więcej soli wypłukiwało do ścieków a mniej zużywało wody do regeneracji filtra. (albo odwrotnie jak coś źle zrozumiałem, na szybkiego 🙂) czyli większe wydatki powstaną przy źle dobranej pojemności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Mam 25l robię regenerację co 2m3. 

Masz manualną regenerację czy automat to robi za Ciebie? a ile zużywasz miesięcznie wody?

W bojlerach emaliowanych czy kwasówkach taka woda po zmiękczaczu nie powinna zaszkodzić?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regeneracja złoża jest zależna od wyjściowej twardości wody i twardości jaką docelowo chcesz uzyskać. W moim przypadku regeneracja przebiega chyba co 7m3 i dzieje się to całkowicie automatycznie. Trzeba pamiętać o konieczności odprowadzenia wody po regeneracji. Chyba do każdego urządzenia jest dołączona instrukcja jak ustawiać sterownik w zależności od twardości wody. Podstawą to diagnoza swojej wody żeby wiedziec co ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mario007 napisał(a):

Masz manualną regenerację czy automat to robi za Ciebie? a ile zużywasz miesięcznie wody?

W bojlerach emaliowanych czy kwasówkach taka woda po zmiękczaczu nie powinna zaszkodzić?

To dzieje się automatycznie, ale twardość duża, więc i regeneracja częstsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.