Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie pompy ciepła pomiędzy buforem a rozdzielaczami


Marcin241291

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie odnośnie wykonania instalacji pomiędzy buforem który jest podłączony do pompy ciepła stiebel eltron 8kw a rozdzielaczami podłogówki. Otóż mój instalator wyszedł rurą do zasilenia podlogówki PP 32 i po drodze założył pompę obiegową i zawór zwrotny i to podłączył właśnie rurą PP 32 do 3 rozdzielaczy ( 2 po 8 pętli i 1 na 9 pętli) problem jest taki że pompa nie dała rady dogrzać domu jak były mrozy po ok -10  i więcej, instalator twierdzi że dobrze wykonał zasilanie do rozdzielaczy. Czy ktoś może mnie uświadomić jak to powinno wyglądać ( po wymianie na większą pompkę co przepływy są pomiędzy 1.5-2 litrów na każdym obiegu, nie są to równe przepływy pomimo tego że wszystkie pętlę są odkręcone na full. Dodam że jak narazie nie było mrozów aby przetestować czy działa to wszystko tak jak należy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływy w pętlach są prawidłowe, 2l/min dla PEX16 to max.

Choć między nami mówiąc takiego przepływu - rzędu 3000l/h przez rurę PP32 nie da rady osiągnąć.

Fizycznie też takiego przepływu z tej PC nie osiągniesz, gdyż przy zalecanej delcie T =5C i przepływie rzędu 3,0m3/h moc musi wynosić - około 17kW - czyli ponad 2x więcej niż masz ze swojej PC.

Coś jest skopsane - albo projekt, albo wykonanie  - rada na przyszłość zrobić dobry projekt , wtedy nie ma takich "kwiatków".

Najprawdopodobniej masz źle wykonaną instalację samej podłogówki- nic o niej nie piszesz.

Mogą być też za małe izolacje budynku.

Co masz na podłogach - gres, drewno czy coś innego? 

Szybka rada zmniejsz przepływy do 1l/min we wszystkich pętlach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2023 o 20:26, sambor napisał(a):

Przepływy w pętlach są prawidłowe, 2l/min dla PEX16 to max.

Choć między nami mówiąc takiego przepływu - rzędu 3000l/h przez rurę PP32 nie da rady osiągnąć.

Fizycznie też takiego przepływu z tej PC nie osiągniesz, gdyż przy zalecanej delcie T =5C i przepływie rzędu 3,0m3/h moc musi wynosić - około 17kW - czyli ponad 2x więcej niż masz ze swojej PC.

Coś jest skopsane - albo projekt, albo wykonanie  - rada na przyszłość zrobić dobry projekt , wtedy nie ma takich "kwiatków".

Najprawdopodobniej masz źle wykonaną instalację samej podłogówki- nic o niej nie piszesz.

Mogą być też za małe izolacje budynku.

Co masz na podłogach - gres, drewno czy coś innego? 

Szybka rada zmniejsz przepływy do 1l/min we wszystkich pętlach. 

A więc sprawa wygląda tak że podłogowa na rurce 16 pętle max 90 metrów i rozstaw co 10 cm , dom ocieplony dobrze 20 cm styropian na ścianach 20 strop i 15 podłoga ogrzewane 215 m. Zastanawiam się czy nie powinno to być tak wykonane że za pompą obiegową c.o nie powinna być dana rura o większej średnicy i dopiero z niej porobione odejścia na rurce pp32 do rozdzielaczy bo na ten moment za pompką c.o jest rura PP 32 i to wszystko później przechodzi systemem kolanek do rozdzielaczy. 

Fakt jest też taki że pompka c.o jest wymieniona na większą i oprócz tego instalator założył zawór zwrotny do którego wpadł mu kamień i blokował on pełne otwarcie zaworu ( kazałem mu sprawdzić ten zawór ze względu na szumy które się z niego wydobywały) . Zawór też jest nowy i teraz się zastanawiam czy sytuacja będzie stabilna przy mrozach czy nie, dom nie jest jeszcze zamieszkały i na podłodze na tą chwilę nie ma nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim wykonaniu to przepływy nie powinny przekraczać 1l/min, zasilanie to ok 38C przy -20C.

Z tymi rurami to tak jak piszesz - z bufora min PP40, pompa, za pompą z PP40 rozejście na 3x PP32.

Jak możesz to popraw, gdyż taka instalacja będzie słyszalna przez domowników.

Zaworu zwrotnego nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sambor napisał(a):

 

 

2 godziny temu, sambor napisał(a):

Przy takim wykonaniu to przepływy nie powinny przekraczać 1l/min, zasilanie to ok 38C przy -20C.

Z tymi rurami to tak jak piszesz - z bufora min PP40, pompa, za pompą z PP40 rozejście na 3x PP32.

Jak możesz to popraw, gdyż taka instalacja będzie słyszalna przez domowników.

Zaworu zwrotnego nie potrzeba.

Zwracałem uwagę instalatorowi odnośnie tego zasilania, czy to może wpływać negatywnie na pracę całego układu? 

Godzinę temu, vlad1431 napisał(a):

A na te 215m 8kw to nie za mało?

Stiebel eltron twierdzi że nie, pompę w sumie dobierał człowiek z firmy w której ją kupiłem oraz człowiek bezpośrednio ze stiebel eltron. No i ciepło właściwe pokazuje że też ma 8 kw wystarczyć, dodam jeszcze że inna firma wyliczyła Kasai 6kw

Panie Sambor napisałem do Pana prywatną wiadomość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Marcin241291 napisał(a):

Stiebel eltron twierdzi że nie, pompę w sumie dobierał człowiek z firmy w której ją kupiłem oraz człowiek bezpośrednio ze stiebel eltron. No i ciepło właściwe pokazuje że też ma 8 kw wystarczyć, dodam jeszcze że inna firma wyliczyła Kasai 6kw

Najwyżej grzałką się wspomoże, a to akurat nic strasznego w naszych warunkach. Plus taki, że ktoś coś w ogóle dobierał, a nie wciskał kilkanaście kW na palę/bo zalegało na magazynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla -15C maks W45 7kW. Dla -20C maks W35 i spadek do ~6kW. Tyle teoria dla Stiebla. A z Kasai 6kW to już pewnie tylko autor wie czym się kierował oferent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Patrol napisał(a):

Najwyżej grzałką się wspomoże, a to akurat nic strasznego w naszych warunkach. Plus taki, że ktoś coś w ogóle dobierał, a nie wciskał kilkanaście kW na palę/bo zalegało na magazynie.

Robiłem porównanie kilku pomp i w sumie był rozstrzał od 6kw do 12 ... Nie wiem jak to dobierali ale trochę dziwnie to wyglądało... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z branżą nie mam nic wspólnego, ale jeśli dobrze liczę to przy teoretycznie równomiernych przepływach można puścić na każdej pętli 1,35l/min (dla PC max 23l/min a minimum to 10 - przynajmniej dla modelu cs plus ) co sugerowałoby, że po wymianie obiegowej pompki i obniżeniu aktualnych przepływów na pętlach powinno być ok. Wymiana na PP40 na pewno by nie zaszkodziła, poza tym inna kwestia czy bufor był w ogóle potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy, że pompa nie dawała rady?

Jaka była temperatura na zasilaniu i powrocie na PC? Czy pompa ma wskazanie przepływu wody grzewczej? Pozwoliłoby to na określenie bieżącej mocy cieplnej.

215m2 podłogi? Jaka wentylacja w budynku? Dużo parametrów jest niewiadomych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie choć zasilanie szło pex 32 ( PP 32 wewnątrz ma chyba 22 a PEX 28)  po drodze 2 kolanka i jeden trójnik rozdzielał na 2 obwody podłoga i grzejniki. nie dogrzewało mi podłogi na górze w łazience. max przepływ 1l/h

W ten piątek miałem poprawioną instalacje w ramach gwarancji dla ciekawości przeciąłem ten trójnik pex i ma on średnice wewnętrzną 20mm prawie jak twoim przypadku. Jak zwiększyli mi trójniki to teraz mogę ustawić do 2l/h.

Dodaje zdjęcie przed i po modyfikacji

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.