Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła z buforem czy bez ?


ameno25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Jestem w trakcie wykonywania ogrzewania podłogowego , 2 rozdzielacze po 10 sekcji   zlokalizowane na parterze i piętrze , zasilone są rurą  PP  fi 32x4.4 (23.2mm) , przy pierwszym rozdzielaczu trójnik i odnoga do rozdzielacza na piętrze , długoś rur zasilających rozdzielacz to około 5m do pierwszego rozdzielacza , trójnik i 2,5m do drugiego . Łączna ilości pętli to 20  , powierzchnia podłóg 160m2 ( 30 garaz ) , odpadnie około 10m2 na szafy i zabudowy stałe , wyjdzie około 1400mb rury pex 16x2 o pojemności wodnej 140l 

Źródłem ciepła będzie pompa Vaillant Unitower split vwl 75 split , z wbudowanym zasobnikiem CWU , pompę będzie instalował   sprzedawca pompy , instalacja OP jest po mojej stronie 

Pytanie mam jedno czy te 2 rozdzielacze obsługujące 20 petli , 1400mb rur mogą być podłączone bezpośrednio do pompy ciepła , czy lepiej będzie dać bufor ?

Jeśli  należy dać bufor to jak go wpiąć szeregowo czy równolegle w instalację , jakiej pojemności , ewentualnie jakie są inne możliwości ?

Budynek jest wybudowany z porotherma ,  25cm + 15 styro , dach pełne deskowanie , wełna 2x15 cm ,   chudziak parter 12cm styro grafit 0,031 , pietro styro 5cm , fundamęty 10cm XPS, garaż odizolowany od czesci mieszkalnej sciany i sufit 10cm styro grafit , okna 3 szyby ciepły montaż 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz .  Pompa zostanie zmieniona i pójdzie ten zestaw https://allegro.pl/oferta/vwl105-5as-vwl128-5is-vrc700-vpsr100arothermsplit-9818214469 

Rura 32x4x4 czyli prawie cal w środku 23.2 myślisz że może być problem , rozdzielacze zawory , wyjście z bufora wszystko jest calowe 

U sąsiada jest podłączone na pex 25 , również 20 pętli i jakoś to grzeje , u kolegi 2 rozdzielacze po 11 petli na pex 32 prosto z pompy i przepływy ma max 1,5l/min 

Cały czas zastanawiam się czy ten bufor  jest wart instalacji , według  wyliczeń z ciepłowłasciwe wychodzi tam pompa 10kW i według wyliczeń instalatora również , jutro mam dostać odp z Vaillant  odnośnie pompy obiegowej w tej PC .

Doczytałem że jeśli pompa jest dobrana  mocą  w punkt do zapotrzebowania budynku oraz jak ma duzy zakres modulacji mocy  to bufor zbędny ,  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale ztą modulacja to tylko niewiele pomp potrafi

bufor to zbędny wydatek  ale nie zmam parametrów modulacji tego wynalazku co podałes w linku a nie mam sił analizować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał odp z Vaillanta  jutro odnośnie modulacji , pompy obiegowej 

Czyli ogólnie nie instalowałbyś bufora do takiej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od możliwości (algorytmu) modulacji pompy ciepła. Bufor też nie rozwiązuje wszystkich problemów, za mały bufor = mały zład i będzie Ci schładzało instalację. Za duży bufor = za długa reakcja na modulację mocy pompy... i algorytm może wariować. Miałem podobnie po wpięciu bezpośrednio w podłogówkę.

Przerabiałem próbę bez bufora i działy się różne rzeczy. Po zamontowaniu bufora 60l (galmet ~500pln) problemy ustały - pompa 8kw.

Poza tym bufor (równolegle) pięknie separuje obiegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.