Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus GB072-24kw - nie osiąga zadanej temperatury / duże zużycie


penio5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pewien problem z ustawieniami, piec posiadam od listopada 2023. Wydaje mi się, że zużycie gazu jest dość duże.

Po kolei: 

  • Piec: Buderus gb072-24kw
  • Budynek: 170-180m, ocieplony, (lata 2000)
  • Ogrzewanie: grzejnikowe

Ostatnio zużycie gazu przy temperaturach zewnętrznych -1 (w nocy), +2 (w dzień) zużycie gazu jest około 14/15 m3.

Ustawienia:

  • od PN do PT - od 6-8 (19c)tz/ 8-16 (17c)to / 16-23 (19c)tz
  • SB/ND - 8-23 (19c)tz* / 23-8(17c) to**
  • *temperatura zadana, **temperatura obniżenia

Co się dzieje:

Temperatura nie osiąga temp. zadanej. Czyli jak mamy ustawioną na 19c to piec grzeje i od 4h stoi na 18,5c i nie może dobic tych 0,5c. Czyli p0iec w ogóle się nie wyłącza tylko cały czas działa.

 

Poniżej załączam zdjęcia - zastosowane ustawienia, proszę o wskazówki co zmienić, co poprawić. 

 

Z góry przepraszam ale jestem w tym temacie totalnie zielony, zgłębiam wiedzę z tego forum ale gdzieś z tymi ustawieniami się gubię.

IMG_7769.JPG

IMG_7775.JPG

IMG_7774.JPG

IMG_7773.JPG

IMG_7772.JPG

IMG_7771.JPG

IMG_7770.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kociol pracuje ale napewno na zmniejszonej mocy, bedzie modulowal aby nie przebic zadanej temp. Powinien utrzymywac Ci teraz 19st i nie przekraczac jej. O ile zwiekszyles wplyw pom -K ?

Obserwuj temp. i ewentualnie dokonuj korekty z tym wplywem

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększyłem o 2 (z 5 na 7). Na piecu pokazuje między 47,5 a 50. Przez dobę na takich ustawieniach wciągnęło 15 metrów przy temperaturze 0/+1. To wcześniej miałem lepsze wyniki bo około 11/12. Niestety nie pamiętam jakie były ustawienia serwisowe dlatego, że nie ja je ustawiałem. Nie mieszkam na codzień w domu, dom jest rodziców.

Ja poprawiam ustawienia po ostatnich zmianach serwisanta, który ustawił tak, że pobór gazu skończył się na 19 metrach w podobnych temperaturach.

Zastanawiam się czy nie zrobić testu opartego na temperaturze pokojowej.

Najgorsze jest to, że taki pobór gazu występuje przy temperaturze plusowej na dworzu a w domu temp zadana to 19 a temp obniżenia 17.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@penio5Jakie ocieplenie budynku: styro na ścianach, styro na stropie, styro w podłodze, jakie okna i czy z nich wieje, jakie grzejniki (jeśli aluminiowe/żeberkowe to ile żeberek na 1m2 powierzchni ogrzewanej). Czy grzejniki są ciepłe od początku do końca i od góry do dołu? Na jaką wartość nastawy termostatów są ustawione grzejniki?

Jakie było orientacyjne zużycie przy tej samej temp. zewnętrznej przy poprzednim źródle ciepła? Czy wiesz może jakie było zużycie 08/09/10.01.2024r. jak były te duże mrozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian na ścianie 15cm. Na stropie nie ma styropianu jest wełna. Na podłodze też jest styropian (nie wiem ile).Grzejniki aluminiowe. Grzejniki są ciepłe od góry do dołu. Nie ma termostatów na grzejnikach, odkręcone na maksa.

Wcześniej było palone węglem (piec tzw. Śmieciuch)

Na poprzednich ustawieniach zużycie gazu było około 14/15 metrów przy mrozach sięgających -15 w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, penio5 napisał(a):

Ale po osiągnięciu temperatury (19c) od 1h piec dalej działa, nie wyłącza się.

Sprawdź w zakładce info, czy faktycznie osiągnął 19°C, bo na głównym ekranie temperatura jest w zaokrągleniu. Poza tym wpływ pomieszczenia nie polega na tym, że kocioł wyłącza się od razu po uzyskaniu zadanej temperatury, tylko po jej przekroczeniu o każde 0,1°C zaczyna obniżać temperaturę zadaną na kotle, im większy wpływ tym bardziej obniża, aż w końcu się wyłączy.

Z tym ustawieniem mocy minimalnej, to serwisant chyba trochę przesadził. Kocioł może zejść do 3 kW, a on ustawił na prawie 7,5 kW.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.