Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zużyciem gazu - Buderus GB072 14KW - zasobnik 120l


Vojto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkim,

Chciałbym prosić o pomoc w konfiguracji ekonomicznych ustawień dla kotła gazowego Buderus. Kocioł serwisowy co rok i nie wykazuje żadnych usterek. 

Kotłownia jest zlokalizowana na piętrze domu jednorodzinnego, powierzchnia 145m2. System ogrzewania to podłogówka plus 2 grzejniki niskotemperaturowe w łazienkach. 

W salonie na parterze jest zainstalowany sterownik RC310 i jest to pomieszczenie wzorcowe. Dom zamieszkuje tylko 1 osoba.

 

Zainstalowane komponenty:

1. Buderus GB072 14K

2. Zasobnik CWU Buderus 120l

3. Sprzęgło hydrauliczne + pompa CO Ferro (ustawiona maksymalna moc)

4. Dwie skrzynki rozdzielaczy, po jednej na każdym poziomie budynku

    - parter - przepływy ustawione na poziom ~2l/m  (7 pętli)

    - piętro - przepływy ustawione na poziomie ~1,5-2l/m (11 pętli)

 

Ważne - grubośc jastrychu ~10cm. Okna 3-szybowe a ocieplenie 20cm styropianu.

 

Przy ustawieniach:

CO:

- jeden obieg grzewczy

- sposób regulacji - temp pomieszczenia

- sposób oeniem temperatury i ochrona przed zamarzaniem - temperatura pomieszczenia

- maksymalna temperatura - 42 

- system grzewczy - podłogowy

- system wykrywania okna - włączony

- charakterystyka PID - bezwładnościowy

- harmonogram grzania stały - brak rozróżnienia na dzień i noc

- temperatura zadana - 21,5

 

CWU:

- temperatura zadana - 60

- brak cyrkulacji

- brak dezyfenkcji termicznej

- zwiększenie temperatury zasilania  - 10K

- harmonogram - włączony w godzinach 6:30-24:00

 

Przez luty, na powyższych ustawieniach, zużycie było na poziomie 148m3. Dla porównania w większym domy (160m2) i 4 osobach, ale na piecu Vailanta, zużycie wynosiło 112m3. 

Wydaję mi się to trochę dużo.

 

Próbowałem ustawić regulacje wg temperatury zewnętrznej z punktem początkowym, punkt początkowy 21C a końcowy 42 z wpływem pomieszczenia 3K, ale piec przegrzewał pomieszczenie. Pomimo osiągnięcia temperatury zadanej 21,5 to grzał do 22,5.

 

Czy może mi ktoś doradzić, co jest źle lub jak zmodyfikować ustawienia dla bardziej ekonomicznej pracy? Z góry wielkie dzięki za pomoc!

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nowy dom? Instalacja wykonana poprawnie? Kocioł nie taktuje? Potrzebna jest aż tak wysoka temperatura CWU?

Co do krzywej grzewczej, jeżeli kocioł przegrzewa pomieszczenie, to trzeba zmniejszać jej wysokość, albo zwiększać wpływ pomieszczenia.

Czasami jest tak, że większa liczba domowników, to więcej wytworzonego tzw. ciepła bytowego.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest nowy, Instalacja wydaje się poprawnie wykonana, nigdy nie miałem z nią problemów.

Co masz na myśli z taktowaniem pieca? Piec nie wykazuję  zadnych błędów. Co rok przechodzi przegląd i czyszczenie.

Proponujesz zmniejszyć maksymalną temperaturę z 42 na ile? Wpłye temperatur podnieśc z 3K na ile?  Masz jakieś pomysły?

 

Co do CWU teraz zmodyfikowałem CWU na 48C, ale jak robiłem porównania ze zużyciem kolegi to przy 60C uzyskiwaliśmy podobne zużycia gazu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie jest wtedy jak kocioł co chwilę się włącza i wyłącza. Można to zweryfikować poprzez sprawdzenie liczby startów palnika w stosunku do czasu jego pracy (menu: informacja systemowa).

Jeżeli ma być sterowanie wg temperatury zewnętrznej, to trzeba obniżać krzywą o 1°C i przez dłuższy czas obserwować, czy nadal przegrzewa. Wpływ pomieszczenia pomaga jak ktoś ma problem z ustawieniem krzywej, im większy wpływ, tym bardziej kocioł obniża temperaturę zadaną na kotle po przekroczeniu temperatury pomieszczenia.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa grzewcza z punktem początkowym 22,końcowy36 dla -20,wpływ pomieszczenia 3K,a więc krzywa bardzo płaska.Temperatura 22,czasami przegrzewa do 22,5

Moc kotła minimalna na 13%.

Przy takich ustawieniach spalanie w styczniu(bywało w nocy po -20) 150 m.w lutym 109m.

Dane budynku w stopce.

 

Edytowane przez staran11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Hej
 

Aktualnie mam krzywą z punktem początkowym 25, a końcowym na 38 z wpływem pomieszczenia 9K i z tego co zauważyłem to nie przegrzewa. Niestety u mnie jest gruba podłoga ~10cm. Czy warto zmienić punkt początkowy na 22?

Co do mocy kotła to u mnie minimalna jest na poziomie 23%. Jak ustawiłeś 13%? 

Pozdrawiam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vojto napisał(a):

Co do mocy kotła to u mnie minimalna jest na poziomie 23%. Jak ustawiłeś 13%? 

Uzytkuje CW400,ale to prawie to samo, menu serwisowe-dane kotła i tam można ustawić moc minimalną

Przy 28% kocioł pracuje z mocą ok 4KW,to może być za dużo .

Ja startowałem z krzywą 20,końcowa 36 i wpływem pomieszczenia 1K,na jesieni przy dodatnich temperaturach na zewnątrz lekko nie dogrzewał ,dlatego podniosłem dół na 22  i tak już zostało,przy mrozach lekko przegrzewał to dałem wpływ na 3K.W grudniu i styczniu(czyli normalna zima) kocioł chodził prawie cały czas na minimalnej mocy.

Ja bym próbował zejść z krzywą , zmniejszyć wpływ pomieszczenia i zjechać moc do minimum.obserwowac ,korygować.

Teraz temperatury troche za wysokie do testów,sam myśle czy można coś jeszcze urwać,ale to już chyba na następny sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie minimalna moc to 3,2kW. Niżej już nie mogę zejśc. 

Obecnie mam ustawioną górną moc pieca na 8kW na CO i 10,1kW. Czy warto to podnieśc na 100%? 

Co do krzywej to będę modyfikował. Będę dawać znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam kocioł + wymiennik cwu 200 litrów. Skreciłem CO do 5 kw i grzeje 38 stopni  a CWU do 8 kw i grzeje do 44 stopni.  Mam ogrzewanie mieszane ale gdy kiedyś próbowałem tylko podłogowym to zmniejszyłem temp CO do 30 stopni i moc na min i szło sobie na 26 stopni. teraz grzeje z temp pomieszczenia w godz 5-7, 14-16,19-23 i temp w najzimniejszym pom 19 stopni reszta ok 20 stopni. Zużycie na poziomie ok 3.5m3 doba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Vojto napisał(a):

Czy warto to podnieśc na 100%? 

Na CO ,przy dobrze ocieplonym domu większej nie potrzeba.Co do CW ja mam na 100 procent i zwiększenie na 20K,zadana na 45 i grzeje z temperaturą 65,na pewno szybciej nagrzewa ,ale czy to bardziej ekonomicznie to nie wnikałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sorry, że tyle nie pisałem ale chciałem sprawdzić w dłuższym okresie czasu zachowanie pieca. 

Aktualnie krzywa ustawiona w zakresie 24-38 stopni przy wpływie temperatury pomieszczenia 8K.  Temperatura ustawiona 21,5 i maksymalnie grzeje do 22 stopni. Nie wiem czemu, ale przy wpływie na poziomie 3K to piec przegrzewa do 22,5. 

Maksymalna moc pieca dla CO to 8kW a CWU 10kW. Czy polecacie obniżyć moc pieca? Minimalna moc pieca to 3,2kW.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.