Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus GB192i - taktowanie, dużo załączeń


Jokerone
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Jokerone,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, posiadam Buderus GB192i 25kw + CWU 160l , 3 obiegi podłogówki - każdy na grupie pompowej + sprzęgło hydrauliczne. Podłogówka z rotametrami ustawionymi aktualnie na przepływy w granicach 2-2.3 , gdzie mniej ciepła było potrzeba to zmniejszone. Rozkład temperatury w pomieszczeniach jest ok.

Ogólnie kocioł jest super, dużo ustawień pozmieniałem opierając się na forum. W okresie zimowy średnio dobowe zużycie gazu mam na poziomie 3.7 m3 - 4.8 m3 (średnia z fizycznie zużytego gazu). W domu jest około 21,5 stopnia w dzień, na noc obniżona do 20 - 20,5. Cwu ustawione na 45 stopni, czasem zwiększam do 48. Co miesiąc dezynfekcja 70 stopni. Cyrkulacja chodzi rano przez 1h, i w porze wieczornej około 4h. Zużycie ciepłej wody dość duże. Wodę grzeję wg schematu - rano i potem po południu do 22:00. Woda ustawiona na ECO. Komfort cieplny oraz CWU jest zadowalający. Zużycie też wydaje się ok, roczne średnio 750 m3 gazu z ostatnich 2 lat.

Wszystko niby super, ale startów palnika jest mniej więcej 2 razy więcej niż godzin pracy. (od ostatniego wyzerowania startów -99 , godzin pracy - 61h, wcześniej było np. 752 starty , czas pracy - 409 h. )

CWU - ustawiony kocioł na mniejszą moc, grzeje wolniej ale mniejszą mocą - programem grzania CWU dopasowany do potrzeb (taki zamysł, aby wolniej grzał zasobnik - czyli dłuższa praca mniejszą mocą).

Ustawienia aktualnie mam takie:

  • min temp. zew : -20 stopni
  • tłumienie : tak
  • typ budynku : ciężki
  • czas wybiegu pompy: 15 min
  • moc p. przy min mocy grzewczej: 30%
  • moc p przy maks. m. cieplniej: 70%
  • maks. temp. ogrzewania:  40 stopni    ( wcześniej było 35 ustawione , efekt zbliżony - więc zwiększone aby kocioł się za szybko nie wyłączał )
  • maksymalna moc cieplna: 11%
  • górna granica-maks m.c : 15%
  • maks moc podgrz. cwu: 45 %
  • gorna gr. maks mocy cwu: 65%
  • gorna gran. maks. temp. zas. : 55 stopni
  • min. moc urządzenia: 11%
  • int.czasu (blok cyklu) : 20 min
  • int.temp (blok cyklu) : -6K

CWU:

  • maks temp cwu - 60 stopni
  • CWU     -  45 stopni
  • zwiększenie temp. zasilania - 8K
  • pompa cyrkulacyjna - włączona (własny harmonogram)

Ogrzewanie podłogowe: każdy obieg ustawiony jako podłogowe, każdy obieg ma swój sterownik  - nie ma przegrzewania ani niedogrzania pomieszczeń.

Krzywa grzewcza: ( bardzo podobnie ustawiona w każdym obiegu +- 2 stopnie modyfikowane dla komfortu )

  • temperatura projektowa: 36 stopni
  • maks temp. zasilania: 40 stopni
  • wpływ pomieszczenia: 3K
  • korekta temp. pomieszczenia: 0K
  • podnoszenie zaworu mieszacza: 5K
  • czas pracy zaworu: 120 s

   Kocioł pracuje zazwyczaj na min mocy - 11% czyli około 2,5 Kw, przy CWU trochę mocniej. Wiem, że dom dobrze ocieplony, kocioł za duży, ale jest modulacja do 2,5 Kw co nadal się okazuje za dużo. Wiadomo przy większych mrozach czas pracy palnika jest ciut dłuższy, a startów mniej. Z tego co wyczytałem na forum, prześledziłem logikę działania na forum, oraz wiki.gbbkolejka - i wiem że najlepiej jakby pracował dłużej z mniejszą ilością startów. Jeśli chodzi o przeglądy to po 3 roku wygląda jak nowy, więc jest super. Pracy serwis nie ma za wiele przy nim.

Czy próbować walczyć z taktowaniem, czy nie ma sensu więcej analizować i zostawić jak jest. Chociaż wiadomo, że fajnie próbować zejść ze zużyciem gazu i grzać efektywniej i ekonomiczniej.

Coś można zmienić w ustawieniach, może coś przeoczyłem, albo źle interpretowałem.

Jak ktoś ma jakieś pomysły to czekam na informację.

Dziękuje 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, udało mi się trochę zmniejszyć taktowanie - najpierw zmieniony Interwał Temp. (blok.cyklu) na -6K.

Było załączeń około 50 na 50h pracy - przez kilka dni.

Zmiana na -7K - 6h pracy - 0 załączeń - od rana do 14. Więc idzie w dobrym kierunki. Komfort taki sam nadal. Zobaczę za kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2024 o 16:00, Jokerone napisał(a):

posiadam Buderus GB192i 25kw

Po co zakładałeś taki mocny kocioł? On startuje od 12 kW i dopiero schodzi z mocą w dół. Z tego co napisałeś masz 170m2, a on by ogrzał ze 300 albo więcej. U klienta mam zamontowany ZSB 14-5C 14kW na 220m2 + garaż i kocioł się i tak nudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.02.2024 o 17:08, h3nio napisał(a):

To nie jest taktowanie. Śmiało możesz bardziej zwiększyć interwał temperaturowy i czasowy.

Witam, może faktycznie nie jest typowe taktowanie, ale chciałoby się aby pracował jak najdłużej bez przerwy. Zmiana interwału temperaturowego trochę pomogła. Już nie jest 2 razy więcej startów w stosunku do godzin pracy, ale w miarę równo, a temperatury na zewnątrz dość wysokie. Spróbuje jeszcze interwałem czasowym. 

Dziękuje za podpowiedź.

42 minuty temu, teres napisał(a):

Po co zakładałeś taki mocny kocioł? On startuje od 12 kW i dopiero schodzi z mocą w dół. Z tego co napisałeś masz 170m2, a on by ogrzał ze 300 albo więcej. U klienta mam zamontowany ZSB 14-5C 14kW na 220m2 + garaż i kocioł się i tak nudzi.

Witam serdecznie, nie zauważyłem aby startował od 12KW, jest przykręcony na 11% czyli moc około 2,6 KW. Przy starcie mam pracę na 11% od samego początku. Co do wyboru kotła, to sprawa była prosta. Zależało mi na najniższej modulacji. Padło na BG192i i paradoksalnie zarówno 15KW i 25KW - zaczynają od 2,6 KW mocy minimalnej, i w tamtym momencie oferta pakietowa na 25KW była niższa niż 15KW, a dodatkowo 25KW był dostępny od ręki. Patrząc realnie to na CO to chyba i 15KW byłby przewymiarowany. Natomiast CWU ustawiam sobie na ECO i grzeję powoli małą mocą.  Trafiłem na forum szukając najbardziej optymalnych ustawień, aby zminimalizować zużycie gazu i i grzać najefektywniej.

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie bardziej bym dzisiaj brał pod uwagę 15KW mocy maksymalnej. Wiadomo, że jest tendencja namawiania klientów na 25KW, na wypadek wielkich mrozów 😉 Na szczęście są fora i można poczytać i dobrać mniejszy. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2024 o 13:11, Jokerone napisał(a):

nie zauważyłem aby startował od 12KW, jest przykręcony na 11% czyli moc około 2,6 KW. Przy starcie mam pracę na 11% od samego początku.

Na sterowniku jak startuje, to od 11%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, teres napisał(a):

Na sterowniku jak startuje, to od 11%?

Tak, przy aktualnych ustawieniach każdy start kotła pokazuje 11% - w aplikacji, oraz na sterowniku w wartościach monitorowanych. Czy to CWU czy CO - start 11%, przy CO zostaje 11% a przy CWU potem wchodzi na wyższą moc czyli u mnie 45%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
W dniu 4.03.2024 o 15:40, Jokerone napisał(a):

Tak, przy aktualnych ustawieniach każdy start kotła pokazuje 11% - w aplikacji, oraz na sterowniku w wartościach monitorowanych. Czy to CWU czy CO - start 11%, przy CO zostaje 11% a przy CWU potem wchodzi na wyższą moc czyli u mnie 45%.

Jednak dzisiaj sprawdzone ponownie, faktycznie startuje z mocą 17%, po 3-4 sekundach spada na 15% i po około 7 sekundach na 11%. Sprawdzone przy podniesieniu temperatury w obiegu aby wymusić załączenie kotła. Obserwowane na RC310 w wartościach monitorowanych. Jednak start nadal nie 12KW a bliżej 4,25 KW.

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2024 o 14:24, Jokerone napisał(a):

Jednak dzisiaj sprawdzone ponownie

Dzięki za info, to ładnie to poprawili w stosunku do starszych kotłów GB072. Startowały od 50%, schodziły do minimum i znów dźwigały się do docelowej mocy.

Może wymuś na kotle 2-3 przerwy na dobę po 2-3 godziny, to sobie dłużej popracuje w pozostałym okresie. Przy podłogówce nie powinieneś tego poczuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z kotła. Jedynie czytając forum, próbuje go najefektywniej ustawić. 

Jasne spróbuje wymusić przerwy. Zainspirował mnie teraz właśnie forumowicz Teres i wpadłem na pomysł. Mając 3 obiegi plus CWU, spróbuje tak harmonogramy ustawić aby się mijały - czyli np. 1 obie grzeje pozostałe nie, i tak na zmianę, a luki wypełnię CWU. Faktycznie testowałem w moim przypadku temp w pomieszczeniu rośnie o 1 stopnień po 3h grzania podłogi, przy starcie ogrzewania, potem kolejny stopień jest po 2h - łącznie przez 7h podniosłem temp o 3 stopnie - oczywiście na najmniejszej mocy kotła. Temperatura utrzymała się około 4h bez zmian, później spadała powoli. 

Spróbuję ustawić grzanie obiegu I - np. 1h, potem obniżenie - II obieg - kolejną 1h - później obniżenie - III obieg 1h - potem obniżenie. Powinno się udać pracę ciągłą utrzymać. Zobaczymy jak zużycie gazu wyjdzie wtedy.

Aktualnie przy ostatnich ustawieniach mam około 3m3 na dobę - odczytywane z gazomierza (bo kwh w aplikacji Buderusa nie przekładają się na faktyczne kwh z FV, są trochę zaniżone w stosunku to FV)

Ustawię, zresetuje starty palnika i zobaczę.

Dzięki za poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Zmieniłem ustawienia, tak aby każdy obieg grzał w innym czasie, żeby cykl grzania był zadany tylko w jednym obiegu, potem 2 i 3 obieg i tak na zmianę. Faktycznie przy obecnej pogodzie nie było ciągłej pracy, ale duża poprawa np. 16h pracy i 8 startów. Natomiast zużycie gazu faktyczne dobowe wzrosło do 4.2 m3 na dobę. Najwięcej zamieszania wprowadza CWU, chwilę po nagrzaniu CWU odcina pracę palnika bo temp jest za wysoka do ogrzewania podłogowego, więc pompy chodzą dopóki nie spadnie temp. I tu mam przerwę. Zmiany komfortu nie odczułem. Jednak 1m3 na dobę poszło więcej wymuszając ciągłą pracę.

Analizując wszystko, chyba nie ma co z uporem walczyć z załączeniami kotła, a zostawić ustawienia ekonomiczne i komfortowe.

Dziękuje wszystkim za porady. Może przy większych mrozach warto będzie wrócić do takich ustawień, natomiast aktualnie ustawić ekonomiczniej i nie patrzeć na starty palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.