Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. To moja pierwsza zima w nowym domu i pojawiły się dwa problemy z ogrzewaniem. Dom ma 130 m2 i wszędzie jest podłogówka (parter i piętro) plus dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach. Kocioł to Termet Ecodens Gold Plus 20 jednofunkcyjny i do tego Tech Sterowniki St-294 V2, rotametry magnetyczne Prandelli. 7 pętli na dole i 8 u góry. Styropian na zewnątrz 20 cm, podłogowego jest 17 cm, a wełny 30 cm.

Pierwszy problem to hałas pompy odpowiedzialnej za piętro, kiedy pracuje na 3 biegu (szum/buczenie słyszalne w całym domu). Zmieniłem bieg na drugi i co zauważyłem:
1. Hałas zupełnie ustał na 2 biegu kiedy chodzi tylko pompa od piętra. Jeśli jednocześnie są włączone pompy od parteru i piętra (obie na 2 biegu) to pompa od piętra delikatnie "pyrka", tak jakby miała lekkie drgania, które są słyszalne tylko w kotłowni. Mimo wszystko lepsze to niż ciągły szum na 3 biegu słyszalny w całym domu. Dodam tylko, że jak chodzi na 1 biegu to cały czas słuchać lekkie drgania. Co może być przyczyną?
2. Jeśli na 2 biegu jest ogrzewane tylko piętro to rotametry mają mniejsze przepływy niż na 3 biegu. Czy to normalne?
3. Kiedy jednocześnie grzeje parter i piętro (obie pompy na biegu 2) to na dole są dobre przepływy, a na górze praktycznie zerowe. Co może być przyczyną?

Drugi problem to czas ogrzewania. Mam tylko dwa sterowniki pokojowe, 1 na piętro i 1 na parter. Nie mam pogodówki, więc pompa włącza się jak temperatura na sterowniku zejdzie poniżej temperatury zadanej z uwględnieniem histerezy. Jeśli pracuje tylko dół lub góra to przepływy na rotametrach i czas nagrzewania jest zadowalający. Kiedy jednocześnie jest ogrzewana góra i dół to niestety trwa to znacznie dłużej i przyspiesza dopiero jak np. parter osiągnie temperaturę zadaną i zaczyna działać sama góra. Ogrzewanie dwóch kondygnacji zdecydowanie wydłuża czas osiągnięcia zadanej temperatury (z 4/5 do nawet 10/11 godzin).

1. Czy to jest standardowa sytuacja, że ogrzewanie dwóch kondygnacji w tym samym czasie wydłuża czas osiągnięcia zadanej temperatury na danej kondygnacji niż w przypadku, gdy ogrzewana jest tylko ta jedna kondygnacja?

2. Jeśli czas powinien być taki sam lub nieznacznie dłuższy to co może być przyczyną w moim przypadku?

Załączam zdjęcia instalacji oraz poniżej przesyłam link do filmu, gdzie jest przedstawiona instalacja.

 

 

Instalacja 1.jpg

Instalacja 2.jpg

Instalacja 3.jpg

Kotłownia 1.jpg

Kotłownia 2.jpg

Rotametry parter.jpg

Rotametry pietro.jpg

Zdjęcie 1.jpg

Zdjęcie 2.jpg

Zdjęcie 3.jpg

Zdjęcie 4.jpg

Zdjęcie 5.jpg

Opublikowano

Najbardziej zastanawia mnie ostatnie zdjęcie. Jeżeli jedna pompa jest do parteru, a druga do piętra, to są bardzo blisko siebie. Ja bym pompy wsadził albo do skrzynek z rozdzielaczami (jakbym wsadzał dwie). Ale pewnie wsadziłbym tylko jedną i też by ogarnęła. Ja mam jedną i ogarnia dół i górę.

Opublikowano
22 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

Jeżeli jedna pompa jest do parteru, a druga do piętra, to są bardzo blisko siebie.

No i co z tego?

Niech autor tematu poda gdzie są zaw zwrotne na obiegach pomp.

Opublikowano

Według zdjęć przedostanie mówi (chyba) że jest filtr zaraz przy sprzęgle jeden na obie pompy.

Opublikowano

Załączam dodatkowe zdjęcia i nowy film, gdzie nagrałem jak przebiega cała instalacja. Dwie pompy obiegowe (piętro + parter) połączone są trójnikiem i wspólnie podłączone do tego samego przyłącza sprzęgła hudraulicznego. Filtr skośny z zaworem kulowym jest jeden przed samym sprzęgłem. Sprzęgło to Afriso BLH 501.

Zauważyłem jeszcze prawidłowość - jak w trakcie działania jednej pompy włączę drugą to na pierwszej przepływyna rotametrach momentalnie spadają, a czas nagrzewania kondygnacji gdy grzeją się boie naraz jest 2-3 razy dłuższy niż gdyby ta kondygnacja była ogrzewana jako jedyna. 

Hałas na pompie odpowiedzialnej za parter (po prawej stronie, umiejscowiona wyżej) nie występuje na żadnym biegu, niezależnie czy działa sama czy razem z pompą poddasza.

Hałas na pompie odpowiedzialnej za poddasze (po lewej stronie, umiejscowiona niżej), jak pracuje jako jedyna nie występuje na tylko drugim biegu (na 1 są drgania, na 3 hałas w rurach jakby chodził odkurzacz słyszany w całym domu).

Jak pracują obie pompy jednocześnie to pompa odpowiedzialna za poddasze ma mocne drgania na 1 i 2 biegu, na 3 w dalszym ciągu jest buczenie.

Zalezy mi żeby rozwiązać problem niewydajnego ogrzewania przy pracy dwóch pomp jednocześnie (jak działają osobno to jest dobrze) oraz hałasu pompy odpowiedzialnej za poddasze, który bardzo przeszkadza.

https://youtube.com/shorts/0WKxDBvXDuQ?feature=share

 

 

20221212_192850.jpg

20221212_193053.jpg

20221212_193222.jpg

20221212_193419.jpg

20221212_193433.jpg

Opublikowano

Jaką średnicą rurek masz zasilony ten rozdzielacz?

Opublikowano

problem leży w tym, że obydwie pompy są ze sobą połączone trójnikiem a dopiero potem ze sprzęgłem.

Prawidłowo powinno to wyglądać tak:

 

Bez tytułu.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.