Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z podłogówką


wiesieq73

Rekomendowane odpowiedzi

Może jakaś dobra dusza będzie w stanie pomóc.
Ogrzewanie piecem gazowym dwufunkcyjnym z zamkniętą komorą,  mieszane - podłogowe i kaloryfery.
Ogrzewanie podłogowe praktycznie nie działa. Powodem jest odpięta pompa cyrkulacji przy podłogówce. 
Jej załączenie powoduje wprawdzie natychmiastowy ruch rotametrów w dół (jak na zdjęciu) i podłoga zaczyna się nagrzewać. Ale od razu system wariuje - kaloryfery przestają grzać, piecyk co rusz się włącza a pompa pieca szaleje. Temperatury na wskaźnikach natychmiast spadają - na zasilaniu temp. spada z ponad 60 do niecałych 30 stopni, a na powrocie spada z ponad 50 też do 30 stopni.
Przy włączonej pompie od podłogówki wariuje pompa w piecu, jakby nie była w stanie przepchnąć wody dalej - sam piec włącza się i wyłącza bez przerwy. Po odpięciu pompy od podłogówki kaloryfery znowu działają - jednak podłoga jest wtedy zimna z wyjątkiem małego odcinka przy zaworach.
Według fachowca - pompa od podłogówki jest zbyt mocna i blokuje pompę od pieca, dlatego trzeba ją odłączyć, a do cyrkulacji musi wystarczyć sama pompa od piecyka. Ale to nie rozwiązuje problemu - kaloryfery wprawdzie ciepłe, ale podłoga wtedy jest zimna. Przy wyłączonej pompie od podłogówki rotametry jak widać - zamknięte. Bez podłogówki, żeby było ciepło temperatura na piecu na 70 st. cels.

Czy jest jakiś sposób, aby mieć i kaloryfery i podłogówkę przy tej instalacji??
Zastanawiam się, czy jest możliwość, że pompa pracuje "odwrotnie"? Czy da się to jakoś ustawić poprawnie?

IMG-4325.jpg

IMG-3447.jpg

IMG-3448.jpg

IMG-4023.jpg

IMG-4326.jpg

IMG-4327.jpg

IMG-4328.jpg

IMG-4330.jpg

IMG-4331.jpg

IMG-4335.jpg

IMG-4336.jpg

IMG-4337.jpg

IMG-4339.jpg

 

IMG-4341.jpg

IMG_4329.jpeg

IMG-4343.jpg

Edytowane przez wiesieq73
dodanie zdania o temperaturze na piecu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten rozdzielacz, który jest na tym zdjęciu to jest od ogrzewania podłogowego? Jeśli tak to traktowanie podłogi temperaturą 60stC to bardzo słaby pomysł. W tym układzie jeśli nie ma tam żadnego zaworu zwrotnego za kotłem gazowym to może być tak, że pompa od podłogówki wpycha zimną wodę z powrotu podłogówki do kotła.  To, że temperatura zasilajaca podłogę spada to jak najbardziej dobry objaw. Ale ja jestem hydraulikiem amatorem. Poczekajmy na kogoś bardziej doświadczonego

Edytowane przez awiator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rozdzielacz nie jest przystosowany do pieca gazowego, w tym miejscu powinny być same belki od rozdzielacza podłogowego. Za to przy piecu powinno być sprzęgło hydrauliczne i podział na 2 obiegi grzewcze a jeden z nich z zaworem 3d. Teraz to dużo pieniędzy idzie na grzanie, (gaz drogi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli powrót, to powrót (tak jest opisane na belce), to co tam robią rotametry ?

Strzałka na pompie wskazuje że zasysa ciepłą wodę i ciśnie w powrót. Chyba powinno być na odwrót.

Tak prosta instalacja, a wszystko na odwrót. Chyba że ja coś nie kumam. To działało kiedyś ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, buska3 napisał(a):

Ten rozdzielacz nie jest przystosowany do pieca gazowego, w tym miejscu powinny być same belki od rozdzielacza podłogowego. Za to przy piecu powinno być sprzęgło hydrauliczne i podział na 2 obiegi grzewcze a jeden z nich z zaworem 3d. Teraz to dużo pieniędzy idzie na grzanie, (gaz drogi).

Ale że co - trzeba przerobić teraz instalację? Czy to w ogóle wykonalne - wszystko pochowane pod podłogą, na wierzchu tylko piecyk i skrzynka rozdzielacza. Jaki to mógłby być koszt??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja przygotowana pod kocioł na paliwo stałe, teraz by mieć komfort z OP to niestety ale trza przerabiać, najważniejsze czy zasilanie i powrót OP jest pociągnięte z kotła tak jak i z grzejników, bo kucie będzie kiedy są połączone razem gdzieś w posadce/ścianie trójnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, buska3 napisał(a):

Instalacja przygotowana pod kocioł na paliwo stałe, teraz by mieć komfort z OP to niestety ale trza przerabiać, najważniejsze czy zasilanie i powrót OP jest pociągnięte z kotła tak jak i z grzejników, bo kucie będzie kiedy są połączone razem gdzieś w posadce/ścianie trójnikiem.

Niestety nie mam schematu instalacji. Ale ponieważ nie widzę nigdzie łącznika - to zapewne jest gdzieś (nie wiadomo gdzie) pod podłogą.

Kucie całego mieszkania nie wchodzi w grę. W najgorszym razie zostanie grzanie na samych kaloryferach.

Na razie włączyłem pompę przepływu i przymknąłem zawór zwrotny na powrocie (zamknąłem go całkowicie i potem odkręciłem 1/2 obrotu). Na kaloryfery idzie ciepła woda - chociaż grzeje je w odwrotny sposób, tzn rurkami od powrotu a nie od zasilania i grzeją po prostu słabiej.

Ale suma sumarum - na razie jest jeszcze w domu ciepło.

Ale mam poczucie, że tak nie powinno być, powinno grzać przez rurki zasilania - da sie to jakoś przestawić np. na zaworach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety bez schematu twojej instalacji to jest wróżenie z fusów. Musi to zobaczyć dobry fachowiec, nie ten co to robił 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, buska3 napisał(a):

Za to przy piecu powinno być sprzęgło hydrauliczne i podział na 2 obiegi grzewcze a jeden z nich z zaworem 3d.

Nie koniecznie, można to zrobić inaczej, wielokrotnie o tym pisaliśmy na forum.

Na pewno trzeba zaw 3-D i pompę, ale pompa już jest, ponadto trochę gimnastyki przy przeróbce rozdzielacza + umiejętna regulacja całości układu hydraulicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.