Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze nowego źródła ciepła


sh4rk007

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, login7 napisał(a):

Animus cos ty się tak uparł na zakładanie podłogówki są też inne rozwiązania np.: ogrzewanie wodne  ścienne - taka podłogówka na ścianie.

A wiesz kolego, że płyta ogrzewania podłogowego jest odseparowana leży na styropianie i obwodowo jest izolowana od ścian.   To pozwala obniżyć skutecznie temperaturę czynnika grzejnego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się składa że ogrzewnictwem zajmuję się w pracy dopiero od 1989roku i trochę widziałem.

Na IŚ-u też czegoś tam uczyli. Chociaż w większości zajmowałem się instalacjami przemysłowymi. Człowiek jest ułomny i wszystkiego nie wie. Każdy kocioł czy też piec działa podobnie, lecz każdy ma swoje chimery i dlatego warto pytać. Cieszące jest to, ze większość tu obecnych ma dużą wiedzę i się nią dzieli. Lecz jak ze wszystkim człowiek musi uważać sa tacy którzy zawierzyli urządzeniu nawigacji GPS i wylądowali w jeziorze, są tacy którzy zawierzyli guru z forum i wydali kupę kasy psu pod ogon. Są i tacy do  których przyszedł pan hydraulik jako guru i objawienie i spartolił im chałupę do tego nie było tanio. 

Reasumując najważniejsze abyśmy zdrowi byli

A na obniżenie czynnika grzewczego w instalacji ogrzewania podłogowego ( jeśli chodzi o projektowanie i takie tam ) ! to przy dobrej izolacji bo o tym chyba chciałeś wspomnieć, to wpływ ma powierzchnia wymiany ciepła i konieczność zagwarantowania komfortu użytkownikom bo temperatura podłogi powyżej 40 stopni Celsjusza stopni jest nieakceptowalna.  Tak  przynajmniej nauczał  prof.  Rosiński na IŚ-u PW  i to by było na tyle.

no chyba że fryzjer się mylił 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normy europejskie nie dopuszczają temp powierzchni podłogi wyższej niż 28C dla pomieszczeń bytowych i 32C dla łazienek.

Jednym z tych ograniczeń jest wymóg zdrowotny a drugim to że przy wyższych temperaturach powierzchni zaczyni unosić się z grzanej podłogi kurz - co może powodować alergię u użytkowników.

Nie wspomnę już o jonach dodatnich, które mają ujemny wpływ na samopoczucie ludzi przebywających w takich pomieszczeniach

Podobnie jest z ogrzewaniem ściennym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, login7 napisał(a):

A na obniżenie czynnika grzewczego w instalacji ogrzewania podłogowego ( jeśli chodzi o projektowanie i takie tam ) ! to przy dobrej izolacji bo o tym chyba chciałeś wspomnieć, to wpływ ma powierzchnia wymiany ciepła i konieczność zagwarantowania komfortu użytkownikom bo temperatura podłogi powyżej 40 stopni Celsjusza stopni jest nieakceptowalna.  Tak  przynajmniej nauczał  prof.  Rosiński na IŚ-u PW  i to by było na tyle.

no chyba że fryzjer się mylił 🙂 

Nie bierzemy pod uwagę zepsutych OP, tylko zrobionych prawidłowo według sztuki.

6 godzin temu, sambor napisał(a):

Normy europejskie nie dopuszczają temp powierzchni podłogi wyższej niż 28C dla pomieszczeń bytowych i 32C dla łazienek.

Jednym z tych ograniczeń jest wymóg zdrowotny a drugim to że przy wyższych temperaturach powierzchni zaczyni unosić się z grzanej podłogi kurz - co może powodować alergię u użytkowników.

Nie wspomnę już o jonach dodatnich, które mają ujemny wpływ na samopoczucie ludzi przebywających w takich pomieszczeniach

Podobnie jest z ogrzewaniem ściennym

To na poważnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że znam ten wykres i dziwię się tym co piszesz.

https://www.projektoskop.pl/images/001rozkladciepla_w520.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie instalacje zrobione z błędami wypaczają obraz tego typu ogrzewania, dlatego jnie zgodzę się ze stwierdzeniem 

Cytat

unosić się z grzanej podłogi kurz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat kurz najbardziej lubi cyrkulować w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym ... nie wiedzieć czemu  😉 do tego jest taki perfidny, że w tych dobrze wykonanych lata sobie nawet lepiej niż w tych spartolonych 😜 

Edytowane przez login7
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, login7 napisał(a):

Akurat kurz najbardziej lubi cyrkulować w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym ... 

takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Godzinę temu, sambor napisał(a):

A kogo stać na spartoloną podłogówkę?

Od razu ci odpowiem - większość inwestorów, nawet tych, którzy mają na nią projekt!

Mi chodziło o wynajęcie sprzątaczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus ile obiektów widziałeś/obsługiwałeś z różnymi typami ogrzewania ?

Czy rozmawiałeś może z osobami odpowiedzialnymi za utrzymanie czystości w takich obiektach ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, login7 napisał(a):

Animus ile obiektów widziałeś/obsługiwałeś z różnymi typami ogrzewania ?

Czy rozmawiałeś może z osobami odpowiedzialnymi za utrzymanie czystości w takich obiektach ?

 

 

18 godzin temu, Animus napisał(a):

Właśnie instalacje zrobione z błędami wypaczają obraz tego typu ogrzewania, 

 

14 godzin temu, sambor napisał(a):

Sprzątaczka nawet taka w bikini lub toples może być tańsza niż eksploatacja złej podłogówki

To prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie się Was czyta 😄 ale tak na serio to dzięki za wrzucone linki i wykresy, na pewno się kiedyś przydadzą. 

Co do gazu, to rzeczywiście gdzie już słychać głosy, że Unia chce do 2030 wycofać się z instalacji gazowych w młodych budynkach, więc może nie warto w to teraz iść.

Zacząłem bardziej na poważnie myśleć o remoncie piętra gdzie mógłbym położyć na ok 90m² podłogówkę + 4-6m2 ogrzewania ściennego. Natomiast bardziej zastanawia mnie parter na którym remont raczej byłby odroczony i tam są grzejniki (w sumie 5). Jeśli nie gaz ani węgiel to jakie źródło dałoby radę ogrzać taką hybrydę przynajmniej przez kilka lat zanim parter nie będzie wyremontowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba to podsumować.

  • Masz 200m2 do ogrzania.
  • do tej pory węgiel 3,5 t na rok od którego chcesz odejść
  • od gazu wstępnie też się odsuwasz

Pozostaje drewno, PC, bufor+grzałki, kocioł elektryczny i inne rozwiązania elektryczne

Do wszystkiego, oprócz drewna potrzebna jest inwestycja w instalację. Minimum, wymiana grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @wacio1967 za podpowiedź. W spalanie chyba jednak wolałbym drugi raz nie wchodzić, wystarczająco człowiek nabiegał się przy węglu. Poczytam więcej o zaproponowanych rozwiązaniach elektrycznych. Oby prąd nie poszedł zbyt przesadnie w górę od nowego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od nowego roku wszyscy odbiorcy indywidualni będą mieć taką samą cenę. W sumie około 1 PLN razem z przesyłami, podatkami itp. 

Cena energii będzie wysoka w przyszłości. Tutaj nie ma co się oszukiwać. Trzeba się zastanowić jakie ma się możliwości. Chodzi o montaż OZE (jakiekolwiek). Ja idę w kierunku PV. Mam bufor 160 litrów (za mały jak na 100m2 do ogrzania). Jest jedno "ale". Jak uda mnie się zrobić taką instalację PV, aby zaspokoiła moje potrzeby, to wtedy nie interesuje mnie cena energii (mam net metering do 2035 roku). Przede mną 12 lat kombinowania, jak zrobić całą instalację, aby bilansowało się w przypadku net biling. A to już jest dość duże wyzwanie, bo w takim przypadku trzeba płacić za dystrybucje nawet jak masz nadprodukcję. Na szczęście nie są to tak wysokie stawki jak za energię, ale nie wiadomo co będzie za jakiś czas.

  1. Idąc w pompę ciepła, to niby oszczędność na COP. Ale przy -15 już się wspomaga zwykłą grzałką. Do tego jakieś tam drobne awarie, przeglądy, koszt zakupu. Zaczyna się robić drogo. Do tego i tak zalecane jest dodatkowo PV, aby rachunki nie były z kosmosu.
  2. Idąc w kierunku PV + grzałki, jest prostota całego systemu. Jak coś się zepsuje, to sam naprawisz (np wymiana grzałki za 200 PLN). Odpadają przeglądy, kominiarz itp.
  3. Przy PV (prawidłowa instalacja) po kilkunastu latach może trzeba będzie wymienić inwerter. Po 25 latach może trzeba będzie wymienić panele. Piszę może, bo nie wiem. Na inwerter mam 15 lat gwarancji, na panele 30 lat gwarancji uzysku 80% (czy jakoś tak). Koszty więc będą wszędzie.
  4. Idąc w kierunku gazu, to ma być okres przejściowy na przejście na OZE. Jak to teraz będzie z wiadomych przyczyn nie wiadomo. Do tego przeglądy kotła co roku (jak nie zrobisz, to zemści się jakąś awarią), kominiarz, serwis co jakiś czas, bo i tak padnie jakaś pierdoła (pampa, czujnik, wymiennik itp). Żywotność takiego kotła około 15 lat (tak przynajmniej producenci podają)
  5. Idąc w kierunku drewna (to też jest OZE według niektórych) i tak kiedyś to zablokują, tak jak w Krakowie. Ale to i tak już sam wykluczyłeś. Teraz te ceny drewna też są z kosmosu. Rynek musi się uspokoić.

Co do tego prądu, to poczytaj sobie o panelach na podczerwień, ale dokładnie. Gdzieś tu na forum jest to opisane. Pod kołdrą zimno, dopóki sam swoim ciałem jej nie zagrzejesz, a w twarz ciepło jak w solarium.

Maty grzewcze, zamiast OP. Ale to tylko w domach gdzie nie ma dużego zapotrzebowania na ciepło, bo można z torbami pójść.

Kocioł elektryczny zamiast gazowego. Koszt niewielki, ale nie mam jeszcze informacji jak to się spisuje. U znajomego jest zamontowany taki kocioł z Kospela, ale to pierwszy sezon i nie ma na chwilę obecną jak porównać.

Kocioł indukcyjny. To jest ciekawostka. Jeszcze nie miałem okazji zobaczyć jak to działa i czy się opłaca.

Bufor ciepła. To jest mój faworyt. Chwalę, bo mam i pewnie jestem nieobiektywny. W nocy grzejesz do 80 stopni grzałką, lub gazem, lub drewnem, lub kominkiem, lub PC, lub coś tam sobie wymyśl. Taki bufor 1000l powinien starczyć na kilka godzin na OP na górze i kilka grzejników na dole. Jak wymienisz grzejniki na niskotemperaturowe, to będziesz grzał tylko do 60 stopni, a jak zrobisz OP na dole, to do 45 stopni. Jak będziesz miał PV, to zagrzejesz słońcem. Wsadzisz tam energię z solarów, jak będziesz miał. Może nie będziesz musiał grzać w nocy, bo w dzień zagrzeje z dużych solarów próżniowych. To właśnie jest bufor. Nieograniczone możliwości. Jakie ma wady ? Im większa sprawność, tym więcej miejsca zajmuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś smutną prawdę o tym co nas czeka 

Grzanie bez emisyjne

Przyjdzie czas że będziemy się spowiadać z każdego stopnia temperatury 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.