Skocz do zawartości

sh4rk007

Forumowicz
  • Postów

    9
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 200m2, dom jednorodzinny ocieplony 10cm
  • Instalacja
    200m2, 14 grzejników, 10 okien, 2 balkony
  • Kocioł
    piec Pleszewski węglowy 27kW, bezklasowy z 2011r, sterownik Atos

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia sh4rk007

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Miesiąc później
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Dzięki @wacio1967 za podpowiedź. W spalanie chyba jednak wolałbym drugi raz nie wchodzić, wystarczająco człowiek nabiegał się przy węglu. Poczytam więcej o zaproponowanych rozwiązaniach elektrycznych. Oby prąd nie poszedł zbyt przesadnie w górę od nowego roku.
  2. Ciekawie się Was czyta 😄 ale tak na serio to dzięki za wrzucone linki i wykresy, na pewno się kiedyś przydadzą. Co do gazu, to rzeczywiście gdzie już słychać głosy, że Unia chce do 2030 wycofać się z instalacji gazowych w młodych budynkach, więc może nie warto w to teraz iść. Zacząłem bardziej na poważnie myśleć o remoncie piętra gdzie mógłbym położyć na ok 90m² podłogówkę + 4-6m2 ogrzewania ściennego. Natomiast bardziej zastanawia mnie parter na którym remont raczej byłby odroczony i tam są grzejniki (w sumie 5). Jeśli nie gaz ani węgiel to jakie źródło dałoby radę ogrzać taką hybrydę przynajmniej przez kilka lat zanim parter nie będzie wyremontowany?
  3. Mam nadzieję, że to samo będzie w Mazowieckim, bo w tekście nic na to nie wskazuje.
  4. @Animus masz może źródło informacji o zawieszeniu? Bardzo by to ratowało tyłek 🙂
  5. @login7 Według obliczeń minimum 14kW piec gazowy jest wymagany, więc 20kW na pewno dałby radę. Nie zależy mi na jakichś super bajerach, ma po prostu grzać dom. Mam kilka serwisów w zasięgu 10km, więc nie powinno być problemu. Jednak jak pisze @Animusgazownie nie chcą podpisywać nowych umów, nawet jak ktoś ma podciągnięte przyłącze. Jeśli się nie mylę to rozchodzi się po prostu o możliwe braki. Palić mogę i drewnem, jednak rozchodzi się o fakt, że obecny piec jest bezklasowy. Mogę być eko i palić drewnem, jednak z oficjalnego punktu widzenia nadal mam kopciucha... Zacząłem się teraz poważniej zastanawiać nad ewentualnym remontem instalacji. Na całym piętrze mógłbym nawet zerwać drewniane deski i położyć podłogówkę z wylewką (grubość powinna wyjść na zero z obecnym poziomem), jedynie w kuchni musiałbym wrzucić węże w ścianę, ponieważ tam podłogi szkoda i w dodatku skomplikowany demontaż mebli... Na parterze nadal zostałyby grzejniki. W takim układzie gaz ogrzałby taki mix, jednak inne mniej obsługowe źródła ciepła jak pompa ciepła chyba nie dałyby rady lub dużo prądu by zużywały. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
  6. Bardzo chętnie chciałbym odejść od węgla, bo mam świadomość emisyjności ale jest to też czasochłonne ogrzewanie, rozpalanie, czyszczenie codziennie itd. z drugiej strony brak ewidentnej alternatywy bo pomimo wysokich inwestycji to koszt ogrzewania i tak wychodzi 30-50% drożej... Żeby zmodernizować piętrowy dom 2x100m2 to trzeba by wszystko zerwać i całą instalacje kłaść od nowa, niestety. Strzelam, że aby ponownie mieć położone podłogi to trzeba by zainwestować minimum 100tyś wliczając nowe źródło ciepła. Poprawcie mnie jeśli się mylę. Jest cień szansy, że za kilka lat parter przeszedłby gruntowny remont i położenie podłogówki byłoby możliwe. Wtedy grzanie byłoby 1:1 grzejniki:podłoga. Według obliczeń piec indukcyjny z buforem przy takim metrażu musiałby mieć moc 34kW aby zdążyć nagrzać wodę w strefie G12. Trochę dużo (aż niemożliwe?), bo na szybko wyszukując w Googlach znalazłem max 30kW- koszt 25-30tyś. Nie chcę myśleć o poborze prądu. A co myślicie o fotowoltaice, gdybym jednak nie miał wyboru i ostatecznie opłacała by się w połączeniu z innym źródłem?
  7. Wacio, rury mają w całym domu 3cm średnicy po zewnątrz. Przemysław, drewno dozwolone jeśli ma wilgotność poniżej 20%. Kotłownia ma ok 3x2m, więc nie ma też zawrotnie dużo miejsca na bufor, ale myślę że taki 1000+ pewnie się zmieści. H3nio, w mojej okolicy dużo jest nowych domów, więc większość od razu zakładała gaz, więc na pewno znajdzie się jakiś hejter który na najmniejszy obłoczek dymu będzie chciał to gdzieś zgłosić. Niby 50-500zl mandatu można dostać, ale z drugiej strony nie ma obowiązku wpuszczania ludzi do domu na kontrolę. Mają drona i mogą sprawdzić emitowane gazy, jednak jak pisałem, obecny piec emituje bardzo nieznaczne ilości, więc przy odrobinie szczęścia zmieściłyby się w limitach. Obecne piece tego samego producenta mają identyczna budowę oraz moc, tylko są certyfikowane klasami. Obecny piec jest za stary i wtedy klasy nie były jeszcze określane. NeS, od 2028 węgiel będzie całkiem zakazany w gminach podwarszawskich. Kupno odpowiedniego pieca węglowego 5 klasy to koszt minimum 13-14tyś + bufor pewnie z 4tyś. To trochę dużo jak na inwestycję na kilka lat.
  8. Hej Wacio, Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o grzejniki to w całym domu są żeberkowe, żeliwnych nie ma. Rzeczywiście łatwo nie jest z decyzją zwłaszcza, że udało się kupić 5 ton węgla po 840zł/t w PGG i jeszcze wszystko leży a termin wymiany pieca jest do końca tego roku... Nie wiem czy nie warto zaryzykować i jeszcze jakiś czas zatrzymać piec węglowy, może do następnych wakacji trochę się sytuacja na rynku grzewczym uspokoi. W całym domu ułożone są podłogi: deski, klepka, płytki, więc zrywanie wszystkiego pod podłogówkę przyniosłoby ogromne koszty żeby później na nowo wszystko położyć.
  9. Cześć wszystkim, Chciałbym prosić Was o radę w doborze nowego źródła ciepła dla domu w którym mieszka mama. Osobiście nie czuję się znawcą tematu ogrzewania. Nie jestem zwolennikiem konkretnego rozwiązania. Na ten moment dom wybudowany w latach 90, ok 200m2 użytkowej, docieplony z zewnątrz i nieco strop, 100% grzejników (więcej szczegółów tutaj https://cieplo.app/wynik/1d8x4) ogrzewany jest węglem (kocioł pleszewski 27kW, montowany około 11 lat temu, zatem jest to urządzenie bezklasowe, połączony z ok 200l buforem, sterownik Atos). Średnio 3,5 tony węgla spalało się na przestrzeni ostatnich sezonów grzewczych. Piec był zawsze czyszczony po sezonie i utrzymywany w bardzo dobrym stanie, dlatego też aktualnie mimo akcji Czyste Powietrze, nie był wymieniany, ponieważ nawet podczas rozpalania prawie w ogóle nie generuje dymu, później tym bardziej. Rozpalanie od góry. Temperatura wody 50-55stC w zależności od pogody na zewnątrz. Woda z pieca wyłącznie do CO, woda użytkowa grzana 24h z termy (koszt ok 150zł/mc). Jeśli byłaby możliwość to pozbycie się jej na koszt grzania CWU przez nowe źródło ciepła. Przy temperaturach minusowych rozpala się codziennie na ok 10-11h = 30-35kg węgla, średnia temperatura 19-20 co jest optymalne. Raz rozpalony nie wymaga żadnej uwagi ani zaglądania do niego. Jak pisałem znawcą tematu nie jestem, jedynie nasłuchałem się różnych rad "znawców": - zmiana na gaz? "stara konstrukcja, grube rurki, będzie bardzo dużo ciągnęło gazu, więc wyjdzie drogo" (podciągnięte przyłącze do domu, jednak nie podłączone) - zmiana na pompę ciepła? "pompa nie nagrzeje wody do temp. 50stC, więc będzie zimno" - teoretycznie na upartego można by przekopać podwórko aby rozłożyć węże, chociaż nie wiem czy to ratuje sytuację - piec indukcyjny? "bardzo dużo prądu zużyje, mało opłacalne przy rosnącej cenie za kWh" - fotowoltaika w połączeniu z którymś z powyższych? Tutaj jest o tyle problem, że dach jest dwuspadowy i zupełnie odwrotnie ustawiony względem słońca a podwórka nie chciałbym "zagracać" dodatkową konstrukcją. Dach był w tym roku wymieniany, więc szkoda gwarancji. Jest drugi budynek gospodarczy, jednak jest tam aktualnie eternit, więc bez wymiany na blachę nie ma co zakładać. - zmiana na piec węglowy 5 klasy? do 2028 roku w mojej gminie będzie zakaz używania węgla do ogrzewania, więc bez sensu Jeśli chodzi o budżet to tak na prawdę nie jest stricte określony (powiedzmy max 30-40tyś), wszystko kwestia opłacalności w dłuższej perspektywie czasu. Bardzo liczę na Wasze obiektywne opinie. Z góry serdeczne dzięki za pomoc!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.