Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bojler cwu


wojtas222

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam 1 bojler i chciałbym dołożyć kolejny zwiększając tym samym komfort cieplny użytkowników. Pytanie jak rozwiązać instalacje. Czy zasilać bojlery 1 pompą spinając wężownice rownolegle a wodę użytkową spiąć szeregowo jak na rysunku? Kwestia sterowania pompą bo jest 1 czujnik temp. a dwa bojlery. 
Pompa na powrocie oczywiście są zawory na aktualnym bojlerze i na weżownicy i na wodzie użytkowej. 

C9A01CE5-CE92-4618-8E9A-F9E6C5F1DA1E.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz wykorzystać cala pojemność obu zbiorników to musi je spiąć szeregowo. I wężownice i króćce które dostarczają ciepła wodę do kranów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2022 o 06:52, MikiQ napisał(a):

Jeżeli chcesz wykorzystać cala pojemność obu zbiorników to musi je spiąć szeregowo. I wężownice i króćce które dostarczają ciepła wodę do kranów.

A co z mieszaniem się cieplej wody użytkowej bo oba bojlery chyba nie będą się równomiernie szybko nagrzewać. Każdy ma inna pojemność 120 i 220 mam świadomość ze wężownice są również inne ale czy fizycznie mniej nagrzany bojler nie będzie wychładzal już cieplej wody z drugiego zbiornika?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to połączył bojlery szeregowo. A wężownice równolegle. Najpierw większy bojler. Rozumiem że będą nagrzewane przez ten sam piec. Większy będzie podgrzewał wolniej a mniejszy szybciej. Jak zapalisz w piecu szybciej będzie ciepła woda i w większym będzie się dogrzewać "do pełna" 

Rozumiem że czujnik temperatury włącza ci pompę i jest na piecu. Tu nie ma zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja podłączenia jest na schemacie woda użytkowa w szeregu, wężownice równolegle. Ja myślalłem aby najpierw dać mniejszy bojler 120l   po to żeby mieć większy 220l jako zapas podgrzanej wody z małego. Zawsze to większy bufor i wygoda w użytkowaniu. Problem w cz. temp. na bojlerze. Czujnik rozłącza pompę ale jest 1 a bojlery będą 2. Mogę zasialania pompy przepuścić przez styk grzałki (termostat) i w przypadku nagrzania małego zbiornika pompa się wyłączy. Natomiast liczę że duży zbiornik ogrzeje się równie podobnie czasowo bo będzie wspomagany nagrzaną wodą pochodzącą z małego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od powierzchni wężownicy w poszczególnych bojlerach, jaki jest jej stosunek do objętości. Ten który ten współczynnik ma wyższy ten nagrzeje się szybciej i ten bojler bym dał bliżej kranu. Najpierw trzeba mieć ciepłą wodę a później jej dużo. Skoro czujnik temperatury bojlera włącza ci pompę grzania CWU to powinien być bliżej pieca (na dole zbiornika) bo rozumiem że zależy ci na ilości ciepłej wody. Dalszy bojler będzie ci przegrzewać ale zapas będzie. Jak dasz przy wyjściu na instalację montaż drugiego bojlera nie ma sensu.

Sporo zależy od tego jaki masz piec czego nie napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie ma nigdzie podanego procentu wężownicy do wielkości zbiornika i tu jest problem bo nie ma danych. Generalnie musiałbym nie pobierać cieplej wody i sprawdzić który bojler się szybciej nagrzeje i tego dać jako wyjście do instalacji CWU. Przegrzewać się bojlery nie powinny bo piec na paliwo stałe bez podajnika temp. utrzymuje do 65 *C. Zastanawiam się czy jest sens stosować zawory przepływowe tzn jak się nagrzeje jeden bojler to zawór zamyka wężownice po to aby woda grzała tylko niedogrzany bojler. Mam taki zawór na 230V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piec podaje 65°C to woda może się nagrzać nawet do 60 a taka w CWU jest za gorąca. Skoro nie ma danych ja bym obstawił że mniejszy nagrzeje się szybciej i połączyłbym najpierw większy a potem mniejszy i do instalacji. Nie stosowałbym żadnych zaworów. Skoro CWU to priorytet to musi grzać zawsze, jak dojdzie do 60° to po prostu wężownica nie będzie oddawać ciepła i pójdzie na powrót. Nie ma co komplikować i podrażać instalacji. Dla oszczędności dał bym zawór mieszający na wyjściu i w instalacji nie będzie gorącej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda z kotła i tak poleci tam gdzie będzie miała łatwiej. Jeżeli wężownice będą połączone szeregowo, to nie będzie miała wyboru i będzie grała oba bufory.

Bufory będą obok siebie, czy jeden nad drugim ?

Tak czy inaczej ja bym między bufory wsadził zawór trójdrożny który przełączałby się według temperatury w buforach.

Woda by zawsze szła z tego w którym jest cieplej. Do tego jakiś prosty sterownik na dwa termometry który obsłużyłby jakiś siłownik dla zaworu 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym polega forum. Każdy proponuje rozwiązanie według własnego uznania. Nic nie pisałem że Twoje rozwiązanie jest złe. Jak będą równe odległości, przekroje, zakręty, to będą się nagrzewały równomiernie. Jak tylko wystąpi jakaś nierówność, to woda pójdzie po najmniejszej linii oporu. Najlepszym rozwiązaniem by było gdyby jeden bojler był na przykład do łazienki, a drugi do kuchni. Ale takiej możliwości pewnie nie ma.

Edytowane przez wacio1967
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele. Nie prościej sprzedać te dwa zasobniki i kupić jeden duży? Już byś to miał ogarnięte. A różnica w cenie będzie pewnie taka jak koszt zaworu 3D i sterownika do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak by było, ale jak ktoś chce mieć dwa bufory a nie jeden, to ma takie prawo.

Ja mam 160 do CO. 🙂 I będzie to też napędzać CWU w lecie. Dla mnie to starczy. Ale mam małe potrzeby, jakby były większe to też bym kombinował. W sumie połączyć kilka rurek i sprawdzić jak się to będzie zachowywało, potem zmienić i po sprawie. Tylko trochę własnej pracy trzeba w to wsadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Generalnie mam 2 bojlery bo ich koszt był okazyjnie 500 zł. jeden 200 litrowy to normalnie wydatek około 2-3 tys. Więc nie ma sensu sprzedawać i kupować 1 dużego. Chodzi mi o ustalenie najlepszego sposobu podłączenia. 
podsumowując:

1. wężownice równolegle zasilane pompa czujnik temp na bojlerze który się wolniej nagrzewa.

2. woda użytkowa lepiej szeregowo czy rownolegle? Jak szeregowo to który bojler najpierw a z którego do instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.