Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Węgiel orzech który lepszy Staszic Czy Ziemowit?


sebaele

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby nie mieć problemów i czysty kocioł, ja bym wybrał Ziemowita choć ma więcej popiołu. Jest słabszy ale prostszy w obsłudze. Jeśli takiego nie zdobędziesz, Staszic od biedy się nada. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie od miesiąca mam Zimowita zostawia niedopalone kawałki gdzie ponownie je przepalam. 

Zakupiłem Ziemowit ale czy taki dostałem nie wiem... 

Jakiś czas temu dokupiłem Staszica który ma dopiero dojechać a że ogólnie węgla będę miał nadmiar to coś chciałbym sprzedać i dlatego zapytałem który będzie lepszy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemowit nie  zostawia niedopalu. Jeśli tak, to musi być to jakiś miks albo w ogóle inny węgiel. 

Do palenia od góry w kotle zasypowym, Staszic będzie dobry choć też może zostawiać mały niedopal. Przy paleniu w DS może się lekko zpiekać i zawieszac. Ale warto by było zrobić próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to sprawdzić czy to Ziemowit? 

Ziemowitem nigdy nie paliłem, wyjmuję niedopalone kawałki które wrzucam następnie do pieca ale i tak zostawi coś w wielkości orzecha laskowego. 

Staszic kiedyś kupowałem na worki był ok. 

Co do Ziemowita to słyszałem że on ma takie złotawe miejsca i tak właśnie jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemowit nie zostawia niedopalu. Jeśli tak jest, masz mieszankę ale to nie do sprawdzenia. Nie na każdej bryłce przecież będzie nalot pirytu. Nic nie udowodnisz.

Skoro Staszicem paliło Ci się dobrze to znów go weź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem ile obecnie MJ ma Ziemowit. Wychodzi że to typ 31.2 o mocy 25-26 MJ. Jest to moc troszkę wyższa niż parę lat temu gdy miał nie więcej niż 25MJ. Przyczyną zawieszania może być także sort który spalasz. Orzech I to może być za duża granulacja, najlepiej gdy jest to groszek albo orzech II . Możliwe że fedruja z pokładów położonych głębiej.

Staszic jest mocniejszy bo to typ 32.1 -32.2 a nawet i 33 . Moc chyba od 29 -30 MJ. A więc sporo więcej niż Ziemowit. Tu na pewno bym polecał orzech II .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który lepszy czy gorszy to już sam musisz ocenić w sensie , którym pali Ci się bardziej wygodnie czy ekonomicznie. To twoja decyzja . Powiedziałem Ci jakie są różnice między tymi węglami byś był świadomy swojego wyboru. 

Ja używając Ziemowita i Staszica , skłaniam się do tego pierwszego ale to indywidualne i subiektywne preferencje.

W DS mamy inną technikę palenia i może tu tkwi problem. Obsługę danego typu kotla musi się opanować na szczeblu perfekcji. Ja paląc od góry w GS, nigdy żadnych problemów nie miałem. No jeden raz używając węgla z Bogdanki , który był moim ostatnim węglem kalorycznym. Po tym incydencie  powiedziałem sobie że nigdy więcej węgli kalorycznych. Później palilem polskimi płomiennymi oraz dobrym rosyjskim i nigdy nie było niespodzianek. To moja subiektywna opinia. Ty musisz wybrać sam. 🙂

Staszic u mnie spalal się bezproblemowo nie licząc większej ilości sadzy i niewielkiego niedopalu który zawsze będzie gdy się pali od góry w GS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartex Gold to prawdopodobnie Wesoła bo ma takie same parametry: 27-29 MJ/kg , popiół 3-5%, siarka 0.4-0.6 %. Jeśli to nie jest Wesoła to jakiś ze wschodu o takich samych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, BORA napisał(a):

Jeśli to nie jest Wesoła to jakiś ze wschodu o takich samych parametrach.

Węgla ze wschodu obecnie sprzedawcy nie mogą sprzedawać - jest sankcjonowany a za złamanie grozą ogromne sankcje. Jest obok mnie taki skład - nakupował  mirek biznesu troche za dużo trefnego towaru - ludzie biją do bram a bramy musi mieć zamkniete do czasu aż pozwolą mu to odsprzedać w dobrej woli elektrowniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sebaele napisał(a):

Chodzi mi o ten zielony Bartex Orzech nie Gold...

Po parametrach obstawial bym że to węgiel z kopalni Chwałowice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w GSie niedopał z Ziemowita, Piasta miałem, ale w dolniaku nigdy. Fakt, że kiedyś może to inne pokłady były, ale znowu parametry aż tak bardzo nie mogły ulec zmianie

jaką masz metodę palenia przy obecnych temp na zewnątrz?

palisz samym węglem?

rozpalasz, zasypujesz i wszystko się wypala czy dokładasz po trochu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obstawial że spala się zasypane na full. Po wypaleniu przy palniku powstaje wypalona dziura bo orzech na górze się klinuje i zawiesza z uwagi na grubszą granulacje. Jak przygasnie, mamy niedopal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luceo pale od góry, rozpalam dając troszkę drewna i dokładam po łopatce. Jak już osiągnie temperatura powyżej 50 stopni to dostypuje z 2-3 łopatki i tak zostawiam, nigdy nie jest załadowany na full no może na noc ale wtedy wszystko się zawiesi :-(. 

Temperaturę jaką utrzymuję to około 70 stopni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uściślijmy:

Palisz w GS czy DS?

Jeżeli w GS - to nie jest palenie od góry tylko od dołu. Skoro tak, jakim cudem się zawiesza?

Jeżeli w DS- to także nie jest palenie od góry tylko znowu od dołu i tutaj także nic nie powinno się wieszać bo nie zasypujesz w całości. Nie licząc zasypów na noc. Nocne pełne zasypy się wieszają a dzienne , takie niepełne - nie.

Więc w jakim kotle palisz?🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pali w Ogniwie DS od dołu czyli dobrze, po prostu używa złego nazewnictwa

w DSie 10kW komora jest malutka, więc opał nocny się zawiesza przy paleniu samym węglem, dobrze byłoby palić na przekładkę z jakimś drewnem jak masz

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc nic tutaj nowego nie da się wymyślić. 

Potrzeba palić drobniejszym sortem węgla ewentualnie przekładać drewnem ale to pracochłonna zabawa i potrzeba więcej drewna. 

Ziemowit to odpowiedni węgiel do palenia w DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesoła O II w DS dobrze się pali,nie zawiesza,można dać kawałek drewna w pionie - tylko po przeciwnej stronie palnika. Staszica O I jeszcze nie próbowałem,podobno zbliżone parametry, wypróbuję,jak się zimniej zrobi. Wymiennik trzeba czyścić na bieżąco (mam poziome kanały), trochę sadzy się zbierze, a i z komina przydymi na początku lub po dokładce.

Niedopały się zdarzają,ale lądują z powrotem w kotle.Próbowałem kiedyś Marcelem,ale niedopałów 2x tyle i zbija się,trzeba pilnować.

Przy mocnym węglu w DS i poziomych kanałach trzeba je czyścić co 2-3 dni,a pionowy kanał co tydzień. Czopuch także i tyle niedogodności. Wesołą Orzech II kupowałem,bo cenowo była tańsza od Piasta (orzech I) i "trzyma" dłużej. Problemów w kominie brak,a czyszczę 2x sezon.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.