Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Orzech Ziemowit


Juwart
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez BORA,

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Witam.

Zakupiłem pare miesięcy temu 5 ton orzecha z Ziemowita.

Dzisiaj pierwszy raz przepaliłem nim w piecu i nie może złapać temp.

Miałem jeszcze z poprzedniego sezonu stary węgiel ze skłądu - nie wiem jaki on bez problemu łapał 45-50 stopni.

Nie zmieniałem parametrów pieca - stary tzw kopciuch górnego spalania z dmuchawą i sterownikiem.

Koledzy, stąd moje pytanie - jakie parametry na sterowniku macie ustawione do tego typu węgla?

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie łapie temperatury? To typowy węgiel płomienny jakim dawniej się paliło w domowych kotłach i jest bdb. paliwem. Pytanie czy kupiłeś go w PGG czy gdzieś gdzie Ci powiedzieli że to Ziemowit i tyle. 

Palilem przez lata weglami plomiennymi i było dobrze. Mój zestaw ST 81 z PID. Moc nadmuchu 30, góra 40%. 

Zwykły zestaw to jeśli dobrze pamiętam 30% nadmuchu, przerwa 3-5minut, czas przedmuchu do 10 sekund. Na dwustanie palilem jeden sezon . Węgiel płomienny nie rozpala się jak burza ale też nie trwa to godziny. Spala się poprawnie, bez dymu i sadzy . komora jest potem cała wręcz siwa. Dlatego że fajnie się spalal i nie stwarzał problemów, ten typ węgla preferowalem I nadal mam zdanie że jest lepszy od gazowego bo nie ma sadzy, nie kopci, dobrze łapie temperaturę a spala się może godzinę krócej od kalorycznego. 

Oczywiście jedna zasada: palimy od góry. Paląc od dołu, stracisz połowę z zalet , które wymieniłem.

 

 

 

20210129_170014.jpg

20210129_165838.jpg

20210104_173530.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wegiel kupiony pare miesięcy temu na pgg także oryginał. 
zastosuje takie ustawienia jak proponujesz, zobaczymy co będzie. 
Teraz mam ustawiona moc dmuchawy na 100%, przerwa 2 min, czas przedmuchu 15 sekund. Zadana temp mam 45 stopni, ciężko jest mu ja złapać. Co prawda teraz tylko przepalam wieczorami, wiec może to tez ma jakiś wpływ na ta sytuacje. 
Pale oczywiście od góry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy paleniu od góry, pierwsze dwie godziny to nie jest rewelacja ale gdy złapie warstwę żaru, powinno być dobrze.

100% nadmuchu to zdecydowanie za dużo. Wyjściowo zostaw swoje ustawienia , zmniejsz tylko moc nadmuchu. Nie poprawisz szybkości rozpalania, dając tyle powietrza. To ma się rozpalac powoli. Bez zadymy i nadmiaru PP. Masz odczucie że słabo się pali, bo dom wychlodzony i nie nagrzewa się ot tak na szybko. Potrzeba poczekać. W sezonie paląc ciągle, sytuacja się poprawi. 

Najpierw zmniejsz moc nadmuchu, nadmiar powietrza chłodzi żar i powoduje spore dymienie. Potem możesz dograc pozostałe parametry.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.