Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Orzech Ziemowit


Juwart

Rekomendowane odpowiedzi

Praktycznie to samo. 

Palilem w sumie kilka sezonów Ziemowitem  I skłaniam się do opinii że ciut lepszy od Pasta. Piast ma troszkę więcej kalorii a dopiero od niedlugiego czasu mają w ofercie groszek. Droższy ale czy lepszy?....

Każdy węgiel płomienny ma więcej popiołu ale mniej smoli I kopci. Zawsze preferowalem ten typ węgla  od np gazowego czy koksowego które lubią się spiekac i dawać sporo sadzy i dymu . Zanieczyszczaja bardzo komin i wymiennik. Ziemowit to dobre paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kociol DS Drewmet.

Paliłem w nim Piastem Ziemowitem. I było spoko. Sobieski słaby. A Marcel tragedia.

A na pgg wybrałem Ziemowit Ziemowit a nie piast ziemowit. Później patrzę zE to inna kopalnia.

I właśnie pytam temu. Niby to wszystko podobne ale z doświadczenia jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sąsiednie kopalnie i praktycznie ten sam węgiel.

Podobno są na dole połączone. Nie wiem, w każdym razie granicza ze sobą. 

Dawniej był ruch Piast i ruch Ziemowit. Mogą być tez zmiksowane. Ale bez obaw, to dobry płomienny węgiel, nie sprawia problemów. Ich charakterystyczna cecha to złote płatki na brylkach. To piryt i występuje w pokładach węgla z tych kopalni. Taki charakterystyczny znak tych wegli. Jednak nie przejmuj się tym bo z wegli płomiennych, te dwie kopalnie obecnie6 oferują najlepszy opał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie mają różne preferencje, jedni wolą węgiel słabszy płomienny, inni mocny i kaloryczny. Ja zawsze wolałem płomienny. Może słabszy ale spokojniej i przewidywalniej się go spala.

Wg mnie zrobiłeś dobrze, bez obaw😊

Do DS to paliwo ekstra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robertokot25, Ty palisz w zasypowym? Bo coś mi się wydawało że masz podajnik?

Co do Twojego pytania, z mojego doświadczenia wynika że każdy węgiel płomienny lepiej się prowadzi przy paleniu od góry w kotle GS. Więcej popiołu ale za to czysty kocioł i komin. Minimalnie krócej się spala ale problemów mniej. Generalnie ja preferuję Piasta, Ziemowita, Sobieski, Janina i rosyjski płomienny, którego już chyba nie kupisz. Chyba że sprowadzany przez prywatny sektor który olewa sankcje. 

Wesoła to też kaloryczny wegiel i ja osobiście też bym go unikał , chyba że nie masz wyboru co do zakupu. 

Z mojego krótkiego doświadczenia w używaniu kotła DS wyszło że każdy węgiel powyżej 27 Mj/kg to potencjalny problem z zawieszeniem i spiekaniem. Mój kocioł wtedy to MPM 10 kW , miał małą komorę zasypowa i mocne węgle się zawieszaly. 

Musiałbyś kupować niewielkie ilości danego węgla kalorycznego I próbować jak Ci się tym pali. 

Ostatnia uwaga... To że niektórzy chwalą sobie węgle mocne i kaloryczne , nie znaczy że każdy sobie z nimi da radę. Nawet jak nie będzie zawieszania to problem z dymieniem i sadzą na pewno się pojawi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem na próbę ORZECH Marcel.

Po wsypaniu do kotła jedna wielka bryła się zrobiła.

Zdjęcie nie oddaje jak to wyglądało.

IMG_20211215_193555.jpg

Ja miałem na próbę ORZECH Marcel.

Po wsypaniu do kotła jedna wielka bryła się zrobiła.

Zdjęcie nie oddaje jak to wyglądało.

 

Po wypaleniu w piecu DS komora cała czarna od smoły. 

Groszek troszkę lepiej po zmieszaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupują , bo6 większość się nie zna na typach węgla i jakie są wymagania przy paleniu danym węglem. I jakie ewentualne problemy. 

Większość myśli że węgiel musi być"mocny". Że niby taki jest najlepszy. Że wystarczy zajarac od dołu i sypać na full... Że się kopci i ma się zasyfiony kocioł i komin... Widocznie ich to nie wzrusza. Bo przecież z węgla MUSI się smrodzic i nikogo nie interesują sąsiedzi. Ot... słaba ,niska świadomość i brak chęci by to zmienić. A więc...AROGANCJA i sarmacki duch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się dzieje z wyżej podanych przeze mnie powodów.

Żeby spalić także pozostały koksik potrzeba przesiewac popiół. Ja tak robiłem ale powiedz komuś że tak potrzeba... Wyśmieje Cię... Woli wywalić niż szanować swoje pieniądze. 

Do pozyskania tak z 60% zawartej w paliwie energii, bo nie myślę nawet o zupełnym i całkowitym spaleniu węgla , potrzeba wiedzy , sprzętu i chęci.

U nas z tym to raczej ciezko😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem zacięcie. I satysfakcję że nikt na mnie nie narzeka z sąsiadów. Starałem się nie być Januszem w swojej kotłowni. A wiedza.... Dobrze ją mieć. Nie tylko do umiejętnego wykorzystania węgla😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może gdyby 30 lat temu uczyli zasad poprawnego spalania węgla, nie byłoby dziś takich drastycznych zarządzeń . Blogostan nie mógł trwać wiecznie. 

Obecnie patrząc wstecz, nie mam sobie niczego do zarzucenia odnośnie ogrzewania węglem. 

Szkoda że nie było powszechnej świadomości w użytkowaniu kotłów GS. Dzisiaj albo ludzie nie będą mogli finansowo podołać, a i trafi się niemało cwaniaków którzy już teraz mówią" co mi zrobią?". Dlatego jestem za kontrolami. Sensownymi. Bo jeśli jedni przystosowuja się do zarządzeń, to dlaczego inni mają im się śmiać w twarz? Nie mam na myśli ludzi ubogich, niestety to ślepa uliczka bo musieliby im finansować całość wydatków na ogrzewanie. Temat rzeka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo odeszlismy tutaj od tematu.😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam! niewiem czy dobrze trafiłem z tematem ale czy orzech z piasta nadaje sie do zmielenia na ekogroszek? czy ktos moze mi podpowie jaki węgiel najlepiej kupic na pgg i zmielic na ekogroszek?  kupno samego ekogroszku to raczej mało mozliwe 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piast/Ziemowit nadają się do wszystkich podajników, ale są dość mało kaloryczne. Z Wesołą już jest gorzej, wiele zależy od budowy palnika i mocy na jakiej pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny plus kalorycznych wegli to ich twardość. Przy mieleniu powstanie mniej miału. Piast fajnie się spala ale jest bardziej kruchy i będzie więcej podziarna. Ale mimo wszystko jego bym wybrał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszek z kopalni Piast-Ziemowit był sprzedawany przez Bartek o nazwie Rubin. Często pojawiał się ten węgiel w OBI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.