Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z ogrzewaniem podłogowym. (Zimny powrót, nierównomierne grzanie, zawór kasetowy RTL)


DawidD

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, w nowo zamontowanym ogrzewaniu podłogowym (wcześniej tam były grzejniki) pojawił się problem, mianowicie:

- powrót na rozdzielaczu (gdy zamknę wszystkie inne zawory, a zostawię tylko podłogówkę) jest bardzo zimny

- podłogówka w jednym pomieszczeniu grzeje mocniej, a w drugim gorzej (oczywiście każda z podłóg to dwie odrębne linie, każdą sprawdzałem osobno).

- dodatkowo podłoga grzeje nierównomiernie, w jednych miejscach czuć cokolwiek, a w drugim praktycznie nic.

- nawet gdy zawór kasetowy ustawie na 50 to grzanie podłogówki jest bardzo znikome, a przy takim ustawieniu powinna ona być wręcz gorąca.

- przy pierwszym odpaleniu podłogówki w pomieszczeniu gdzie lepiej ona grzeje piec szybko się wychłodził (co jest normalne), zaś przy tej gorzej działającej praktycznie wcale on tego nie odczuł.

Dodatkowo dodam, że w obu pomieszczeniach były grzejniki i tam została zrobiona podłogówka, w każdym pomieszczeniu jest takie cudo: https://allegro.pl/oferta/kasetowy-zawor-rtl-ogrzewania-podlogowego-3-4-cala-7726269288?snapshot=MjAyMi0wOC0yM1QwODo1Mzo0OS4yMDNaO2J1eWVyOzM1YTVkYTk2MzcxZTZlM2JhOGVhZjJmMzg0ZTE5MTA2ZmJiMDQwODgzN2MxM2VmNTdlZjQwMjJhZDQyYzQ1MDE%3D  Dodatkowo w jednym z pomieszczeń gdzie istniało ryzyko większego zapowietrzania się dodatkowo w ścianie został zamontowany odpowietrznik którym przy dopuszczaniu wody odpowietrzyło się instalacje. Przy rozdzielaczu występuje pompa wilo. Oczywiście zmieniłem w niej ustawienia na stały przepływ który jest wymagany przy ogrzewaniu podłogowym.

 

Waszym zdaniem w czym może tkwić problem? Wcześniej owy problem nie występował i występuje on tylko w tych dwóch pomieszczeniach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sambor napisał:

Jakie są długości pętli podłogówki?

 

Nie mam zielonego pojęcia, ale jedno pomieszczenie ma 18m2, drugie dość podobne. Zbyt gęsto nie były 'rurki' układane. Pragnę dodać, że zawór RTL ma okolo 34 - 39 stopni *maks. Więc to ciepło musi iść jakoś przez podłogówkę z racji iż zawór jest tak jakby po jej środku. Na piecu temp 48stopni, piec jest poza domem. Ale to nie ma wpływu na sytuacje, bo grzejniki chodzą normalnie (na pełnej mocy jaką im zadam termostatem), no a podłogówka nagrzewa się do maks 26stopni *miejscami, nawet jeśli zadam jej na RTL maks czyli 45 - 50 c;

 

Powiedz mi jaki to może mieć wpływ? Bo pętle z pewnością nie są zbyt długie (z racji wielkości pomieszczenia)

 

ah, dodam, że sytuacja występuje nawet jak zamknę na rozdzielaczu dopływ do jednej z podłogówek i testuje jedynie jedną. Nie ma to różnicy, czy jedna, czy dwie.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla typowego zaw RTL i rury PEX16 max długość pętli to ok 40m, co przekłada się na powierzchnię 4m2 przy rozstawie 10cm i 10m2 przy rozstawie 25cm.

Na całą powierzchnię 18m2 długość rury to 180m - 72m - opory przepływu nie do pokonania przez zwykłą instalację grzewczą 

Czyli inwestycja w OP jest w tym przypadku mocno nie trafiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sambor napisał:

Dla typowego zaw RTL i rury PEX16 max długość pętli to ok 40m, co przekłada się na powierzchnię 4m2 przy rozstawie 10cm i 10m2 przy rozstawie 25cm.

Na całą powierzchnię 18m2 długość rury to 180m - 72m - opory przepływu nie do pokonania przez zwykłą instalację grzewczą 

Czyli inwestycja w OP jest w tym przypadku mocno nie trafiona.

 

Czyli w tym przypadku co pozostało zrobić? No i jakim cudem do niepokonania skoro zawór RTL nie jest na środku owej pętli, tylko gdzieś przy końcu jak dobrze rozumiem? Więc na nim woda jest ciepła. Muszę skonsultować to z prawnikiem w takim razie.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, DawidD napisał:

No i jakim cudem do niepokonania skoro zawór RTL nie jest na środku owej pętli, tylko gdzieś przy końcu jak dobrze rozumiem?

Zaw RTL zawsze montuje się na końcu pętli, a opory przepływu liczą się dla całej pętli, nie ważnie gdzie wstawimy tego RTL-a.

48 minut temu, DawidD napisał:

Muszę skonsultować to z prawnikiem w takim razie.

Myślisz że prawnik nakaże aby ten RTL zaczął działać, to już ci wyjaśniam prawnik nic ci na ten moment nie pomoże, trzeba rzeczoznawcy od instalacji sanitarnych np z Izby Inżynierów Budownictwa i to jego opinia jest wiążąca.

Na takie pomieszczenia standardowo to idą 2-3 pętle + pompa z zaw 3-D, w przypadku RTL-a to musiały by być 4 sztuki RTL na pomieszczenie! ( 4 pętle)

PS

Jaka jest podłoga w tych pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTLe na 18m2, ale jaja:) Ten kto to zaproponował niech to teraz poprawia.

Jakbyś wrzucił schemat całej instalacji to może byśmy coś wymyślili - jest szansa, że to da się uratować odpowiednią regulacją hydrauliczną, choć do ideału i tak będzie daleko. No chyba, że wszędzie masz OP to będzie łatwiej.

Edytowane przez mistalova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sambor napisał:

Zaw RTL zawsze montuje się na końcu pętli, a opory przepływu liczą się dla całej pętli, nie ważnie gdzie wstawimy tego RTL-a.

Myślisz że prawnik nakaże aby ten RTL zaczął działać, to już ci wyjaśniam prawnik nic ci na ten moment nie pomoże, trzeba rzeczoznawcy od instalacji sanitarnych np z Izby Inżynierów Budownictwa i to jego opinia jest wiążąca.

Na takie pomieszczenia standardowo to idą 2-3 pętle + pompa z zaw 3-D, w przypadku RTL-a to musiały by być 4 sztuki RTL na pomieszczenie! ( 4 pętle)

PS

Jaka jest podłoga w tych pomieszczeniach?

Hydraulikiem, nie wiem czemu napisałem 'prawnikiem' - poprawiło mi to prawdopodobnie samo.

Zostawiłem włączoną podłogówkę w jednym pomieszczeniu i ku mojemu zaskoczeniu podłoga nagrzała się w całości do 30stopni, więc.. chyba jednak nieznacznie to działa?

 

- pierwsze pomieszczenie płytki

-drugie pomieszczenie panele

7 godzin temu, mistalova napisał:

RTLe na 18m2, ale jaja:) Ten kto to zaproponował niech to teraz poprawia.

Jakbyś wrzucił schemat całej instalacji to może byśmy coś wymyślili - jest szansa, że to da się uratować odpowiednią regulacją hydrauliczną, choć do ideału i tak będzie daleko. No chyba, że wszędzie masz OP to będzie łatwiej.

 

Jak wyżej napisałem instalacja trochę pochodziła i wygrzała się, w pomieszczeniu 26stopni wbiło, a podłoga 30 stałe. Więc.. chyba jednak działa, mimo iż na piecu zadana temperatura 48 (gdzie w etapie ogrzewania/grzania zadaje mu 55stopni - 60) Coś z tego może być. Jutro będę testował drugie pomieszczenie i zobaczę jak to poleci.

 

Z tego co wiem to jeden zawór RTL kasetowy wystarcza na 20m2 (zgodnie z opisem w dokumentacji tegoż zaworu)

 

"Pamiętać należy, że instalację ogrzewania podłogowego z zaworem RTL można zastosować jedynie w jednym, góra dwóch pomieszczeniach (do 20 m²)."

 

Dzięki wam bardzo za pomoc, liczę na dalszy feedback.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTLe zostały wymyślone do małych pomieszczeń typu WC, jako urządzenie nie tyle ogrzewające pomieszczenie, co dające efekt ciepłej podłogi. W praktyce 10m2 to już może być wyzwanie. No i jeszcze dochodzi problem ze sterowaniem taką pętlą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dniach będę dalej sprawdzał. Póki co to jedno pomieszczenie bardzo fajnie się nagrzało, tak jak pisałem wyżej.

13 minut temu, mistalova napisał:

RTLe zostały wymyślone do małych pomieszczeń typu WC, jako urządzenie nie tyle ogrzewające pomieszczenie, co dające efekt ciepłej podłogi. W praktyce 10m2 to już może być wyzwanie. No i jeszcze dochodzi problem ze sterowaniem taką pętlą.

Oczywiście to prawda, ale jak sam widzisz wyżej to co zostało u mnie zastosowane sprawdza się do 20m2. Tak jak pisałem, będę dalej testował. No bo poprawić tego nie ma jak, skoro posadzka już jest zalana. Mimo wszystko jestem dobrej myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co jedno pomieszczenie ogrzewane jest bez zarzutów. W prawdzie muszę rozkręcić RTL na maks (50), no ale to zrozumiałe, bo temp na piecu mam ustawioną na 48, a nie 55 - 60 jak to w trakcie zimy. Jak przejdę do testów drugiego pomieszczenia to dam wam znać. Bałem się, że to nie zadziała, a o dziwo działa. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak długie są te pętle, ale moim zdaniem są nieznacznie zbyt długie (mają więcej niż 80m na pewno). Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.