Skocz do zawartości
IGNOROWANY

"Nowa" instalacja, problem z zimnym powrotem.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam,

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś z Was mógł pomóc w moim temacie. Ostatnio przerabiałem instalację (wymiana starego kotła + dołożenie bufora ok. 900L).

Problem polega na tym, że podczas załączenia pompy kotłowej (obojętnie jaki bieg) po kilku chwilach temp. na kotle spada drastycznie. Próbowałem kilkukrotnie w różnych wariantach ale zawsze jest to samo np star pompy kotłowej od 50 st. i temperatura na kotle praktycznie stoi w miejscu; start pompy przy 75 st. po kilku minutach temp. spada na 50 kilka stopni. Nagrzanie bufora trwa baaardzo długo. Wczoraj gdy wszystko się "ustablilizowało" kocioł nie przekroczył 70 st. Nie chcę tutaj zbytnio się rozwodzić bo nie znam się na temacie ale wydaje mi się, że jest chyba coś skopanego na powrocie. Fotki załączam poniżej z nadzieją, że ktoś się wypowie.

(kocioł MPM ds wood 18 / palę sezonowanym drewnem).

EDYCJA: gdzieś wyczytałem, że brak zaworu zwrotnego za pompą kotłową może powodować podobne problemy ?

IMG_20221007_070012.jpg

IMG_20221007_070018.jpg

IMG_20221007_070033.jpg

IMG_20221007_070040.jpg

Edytowane przez muchomor
Opublikowano

Tak, to jest zawór 3-D. Sprawdzałem stronę producenta i wydaje mi się, że jest poprawnie zamontowany.

A - powrót z bufora

AB - przyłącz do kotła

B - rura zasilająca.

 

IMG_20221007_070256.thumb.jpg.db7dddc4af4c741c8a9fa3ff2942b99e.jpg

Opublikowano

To zaw 3-D jest zamontowany poprawnie, choć jego temp znamionowa (50) jest trochę niska.

Do drewna powinna być wkładka 60C.

Na początku palenia woda krąży tylko w obiegu kocioł, zaw 3-D, pompa na powrocie, kocioł.

Dopiero po osiągnięciu temp znamionowej zaw 3-D się przełącza na obieg grzania bufora.

Tu trzeba ręką - na rurach ,metoda macajewa sprawdzić czy działa ten zawór 3-D.

Pompa może startować od 45C.

Opublikowano

Dzięki za szybkie odpowiedzi @sambor

Tak, mówiłem majstrom, że minimum to 55 stopni i prawdopodobnie będzie to do wymiany.

Rury macam za każdym razem, cały czas od 2 tygodni 🙂 Przy rozpalaniu oprócz tego, że obieg pracuje jak wspomniałeś (kocioł ->3d->pompa->kocioł) bufor grzeje się powiedzmy do 60 stopni (góra i środek), natomiast rura powrotu z bufora do zaworu 3-D jest chłodna a temp. na kotle spada, podnosi się i spada znów. Możliwe, że zawór 3-D jest wadliwy czy jest jeszcze jakaś ewentualność ?

Dziwne jest to, że przy rozpalaniu (kocioł na 60 kilku stopniach), mimo, że pompa CO jest wyłączona, gorąca woda pchana jest z bufora na część grzejników w domu. (Rury przy grzejnikach bardzo ciepłe a same grzejniki letnie).

 

Opublikowano

Od 60C to i grawitacja ruszy, więc tu nie ma niepokoju.

Jak grzejesz bufor  to grzej go do 70-80C , a nie do 60C.

W buforze na dole jest zawsze zimna woda, więc zanim się nagrzeje całość to trochę czasu upłynie.

Przepal tak porządnie z pompą kotłową ustawioną na max wydatek, kocioł też na moc max- wtedy zobaczysz co się dzieje.

Opublikowano

Dzięki za rady @sambor . Jutro wszystko na wysokich obrotach i dam znać jak poszło.

 

Opublikowano

Dałem sobie jeszcze 3 rozpalenia żeby mieć pewność czy problem będzie się powtarzał. Zrobiłem tak jak radził kolega @sambor Kocioł wspinał się ładnie (szybko) do temperatury ok. 60 stopni i później temperatura stanęła w miejscu. (kocioł na maxa, pompka kotłowa na 3 biegu). Zauważyłem, że mimo, iż rura zasilająca (przy zaworze 3-D) była gorąca to rura od pompy kotłowej na powrocie tak na macanta miała ok. 30 stopni. Rura powrotu z buforu do zaworu 3-D była zmina.

Kolejna próba - piec do 80 stopni -> start popmy obiegowej na 3 biegu; ładnie trzyma temp. kilka minut i zaczęła spadać i zatrzymała się na 59 stopniach. Podobna sytuacja: rura zasilająca paży w łapę, rura AB letnia, rura powrotu z bufora zimna. Przy 2 wkładzie drewna jakoś wyciągnąłem kocioł na ok. 70 i powroty zaczęły być gorące. Myślicie, że wymiana zaworu 3-D na 60 stopni rozwiązała by problem ? Już 2 tydzień czekam na instalatora w tej kwesti (+ ustawienie sterownika pogodowego i mieszacza) ale doczekać się nie mogę...

Opublikowano (edytowane)

Jesli 3d utrzymuje temperature powrotu do kotla na wartosci wkladki to niczego nie zmieni poza tym ze bedzie +5C czy +10C wiecej. Zmierz temperature powrotu. Jesli jest mniej niz wkladka (przy ciaglej pracy kotla) to zawor do wymiany.

Z Twojego opisu wnioskuje ze nie ma tam problemu tylko musisz dluzej palic aby wygrzac caly kociol-bufor-instalacje.

Edytowane przez PioBin
Opublikowano

Zrobię oczywiście pomiar temp. jak radzisz @PioBin ale po wczorajszym badaniu na dotyk, wiem, że ledwo miała 30 stopni.

Chyba trochę nieczytelnie napisałem poprzedni post. Kocioł był już rozbujany do 80 stopni. Załączyłem pompę kotłową i dosłowie po 3/4 minutach temp. na kotle zaczęła spadać i w końcu zatrzyłama się na 59 stopni. Ta rura na złączu "AB" od zaworu do kotła po starcie pompy była aż pażąca ale za te 3/4 min. zrobiła się ledwo letnia. Odniosłem wrażenie jakby kocioł zalewała zimna woda. Przy okazji śmierdziało smołą i do popielnika też zaczęła kapać smoła.

To chyba jednak zawór ?

Opublikowano (edytowane)

Pompa kotłowa ma pracować stale a nie jak dopiero kocioł rozbujasz. Wpierw kocioł się rozgrzeje na obiegu kotłowym i dopiero wtedy zawór zacznie pobierać zimną wodę z bufora lądując go jednoczenie od góry.

Edytowane przez Digitrax
Opublikowano
Godzinę temu, muchomor napisał:

Załączyłem pompę kotłową i dosłowie po 3/4 minutach temp. na kotle zaczęła spadać i w końcu zatrzyłama się na 59 stopni.

Wszystko ok. Goraca woda poszla w bufor a zaciagnelo zimna. Jesli wkladka ma 50C to 59C na kotle moze tak byc. Zakezy jaki jest przelyw wody na pompie kotlowej to taka uzyskasz temoerature zasilania wynikajaca po prostu z mocy kotla. Wykonaj taka sama probe na najnizszym biegu pompy kotlowej - jesli temoeratura zasilania sie podniesie (moc kotla taka sama stala) to znaczy ze wkladka jest za niska.

Opublikowano

Przy wczorajszym paleniu zauważyłem, że gorąca woda wali mi z powrotu bufora na powrót grzejników. Sprawdziłem w domu, faktycznie rurki zasilające grzejniki były ciepłe (to co grawitacja popchała) natomiast rurki powrotu były gorące. Z braku pomysłów zakręciłem jeszcze zawór kulowy na dole rury od mieszacza i temperatura niemal momentalnie skoczyła mi o 10 stopni do góry na kotle (ładowałem tylko bufor i CWU / CO było wyłączone) Z tego co się orientuję to zawór zwrotny na powrocie załatwił by sprawę z cofaniem wody jednak nie mam jednak pojęcia z tą rurą od mieszacza, podpowiecie o co może chodzić ? Może trzeba by było coś tam domontować ?

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Trochę popaliłem od ostatniego postu żeby nabrać nieco pewności. Przy starcie pompki kotłowej (3 bieg) przy ok. 50 st. na wyjściu z kotła, temperatura powrotu jest różnicy ok 20 stopni. Po około 2 godzinach temp. stabilizuje się na wyjściu z kotła w granicach 63, powrót ok 50/52 ( z tym, że podczas tego czasu temp. wychodząca cały czas spada a powrót rośnie; czy to jest prawidłowe? )

W sumie różnica temp. 10-15 stopni  trzyma się później niemal cały czas. Jednorazowy rekord to 81stopni na wyjściu i 76 na powrocie ale osiągnąłem to po 5 godzinach palenia. 

Mam jeszcze pytanie odnoście naczynia wzbiorczego (jest stanowczo za za małe ,muszę co palenie dobijać sporo wody bo przy paleniu przelewają się dwa 20L wiadra. Czy mogę połączyć 2 zbiorniki po 50L czy 1, 80L ?

Opublikowano (edytowane)

cos za duzo tej wody Ci sie wylewa - dwa wiadra? I za kazdym razem tyle dolewasz? To przeciez za chwile bedzie w tej instalacji tylko kamien. Moze gdzies jest powietrze, albo cos utrudnia przeplyw wody w instalacji?

(Edit) nie doczytalem ze to bufor, to powyzsze podejrzenie chyba nie ma sensu.

Edytowane przez nightwatch

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.