Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzałki podłączone do fotowoltaiki


Bilok01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam noszę się z zamiarem montażu paneli fotowoltaicznych w celu połączenia ich z grzałka od bojlera moje pytanie brzmi jaki regulator wybrać i jakie panele i ilość , grzałka ma moc 3kw boiler 300 l.

Zastanawiałem się nad wykorzystaniem takiego regulatora MEGA PWM MPPT 3kW 13A, czy będzie on odpowiedni ewentualnie jaki i jaka ilość paneli 

Edytowane przez Bilok01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile osób z tych 300 litrów będzie korzystać. U mnie bufor 160 litrów w ciągu słonecznego dnia zagrzewa się do około 55 stopni. Grzałka 2 kW napędzana przez PV 2,6 i sterownik MPPT 2 kW. Z tym że to nie jest do CWU, tylko do CO. Dziennie rano bufor jest pusty, czyli ma około 30 stopni. I tak się buja od miesiąca za free CO. 🙂

Ja mam taki sterownik.

REGULATOR-STEROWNIK-GRZANIA-WODY-MPPT-GRZALEK-230V-Marka-inny.thumb.webp.f8a9ae7de5aa3a8b2884d81b2655432c.webp

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzanie wody z 30*C do 55*C wymaga ok 4,5kW, czyli po obecnych cenach ok 3,5zł *30 dni =100zł oszczędności.

Zapotrzebowanie na ciepło przez ocieplony dom we wrześniu raczej znikome, dzięki temu utrzymujesz pożądana temperaturę w domu 👍

 

Zakładając, że mamy 6 paneli to ok 5000zł za panele+ sterownik 600zł. Jakieś pierdoły, mamy koszt instalacji 6000zł

To jest chyba nawet lepsze niż zakup pompy ciepłą do grzania samej CWU.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym. Po to tak to skonstruowałem, aby w okresach przejściowych nie korzystać z płatnego prądu.

Na chwilę obecną potrzebuję temperaturę około 30 stopni, więc w zupełności "wynalazek" daje radę. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak chcę grzać wodę w 100l bojlerze. Teoretycznie między kwietniem, a wrześniem powinno się sprawdzić. 

 

Tylko chyba grzałkę wymienię na inną. Do tego trzeba to jakoś zabezpieczyć w przypadku przepalenia grzałki.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler 100 litrów będzie się gotował. Jest oczywiście termostat, który do tego nie dopuści. Najgorsze przy tych wszystkich bojlerach jest to, że naładować, to nie problem, ale większość ludzi najwięcej korzysta wieczorem. Jak 100 litrów starczy, to nie ma problemu. Tylko jak go potem nagrzać jak braknie energii wieczorem. Albo dwie grzałki, albo jakiś przełącznik z prądu stałego na zmienny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby nagrzał się do powiedzmy 80*C, to na 4 osoby spokojnie nam wystarczy. W zimie woda grzana przez wężownicę z kotła, a pv dogrzewałaby wtedy bojler z instalacją co.

Edytowane przez o6483256
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej temperatury przydałby się jeszcze jakiś zawór ATM, aby ograniczyć temperaturę w kranie. 80 stopni może zrobić "kuku".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.