Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Magazyny ciepła


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Natrafiłem na artykuł o magazynie ciepła typy

PCM wykorzystujący inne substancje jako "magazyn" niż woda

https://ecoprius.pl/pl/magazyny-ciepła-i-chłodu.html 

Mam pytanie 

Czy taki magazyn jest ,mniejszy niż magazyn wodny - magazynują tą samą ilość ciepła?

Z tego co czytałem- taki magazyn pozwala na przechowanie ciepła nawet do kilku tygodni

Jak to się ma np do strat?

Czy "magazyn wodny" jest narażony na wieksze straty niż magazyn typu PCM? (oczywiście przy tej samej ilości dostarczanego i przechowywanego (czas)ciepła)?

 

 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ciekawe popatrzę czy nie jest to jakiś bełkot pod publikę

widzę tylko brak gęstości na początku a tylko pojemność na kg

Jak na moje oko spoko pod warunkiem że bufor będzie operował w małym zakresie temperatur bo widzę że dla każdego zakresu około +-5stC ma skok z przemiany więc przy grzaniu od 20 do 85 pewnie będzie praktycznie tak samo jak dla wody a może nawet gorzej ciężko powiedzieć.

Przykłady podane też w ciekawych zakresach około 10stC więc może w dużym buforze ma to sens - pytanie jak wtedy wyglada cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem - ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie parafiny

Relacje są takie, że 1m3 parafin gromadzi użytecznie tyle ciepła co 2m3 wody. Dzieje się to w okolicy punktu przemiany fazowej. Jak dobierzesz odpowiednia parafiny, to byłoby to w okolicy 50 paru stC. To wielka zaleta, bo inaczej SKUTECZNIE termoizoluje się 50stC a inaczej 100.

Co o tym sądzicie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można obliczyć stratę ciepła w boilerze 100 zaizolowanym 20 cm  styropianem lambda = 0,04 W/m2

temperatura otoczenia 20 stopni

Boiler 100 litrowy, woda 80 stopni C

Boiler - magazyn , jest nagrzany i odłączony

Jak szybko woda woda będzie stygnąć? Rozumiem, że nie liniowa, tylko największe straty będą w górnym temperaturach

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TZN do jakiej temperatury, bo rozumiem, że później będzie się pomniejszać strata im DeltaT będzie malało(Twody_w_zbiorniku - T_otoczenia) 

Ta strata w jakim czasie jest (czy to godzina czy 24H)?

 

Jak ta strata się pomniejszy, jeżeli dodam następne 10 cm tego samego styropianu?

A jak w zależności od lambdy izolacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

genesis - parafina jest fajna ale tylko gdy operujesz koło temperatury przemiany grzejąc powyżej powiedzmy około 80-90st woda przy ochłodzeniu do 20st ma praktycznie taką samą pojemność.

Co do wychładzania zbiornika to już nie taka łatwa sprawa bo chcąc poznać bliżej czas potrzebne jest dobre modelowanie MES i kupę zmiennych, głupie ustawienie zbiornika zmienia dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy temperaturze 60 stopni ma większą pojemność (chyba ok 2,5 raza) cieplną niż woda przy temp. 90 stopniC i będą większe straty 

Czyli można więcej ciepła gromadzić w magazynie niż przy magazynie opartym na wodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przeczytałem o octanie sodu

Octan sodu gestość energetyczna ok na poziomie ok 0,40 GK/m3 , woda 0,25 GJ/m3. Wiec octan sodu moze ok 2 razy więcej przyjąć ciepła w swojej objętpości (prosze mnie poprawić jak się mylę)

Oraz octan sodu pozwala na magazynowanie ciepła w dłuższym czasie bez inicjacji (reakcja oddawania ciepła).

Tylko tyle, że jak sie zainicjuje oddawanie ciepła nie można tego zahamować.

Ale by można było mniejsze zbiorniki robić i w zalezności od potrzeb, je "uruchamiać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tu napisałem w kilku pojemnikach z octanem sodu"uruchamianych " w zalezności od potrzeb

NP pojemniki zanurzone w zbiorniku wodu - szybkośc uwalniania ciepła by się przełożyła na mniejszą ilośc ciepła (zbiorkim wody by zadziałał jako bufor)🏄‍♂️

I tu poruszamy sie w temperaturach 21-50C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry

 

19 godzin temu, genesis72 napisał:

Dlatego tu napisałem w kilku pojemnikach z octanem sodu"uruchamianych " w zalezności od potrzeb

Miałem na myśli octan sodu

Pytanie czy to nie realne, czy np. zmiana temperatury nie spowoduje(rozpocznie)reakcje w innych pojemnikach

Jak długo można trzymać (tak naładowany pojemnik)?

"Ciepło przemiany to 265 kJ/kg, czyli 100kg zmagazynuje Ci 7,4 kWh"

Czyli "sztuka dla sztuki", opłacalność mizerna :((?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólna opinia z którą się spotkałem jest taki, że im mniej wody w układzie tym lepiej

Ale gdy jest dużo wody to dom wolniej się wychładza (większy bufor ciepła czyli "magazyn ciepła").

Czy dom typu starego budownictwa (grube mury) można traktować jako duży akumulator ciepła, który ma tą zaletę, że wolno się wychładza? Ale niestety też długo się nagrzewa

Czyli dobry do kolektorów słonecznych?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, genesis72 napisał:

Ogólna opinia z którą się spotkałem jest taki, że im mniej wody w układzie tym lepiej

To zależy. Może to być pod pewnymi warunkami lepsze. Np. w domu o konstrukcji szkieletowej. Czyli bez akumulacyjności ścian budynku. Ale w normalnych domach stosuje się podłogówkę. Gdzie pojemność i bezwładność układu jest duża. Nawet w świetnie ocieplonych domach. Czyli duża pojemność to plus.

23 minuty temu, genesis72 napisał:

Czy dom typu starego budownictwa (grube mury) można traktować jako duży akumulator ciepła, który ma tą zaletę, że wolno się wychładza?

Tak. Dlatego też w takim budynku mija się z celem obniżanie temp. na noc. A bufor powoduje, kocioł musi pracować na swojej mocy maksymalnej. Czyli bez modulacji mocy itd. A przez to najlepiej wykorzystuje energię zawartą w paliwie. Bufor przy okazji niweluje przewymiarowanie kotła. Bo to tylko strata opału.

 

Do rozładowania temp. na buforze najlepiej zastosować mieszacz z siłownikiem sterowany pogodowo. Nie obniżać temperatury na noc i ustawić stałą pracę pompki na obieg CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duza bezwladnosc CO lub budynku jest niekorzystna przy sterowaniu.
 

Utrzymywanie stalej temperatury nie ma sensu wtedy gdy z niej nie korzystamy. Powoduje stale straty ciepla (energii) przez przewodzenie, wentylacje i promieniowanie. To jeszcze nie oznacza zwiekszonej ilosci opalu w szczegolnosci przy kotlach lub pradu PC. Zalezy co jest zrodlem ciepla. Trzeba rozdzielic zuzycie energii cieplnej przez budynek i zuzycie opalu (gazu, wegla, pelletu, energii) do wytworzenia tego ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensacyjnym ciagle przy jak nijnizszym parametrze bez buforowania. Zysk z takiego sosobu wytworzenia jest wiekszy niz straty ze stalej temperatury przez budynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioBin napisał:

Utrzymywanie stalej temperatury nie ma sensu wtedy gdy z niej nie korzystamy

Mam podobny budynek z grubymi murami. I rezygnacja z obniżeń nocnych znacznie obniżyła zużycie opału.

2 godziny temu, PioBin napisał:

Duza bezwladnosc CO lub budynku jest niekorzystna przy sterowaniu.

Przy taki założeniu podłogówka nie powinna mieć ekonomicznego sensu. A ma. A sterowanie i jego filozofię należy dopasować.

 

1 godzinę temu, genesis72 napisał:

Ogrzewaniu gazowym

I Kolega zamierza zakładać bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się

Ale z tego co tu piszecie, to nie ma sensu

Ciepło "zgromadzone" w ścianach niejaki jest akumulator i jednocześnie buforem, bardzo duża bezwładność

21 minut temu, Outsider napisał:

Mam podobny budynek z grubymi murami. I rezygnacja z obniżeń nocnych znacznie obniżyła zużycie opału.

Pewnie w nocy budynek się ochładzał, w dzień aby powrócić do temperatury piec dużym kosztem musiał nadrabiać

W takim przypadku bardzo duży akumulator ciepła by się przydał, aby piec zamiast w dom "pchał" ciepło w akumulator którym jest dom, więc wychodzi na jedno

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ale ściana powinna być odseparowana od podłogi. Zwłaszcza jeżeli nie ma izolacji od gruntu albo piwnic. W samej ścianie powinna być też izolacja pozioma, żeby ciepło nie szło w fundamenty. Inaczej może się okazać że skórka nie jest warta wyprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Outsider - pamiętać trzeba jeszcze że ogrzewanie ścienne ścian zewnętrznych nie ma moim zdaniem sensu ekonomicznego, bo grzejemy miejsce które miało być izolatorem a rozkład temperatur w ścianie jest gorszy co najmniej o 10st

Ja u siebie w domu robiłem wszystkie ściany wewnętrzne z pełnej cegły sylikatowej, do tego pierwsza warstwa od posadzki stoi na bloczku komórkowym 500 żeby jeszcze przy okazji zaizolować od ziemi, ściany zewnętrze z gazobetonu i grafit.

Do dziś jeszcze nie uruchomiłem ogrzewania w domu - 2x przepaliłem w kominku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Czyli najlepiej by było zawieć / wmurować panele i zrobić izolacje pionowa od ściany i poziomą o podłogi

Coś w rodzaje Kermi

https://www.kermi.pl/ogrzewanie-pomieszczen/produkty/ogrzewanie-i-chlodzenie-plaszczyznowe/ogrzewanie-scienne-system-suchy-x-net-c22/

Rurki są kładzione na blasze aluminiowe, która leże na styropianie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.