Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podkradanie ciepła z c.w.u. przez podłogówke


mufi85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam nową instalację jak na zdjęciu (od roku) i od początku jest problem z zabieraniem ciepła z c.u.w. przez podłogówke. Mam ustawiony sterownik dwustanowy Salus, który włącza i wyłącza pompę podłogowa. Za każdym razem jak pompa się załącza to ciepła woda zgromadzona w baniaku się ochładza. 

Piec Smart ekopell wyłącza pompę c.w.u. jak temperatura pieca jest niższa od temp. bojlera. 

U mnie jest tak, że jak piec ma dajmy na to temp. 65 a c.u.w. 50st to pompka od ciepłej wody cały czas pracuje.

Tylko problem jest na rozdzielaczu (na zdjęciu) tam temperatura bardzo szybko spada po włączeniu się pompki od podłogówki i bojler momentalnie stygnie.

Czy instalacja ze zdjęcia jest poprawna? 

Czy tam coś jest nie tak 😔

IMG_20220909_175407.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie brak zaworu zwrotnego jest za pompą CWU lub jest uszkodzony. Zrób test jeśli woda w bojlerze się zagrzeje to zamknij obwód zaworem ręcznym (o ile jest) między pompą CWU, a bojlerem, wtedy będziesz wiedział czy dalej wychładza się woda w nim czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o zawór zwrotny (jest zamontowany i działa)

To wygląda trochę jak dwa obiegi, które średnio się mieszają.

Jeden to kocioł - krótki obieg, drugi to rozdzielacz - instalację.

Zamiast woda płynąć od pieca do głównego obiegu to w dużej części wraca do pieca krótkim obiegiem. Udaje mi się to zniwelować wyłączając pompę krótkiego obiegu. Przy włączonej tej pompie bywa, że woda prawie nie idzie do rozdzielacza.

Dodatkowo jak chłodną wodą wraca do rozdzielacza to zamiast gonić prosto do pieca to ona krąży po rozdzielaczy i jest zasysana przez pompę od c.w.u.

Tak to widzę po roku użytkowania.

Mój hydraulik twierdzi, że ma zamontowane w identyczny sposób u siebie i wszystko działa.  I nie wie co zrobić bo już wiele zamontował takich układów i zawsze działa 😌

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj więcej zdjęć jak i opis co jest czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiedzy krotkim i rozdzielaczom brakuje zz.Pompka kotlowa može sysac odkam i pchac kam chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o zawór zwrotny (jest zamontowany i działa)

To wygląda trochę jak dwa obiegi, które średnio się mieszają.

Jeden to kocioł - krótki obieg, drugi to rozdzielacz - instalację.

Zamiast woda płynąć od pieca do głównego obiegu to w dużej części wraca do pieca krótkim obiegiem. Udaje mi się to zniwelować wyłączając pompę krótkiego obiegu. Przy włączonej tej pompie bywa, że woda prawie nie idzie do rozdzielacza.

Dodatkowo jak chłodną wodą wraca do rozdzielacza to zamiast gonić prosto do pieca to ona krąży po rozdzielaczy i jest zasysana przez pompę od c.w.u.

Tak to widzę po roku użytkowania.

Mój hydraulik twierdzi, że ma zamontowane w identyczny sposób u siebie i wszystko działa.  I nie wie co zrobić bo już wiele zamontował takich układów i zawsze działa 😌

 

IMG_20220918_190202.thumb.jpg.14b9d96d37ff888e8ae129cebfe99459.jpg

Od lewej: pompa podłogowa, pompa c.o. i pompa c.w.u.

Pod nimi rozdzielacz w osłonie termicznej a jeszcze niżej pompa krótkiego obiegu.

Na początku pompa k.o. była zamontowana na powrocie (na niebieskiej rurce przed zaworem zwrotnym) a w układzie znajdował się zawór trójdrożny wspomagający krótki obieg i ogrzanie kotła. Niestety to rozwiązanie się nie sprawdziło. "Coś" sprawiało, że zawór trójdrożny nie działał (był wymieniany na drugi i ta sama akcja)

 

Sam już nie wiem co robić. Hydraulik twierdzi, że to ma działać a ja widzę, że nie działa 😖

Poniżej wskazania sterownika na dogrzewaniu domu. IMG_20220918_190215.thumb.jpg.70f637e0d24dc5e119ce6c13e3542e96.jpg

IMG_20220918_190152.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.