Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Groszek II Mysłowice - Wesoła - prośba o opinie


Gawronowy

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór wszystkim!

Myślę, że wszyscy już wiedzą, jaka obecnie panuje sytuacja na rynku opału. Z pewnym problemem mierzę się i ja, ponieważ jak wielu innych spędzam niejedno popołudnie przed stroną PGG próbując upolować węgiel nadający się do zapewnienia ciepłej zimy.

Do rzeczy: posiadam kocioł Ecotech 20kW z automatycznym podajnikiem, przystosowany do spalania małego sortymentu (specyfikacja podaje do 32 mm). Pojawiła się możliwość zakupu groszku II z kopalni Mysłowice-Wesoła. Zaznaczam, że chodzi tutaj o groszek II, nie o ekogroszek, który ma nieco inne (acz istotnie inne) parametry.

Czy ma ktoś doświadczenia w używaniu tego węgla? Szczególnie zależy mi na tym, aby oczywiście nie uszkodzić kotła ani ślimaka. W teorii bowiem groszek II z Wesołej ma uziarnienie do 25 mm, a spiekalność do 35 RI, co pozwalałoby na jego użycie w niewielkim kotle. No, z nagięciem, ponieważ wg specyfikacji mojego kotła paliwo węglowe powinno mieć spiekalność poniżej 20 RI. A w praktyce ile tej spiekalności ma ten węgiel?

Czy używacie podobnych węgli? Z jakim skutkiem? Nie ukrywam, że chętnie przygarnąłbym i taki groszek, ponieważ sezon grzewczy za pasem i w zakup ekogroszku w rozsądnej cenie już nie wierzę.

Dodam jeszcze, że paliwo byłoby wykorzystywane tylko jako kocioł CO do zimowego ogrzewania budynku (dom 100m2, o wysokich sufitach więc trochę tej kubatury jest), żadne letnie podgrzewanie. W zeszłym sezonie (pierwszym moim z ekogroszkiem) miałem kilka typów ekogroszku i zostało mi trochę z Wesołej, więc mogę sobie pozwolić na minimalne mieszanie. Ewentualnie w grę wchodzi drewno opałowe, obawiam się tej spiekalności.

Przepraszam za użycie niefachowych terminów, ogrzewanie nie jest moim konikiem i liczę na pomoc lub chociaż dyskusję i opinie 🙂

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.