Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Posiadam ogrzewanie gazowe z zasobnikiem CWU, oraz Solary z zasobnikiem CWU. Problem polega na tym ze za każdym razem muszę kontrolować z jakiego Zasobnika korzystać , przy słonecznej pogodzie z solarów a przy pochmurnej muszę przełączyć na gaz . Może ma ktoś z was podobny problem i jak go rozwiązał . Myślę o dwóch zaworach automatycznych z sterownikiem , lecz nie mam o tym pojęcia. 

Opublikowano

Mam podobny dylemat. Zainstalowany kocioł węglowy wyleciał. Wstawiona pompa ciepła. Został stary zasobnik cwu 300 l z dwiema wężownicami jedna zasilana przez PC druga przez solary. Sęk w tym, że wężownica do PC ma co najmniej 2x za małą powierzchnie w stosunku do mocy PC (9kW). Nowy zasobnik posiadający dwie wężownice i odpowiednio dużą wężownicę do PC zaczyna się od 7 tys zł w górę. Tak więc zastanawiam się czy nie wstawić drugiego ok. 140 ltr zasobnika cwu grzanego jedynie przez solary i wpiąć go zamiast zasilania zimną wodą do istniejącego zasobnika tak jak na schemacie "vps1".  Wężownice w starym zasobniku spiąć razem. Czy ma ktoś doświadczenie z takim połączeniem dwóch bojlerów?

 

 

Opublikowano

A nie lepiej bufor 200-300l?

Gość Digitrax
Opublikowano

Taniej będzie jak połączy szeregowo obie wężownice i podłączy je do PC. Solary można podłączyć przez wymiennik płytowy np na powrocie cyrkulacji. Pompka cyrkulacyjna przewali wodę ze zbiornika przez wymiennik płytowy. Jest to najtańsze rozwiązanie.

Opublikowano

Tak tylko tutaj wydaje mi się, że kluczową rolę odgrywa wydajność pompy solarnej i pompy cyrkulacyjnej.

Pompy cyrkulacyjne mają zazwyczaj mniejszą wydajność a powinna być większa lub równa wydajności pompy solarnej. No i dochodzą do tego straty  na wymienniku.

Gość Digitrax
Opublikowano

Jakie tam straty na wymienniku. Jeśli po obu stronach wymiennika będą odpowiednio wysokie przepływy to różnica temperatury będzie wynosić mniej niż ilość palców u jednej ręki.

Opublikowano

Wyżej przytoczony przykład łączenia zbiorników ma jeden problem, kiedy w zasobniku od solarów będzie ciepła woda, a w kolejnym już nie. Trza będzie spuszczać wodę zimną aż pojawi się ciepła lub kocioł nagrzeje nam wodę kiedy mamy ciepła w zasobniku pierwszym. Tu trza cyrkulację między zasobnikami zrobić by uniknąć tego problemu.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.