Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy w tym przypadku pompa ma sens? Stary dom + grzejniki


nightsmilee

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :) 

Pacjent to stary dom z cegły pełnej o pow. zabudowy 160m2 (grzane są parter i poddasze), okna starego typu - plastikowe, dwuszybowe, brak ocieplenia ścian - jest tylko ocieplenie dachu. Aktualnie użytkowany jest kocioł na ekogroszek 17kW + dodatkowo solary do CWU (zbiornik 200l) - w całym domu są tylko i wyłącznie grzejniki. Temperatura na kotle w sezonie zimowym to 54-57 (w zależności od mrozów), zaś w sezonach jesiennym i wiosennym 50 (mniej nie da się ustawić). Zużycie opału - w zależności od zimy - to ok. 5 do 5.8t. Wyliczenia na ciepłowłaściwe wskazują szczytowo 25kW, średnio 11,2kW i 108W/m2 zapotrzebowania. Trochę te wyliczenia nie korelują mi z ilością spalanego ekogroszku. Czy dla takiego domu, warto zastanowić się nad gruntową pompą ciepła? Docelowo dom będzie ocieplony + zmieniona będzie stolarka otworowa, ale to temat dla którego nie jestem w stanie teraz oszacować terminu. Chciałbym całkowicie zrezygnować z węgla. Jeśli pomimo nowych warunków, pomocna byłaby instalacja PV - oczywiście poszedłbym i w tym kierunku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na parametry domu, podepnę się pod temat. Mam prawie wszystko to samo, łącznie ze śmieciuchem na węgiel 18kw, ale dom jest ocieplony. I temperaturę wpisałem 50°C. Nie wiem od kiedy, ale strona z kalkulatorem zapotrzebowania na ciepło została uzupełniona o parę szczegółów, pokazuje zupełnie inne zapotrzebowanie na ciepło niż kiedyś. Ja mam ocieplone 15cm 0.032, stropy w piwnicy będą ocieplone 10cm styro i poddasze 20cm PUR. Według tych parametrów zapotrzebowanie przy 160m2 wynosi 7.62kw, kiedyś być może trochę inaczej wpisywałem, ale wychodziło w granicach 14kw. Średnio mi się chce wierzyć że np pompa 8kw wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawajcie temperaturę jaka idzie na grzejniki a nie trzymaną na kotle. Wg mnie jeśli trzeba pchać w grzejniki 50+ to jest to mało opłacalne no chyba, że na dachu 10kWp paneli (mam na myśli po staremu z magazynem).

Najważniejsze na szybko co trzeba brać pod uwagę to:
1. Temperatura zasilania grzejników przez większą część okresu grzewczego (obecne zimy -5 do +5C)
2. Ilość spalanego opału do tej pory
3. Ile zjadał piec i jak gorące były grzejniki przy -20C, o ile ktoś pamięta kiedy była taka temperatura.

Potem szukasz pompy jaka cię interesuje i wertujesz tabele/wykresy wydajności i zużycia prądu. Ze zużycia opału liczysz zapotrzebowanie na sezon/w mroźny dzień. Potem podstawiasz w tabeli z cenami węgla i prądu. Liczysz optymistycznie i pesymistycznie zmiany cen. Jak to wszystko sie policzy to można jakiegoś speca z polecanej firmy od pomp zawołać niech on oceni budynek.

W dziale pomp ciepła znajdziecie mój temat o rozmyślaniach nt pompy ciepła. Wczoraj zaczął się montaż Rotenso 12kW.

No i najważniejsze na koniec, najpierw ocieplić dom a potem montować pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmodernizowana buda z lat 50, około 170m2 (na pewno, nie mniej)- reszta w podpisie.

 

Zapotrzebowanie w szczycie (dobowa -20*C) poniżej 6kW

Pompa 8kW spokojnie powinna wystarczyć.

Sezonowe z ciepłomierza:

image.png.0e6090adcec23abe9c6cc9afbfaa9920.png

 

Załóżcie sobie ciepłomierz, inwestycja za nowy poniżej 500zł, a przestaniecie gdybać. Używany kupicie za połowę tej ceny.

 

W moim przypadku cieplo.app pokazało bardzo realny wynik (jak bym nie liczył przedział był 9-12tyś kWh):

image.png.2761790c07d300fa1de79c325e6988ea.png

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo!

Bardzo fajne zestawienie! Jeśli węgiel był 28 MJ/kg to rzeczywista sprawność spalanie węgielka to 50 % a skali sezonu.

Jak to się ma do 80% deklarowanej w certyfikatach dla kotłów....... Te 50 %   to jest rzeczywista /patrząc na świadomość Kolegi/ bardzo dobra sprawność kotła.  Inni niestety moga się pochwalić tylko np 80%, a mają naprawdę 40%

POzdro 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawajcie temperaturę jaka idzie na grzejniki a nie trzymaną na kotle. Wg mnie jeśli trzeba pchać w grzejniki 50+ to jest to mało opłacalne no chyba, że na dachu 10kWp paneli (mam na myśli po staremu z magazynem).
Najważniejsze na szybko co trzeba brać pod uwagę to:
1. Temperatura zasilania grzejników przez większą część okresu grzewczego (obecne zimy -5 do +5C)
2. Ilość spalanego opału do tej pory
3. Ile zjadał piec i jak gorące były grzejniki przy -20C, o ile ktoś pamięta kiedy była taka temperatura.
Potem szukasz pompy jaka cię interesuje i wertujesz tabele/wykresy wydajności i zużycia prądu. Ze zużycia opału liczysz zapotrzebowanie na sezon/w mroźny dzień. Potem podstawiasz w tabeli z cenami węgla i prądu. Liczysz optymistycznie i pesymistycznie zmiany cen. Jak to wszystko sie policzy to można jakiegoś speca z polecanej firmy od pomp zawołać niech on oceni budynek.
W dziale pomp ciepła znajdziecie mój temat o rozmyślaniach nt pompy ciepła. Wczoraj zaczął się montaż Rotenso 12kW.
No i najważniejsze na koniec, najpierw ocieplić dom a potem montować pompe.
Mam zawór 4 drogowy, także nie wiem czy będzie to adekwatne, ale zazwyczaj na obecną chwilę, czyli na 90m2 bez ocieplenia szło raczej nie więcej niż 50°C, zadane 45° i zawór otwarty był od prawie zawsze na 5, przy mrozach na 6 i wtedy dźwigałem na 50°C, ale to już żadko. Śmieciuch 18 letni, mocno oblebiony sadzą, także nie daje mu więcej niż 50% sprawności. Tylko zastanawia mnie ta różnica w zapotrzebowaniu. 7.62kw to tyle co nic, a 4 tony węgla bez żadnego ocieplenia szło za sezon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie to podstawa. Po zakupie domu wyremontowaliśmy parter i tam pomieszkiwaliśmy. Jedyne ocieplenie to 7cm na ścianach i 5cm sufit w piwnicy. Piętro i strych bez niczego, stare drewniane okna, dach z eternitem, hulał wiatr.

W zime potrafiło zjeść gazu za 1200-1400zł/miesiąc a i tak bluzki ubrane. Kocioł jakiś stary, na ścianie w kuchni wisiał. Wywaliliśmy go, daliśmy nowe grzejniki i kocioł 25kW na eko. Szło nam ok 4-4,5t przy cenie 650zł/t więc zadowoleni.

2 lata temu w końcu remont poddasza i piętra. Wymiana wszystkich okien na 3-szybowe. Wełna na dach i stropy. Docieplenie fundamentów. Okazało się, że grzejąc 2 kondygnacje więcej ilość opału poszła w góre o jedną tone. Można w końcu bez bluzki siedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, dorecho napisał:

Hallo o6.  Za październik coś przesadziłeś? chyba że za listopad. Węgiel był 24 MJ ?

POzdro

a propos    jak ważysz węgiel?

Nic nie przesadziłem, jeżeli chodzi o sprawność to założeniem było 7kWh/1kg opału. Jeżeli chodzi o sam opał, to w tym roku miałem wyjątkowo parszywy z lokalnego składu, niestety nie sposób określić jego faktycznej kaloryczności,

Pomiar jest dokonywany obrotami ślimaka a później weryfikuję, czy zgadza się z ilością wrzuconych worków +- kilka kilogramów.

Jeśli chodzi o całkowite zużycie, to pokrywa się z ilością zasypanych worków w 100%.

 

 

PS W październiku zawsze "na start" idzie nieco więcej niż powinno, bo dom i instalacja musi sie wygrzać (wystartowałem chyba 10.10)

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zamieszczę link z innego forum, forumowicza @Marco36. 

"Podsumowanie zimy 2021/2022"
.
Dom z 1910 roku, o powierzchni grzewczej 160 m2, ogrzewanie budynku oparte tylko i wyłącznie na grzejnikach.

źródło:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciepła-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi&p=8137690&viewfull=1#post8137690

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.