Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moja prosta instalacja do grzania CWU z PV


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zrobiłem u siebie prosta instalację do grzania CWU za pomocą paneli fotowoltaicznych które poprzez regulator MPPT PWM zasilają grzałkę w zbiorniku 220l. Grzałka o mocy 2000W zainstalowana jest na samym dole zbiornika. Użytkuję instalację już od 2 tygodni i od tamtegon czasu ani razu nie musialem rozpalać w piecu, nawet jak caly dzien nie bylo slońca.

Cena za osiem używanych paneli, regulator i wylacznik nadprądowy DC 2400zł

 

20220514_123206.jpg

20220514_123213.jpg

20220514_125345.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Moja prosta instalacja do grzania CWU z PV

@Paolo80 Trafne porównanie z tym stereo. A tak abstrahując od tematu tak krótko. Co to za zestaw?

I co to jest ta niebieska "butla" obok boilera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny minus grzałki 2kw to prędkość dogrzania wody gdy mamy duże zużycie wody w trakcie dnia. Osobiście mam u siebie boiler 220l z grzałką 2kw i po całkowitym rozładowaniu boilera potrzeba 5h na ponowne jego naładowanie. Całe szczęście że takich sytuacji jest bardzo mało. A jak w czasie grzania jest pobór to oczywiście czas naładowania się wydłuża.

Powiedz mi czy masz jakieś zabezpieczenie dodatkowe temeraturowe? Np czujnik stb który by rozłączył cały układ gdyby wbudowany przekaźnik się skleił? Taki który wyrzuci po przekroczeniu np 90*.
W skrzynce elektrycznej brakuje mi różnicowki na wypadek przebicia. Bezpieczeństwo Twoje i bliskich najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Przemyslaw85 napisał:

W skrzynce elektrycznej brakuje mi różnicowki na wypadek przebicia. Bezpieczeństwo Twoje i bliskich najważniejsze.

W skrzynce jest tylko rozłącznik nadmiarowo prądowy linii DC czyli prądu stałego, a na takie zasilanie nie daje się zabezpieczenia różnicowo- prądowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=18578]sambor[/mention] u siebie przy PV mam takie zabezpieczenie między falownikiem a siecią. Całość pracuje od ponad 2 lat.

To w takim razie co będzie gdy dojdzie do przebicia? Skoro nic nie wyrzuci to będzie trzymać aż zamęczy czy sterownik rozłączy bo ma to wbudowane?
Tutaj tego nie widzę między sterownikiem a grzałką. To że na linii AC się nie daje to wiadomo.

Edit. Literowka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zwykła instalację PV do sieci.
Rozważam instalacje PV do grzałki lub solary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Przemyslaw85 napisał:

Jedyny minus grzałki 2kw to prędkość dogrzania wody gdy mamy duże zużycie wody w trakcie dnia. Osobiście mam u siebie boiler 220l z grzałką 2kw i po całkowitym rozładowaniu boilera potrzeba 5h na ponowne jego naładowanie. Całe szczęście że takich sytuacji jest bardzo mało. A jak w czasie grzania jest pobór to oczywiście czas naładowania się wydłuża.

Powiedz mi czy masz jakieś zabezpieczenie dodatkowe temeraturowe? Np czujnik stb który by rozłączył cały układ gdyby wbudowany przekaźnik się skleił? Taki który wyrzuci po przekroczeniu np 90*.
W skrzynce elektrycznej brakuje mi różnicowki na wypadek przebicia. Bezpieczeństwo Twoje i bliskich najważniejsze.
 

Miałem grzałkę 1500w spaliła się, u mnie w piku daje nawet 2 kw, więc lepszym rozwiązaniem by było zamontowanie dwóch grzałek 1kw, jedna na dole druga na środku, ale rozwiązanie które mam teraz jest dla mnie ok, na dwie osoby wody mamy aż za dużo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy woda jest twarda dość szybko kamień się odłoży na grzałce efekcie dochodzi do jej wewnętrznego przegrzania. Sądzę że dlatego autor tematu zainstalował zmiękczacz wody.

Ta sama problem przy twardej wodzie występuje w pralce i w zmywarce gdy zaprzestaniemy dodać soli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.