Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moja Instalacja


pawlostech

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu śledzę forum i wiele się nauczyłem.Mimo to coś mogło umknąć mojej uwadze.

Na razie samo wyprowadzenie z kotła.

Mam niską piwnice i jakoś musiałem to upchnąć.

Kociołek ma ogrzewać CO i CWU

Na piętrze jest nowa instalacja na parterze stara która działała na grawitacji i trzeba się w nią wpiąć.

Nie liczę aby układ działał na grawitacji zawór różnicowy ma zabezpieczać pompę w razie braku prądu.

W układ będzie wpięty drugi kocioł awaryjny w którym mam możliwość palenia innych paliw niż eko groszek.

1

post-5942-1245945921_thumb.jpg

2

post-5942-1245946061_thumb.jpg

3

post-5942-1245946109_thumb.jpg

 

 

Proszę o uwagi dotyczącej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ciasno. Wygląda dobrze. Mam tylko taka uwagę, że instalacje c.o. lepiej wykonywać z czarnej rury i kształtek. Powodem tego są właściwości ocynku który zmienia swoje właściwości powyżej 60 st. C i powoduje szybszą korozję rur. dlatego nie powinno sie stosować ocynku przy c.w.u. powyżej 65 st. C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się wpiąć w te rury 2 cale które biegną pod podłogą i rozgałęziają sie trójnikiem po zredukowaniu do 1 cala na dwa grzejniki żeliwne 22 żeberka.

post-5942-1246002637_thumb.jpg

post-5942-1246002666_thumb.jpg

Wolał bym wymienić rury 2 cale na 1 cal i docieplić by nie ogrzewały świata pod podłogą ,ale niestety nie mam wpływu na tą decyzje.

Chciał bym zamontować zawory termostatyczny na tych grzejnikach.

Czy mogę zamontować po zredukowaniu mniejsze zawory ma przykład 3/4 lub 1/2.

Chodzi o zmniejszenie kosztów zakupu zaworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie wolno używać rur i elementów stalowych ocynkowanych do wykonywania instalacji cieplnych? Zabrania tego polska norma PN-H-74200 Rury stalowe ze szwem, gwintowane, w której już we wstępie zapisano, że można je stosować do ciepłej wody gospodarczej o temperaturze do 60 st.C. Również takie zalecenia zawierają wytyczne projektowania producentów

kotłów i wymienników ciepła. Np.firma Viessmann w swoich wytycznych projektowania podaje, że ocynkowane rury stalowe można stosować jeżeli:

-temperatura wody nie przekracza 60st.C,

-prawidłowo dobrano technologię dodatkowego uzdatniania wody,

-brak miedzi w instalacji.

A dlaczego nie wolno?

Wg różnych badań, a w szczególności badań i licznych publikacji dr inż. Danuty Chomicz, w temperaturze do 50stC cynk tworzy przyczepną, nieco galaretowatą warstwę, dającą dobrą ochronę metalu. W temperaturze powyżej 55stC warstwa cynku traci przyczepność, staje się ziarnista i luźna, a jej działanie ochronne słabnie. Wg badań amerykańskich przy temperaturze 60-70stC następuje zmiana biegunowości pary Zn-Fe (cynk-żelazo) na niekorzyść żelaza, zatem w takich temperaturach powłoki cynkowe mogłyby okazać się nie tylko nieskuteczne, ale nawet szkodliwe. Korozja rur ocynkowanych następuje szybciej niż rur czarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się wpiąć w te rury 2 cale które biegną pod podłogą i rozgałęziają sie trójnikiem po zredukowaniu do 1 cala na dwa grzejniki żeliwne 22 żeberka.

post-5942-1246002637_thumb.jpg

post-5942-1246002666_thumb.jpg

Wolał bym wymienić rury 2 cale na 1 cal i docieplić by nie ogrzewały świata pod podłogą ,ale niestety nie mam wpływu na tą decyzje.

Chciał bym zamontować zawory termostatyczny na tych grzejnikach.

Czy mogę zamontować po zredukowaniu mniejsze zawory ma przykład 3/4 lub 1/2.

Chodzi o zmniejszenie kosztów zakupu zaworów.

 

Przy układzie pompowym możesz śmiało zredukować rury na mniejsze średnice - a zawory i gałązki do grzejników (nawet do 1/2")

Ponieważ dajesz miedź to wyprowadź te rury z pod podłogi stalowymi nad i tam daj przejściówkę (mosiądz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt wielu z naszych instalatorów o materiałoznastwie nawet nie słyszało. O fizyce to juz nie wspomnę. I mamy takie różne ciekawe kwiatki.

 

Nie jestem instalatorem co nie tłumaczy mojego braku wiedzy.

Na kotle będę miał ok. 60-65 stopni .Tylko na odcinku wyjście z kotła zawór 4 d będzie ta temperatura.

Bo za zaworem to już chyba nie i to w każdym kierunku.

 

Przy rozbieraniu starej instalacji natrafiłem na kolanka jedno czarne drugie ocynk naprawdę

ciężko powiedzieć które jest bardziej skorodowane.Może za krótki okres używania instalacji ok.8lat.

Prawdziwe kwiatki to były do tej pory miałem zrobić parę zdjęć i wrzucić .

Nie zrobiłem tego bo łatwo jest krytykować kogoś robotę.

Moją możecie do bólu oto chodzi chcę wiedzieć co jest niedobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj był u mnie hydraulik który wspawywał mi mówkę do tych starych rur.

Zasugerował wstawienie zaworu zwrotnego w obieg C.O.

Przypuszczałem że wystarczy tylko na C.W.U bo pompa C.O będzie chodziła cały czas .

Czy konieczne jest zastosowanie tego zaworu zwrotnego na C.O by układ działał poprawnie.

A jeśli tak to za pompą czy przed.Zastanawiam się czy zamontowany za pompą nie będzie miał

wpływu na odpowietrzenie jej.A taką lokalizację zasugerował hydraulik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model pompy nie ma odpowietrznika i jedyna droga dla powietrza przy napełnianiu instalacji jest

przez zawór zwrotny jeśli go umieszczę za pompą.Jeśli się nie odpowietrzy to nie zaciągnie wody.

Zobaczymy jak coś będzie zle to wstawię go przed pompą.

Mam czas by wybrać optymalne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.