Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszek nie dopala


LukBan92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z moim piecem na ekogroszek, a mianowicie nie dopala mi ekogroszku i przy wyciąganiu popiołu jest bardzo dużo niedopałków. Jakie muszą być ustawienia, żeby było ok? Szukałem w internecie i znalazłem kilka różnych ustawień, ale z reguły nie było znaczącej poprawy. Sterownik Master500.

Piec Opal Domo 12-20kW z podajnikiem. Dom 120m, ale bez ocieplenia. 7 grzejników. 

IMG_20220327_132524.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw podaj ustawienia aby się móc do nich odnieść, oraz inne dane . Zadana temperatura, temperatura powrotu, jaki węgiel, jak długo piec stoi w podtrzymaniu. Coś o palniku i instalacji tez by się zdało. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zacząłem palenie ekogroszkiem, także słabo się orientuje co do obsługi tego pieca.  Podaje wszystkie parametry pracy. Co jeszcze bym musiał podać? 

Temp. zadania 55°C

Hist.Kotla 2°

Podawanie (grzanie) 8sek.

Pauza (grzanie) 48sek.

siła nadm. (Grzanie) 36%

wentylator wybieg 12sek.

Wentylator Oo. Wył. 12sek.

Podtrzymanie 8sek.

Pauza 20min.

podtrzymanie LATO 80min.

podtrzymanie went. 12sek.

podtrzymanie went. Pauza 20min.

siła nadmuchu 50%

pompa C.O. 42°

wentylator płynnie: tak

 

Aktualnie Ekogroszek Bartex Gold 27-29MJ. Czytałem, że na letni sezon lepiej przejść na słabszy, także mam w niedługim czasie zamiar przejść na trochę słabszy 24-26MJ. 

Tak wygląda palenisko w czasie grzania (Dmuchawa pracuje).

1648382351466..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartex Gold to twardy węgiel RI-20 więc  nadmuch w dół i przerwa w górę. Ten węgiel lub dłużej"poleżeć" na palniku Dawkę jednorazową też bym zmienił. Na ta moc 6 s wystarczy,  przerwa może być 48, wentylator 28%max 30%. Wentylator w podtrzymaniu robi ci złą robotę  i z tego co widzę w podtrzymaniu piec stoi dość długo, a wentylator 50% po prostu gasi żar i robią się niedopały, tu również zmień na 30%. Wentylator odsłonięty na max, póżniej ew. małe korekty.

Podtrzymanie to nie sposób na palenie ani oszczędności, jak sama nazwa wskazuje potrzebne do podtrzymania żaru na palenisku do czasu wejścia pieca w tryb pracy.

Ile minut piec stoi w podtrzymaniu ? 

Jakie dawki i przerwy w podtrzymaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pytałem ile minut stoi w podtrzymaniu.

Podtrzymanie ustaw min dawki. Mniej a częściej. Tj 1 s. co 3 -5 minut, palenisko częściej wzruszanie i nie powinno zgasnąć, nadmuch 30%. W trybie lato to też się sprawdzi. Poza tym w trybie lato możesz zmniejszyć dawkę powiedzmy do 4 s i dobrać adekwatna przerwę.

Nadmuch w podtrzymaniu co 7 min przez 30 s ,. 30,%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już będziesz miał jakieś wnioski po zmianie ustawień daj znać bo być może trzeba będzie wprowadzić małe czy większe korekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu to on dmucha w kosmos a nie w palenisko. 

Sprawdź sobie szczelność palnika to po pierwsze.

Ten kopiec to też 5 razy za duży. Zrób podawanie 5 sekund przerwa 60. Daj dmuchawę na 25-28. Jak dalej nie będzie dopalał zwiększaj przerwę o 5 sekund co dobę. Kopczyk ma być na 2-3 cm a nie 10.  

Podstawa to szczelny palnik. 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pooglądaj ten kanał to się wiele dowiesz jako nowicjusz

A tu masz konkretnie o uszczelnianiu film

https://www.youtube.com/watch?v=P7EZnZX_8V0

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.