Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3 drożny, jak prawidłowo zamontować?


Oldeq
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Mac08,

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, potrzebna wasza pomoc, instalacja którą przedstawiam poniżej może działać grawitacyjnie,ale nie korzystam jest dołożona pompa na grzejniki a CWU grzeję grawitacyjnie nawet jak pompa CO jest załączona,i teraz mam pytanie gdybym dołożył zawór 3 drożny żeby działał w taki sposób aby był dogrzany powrót,czyli np..zadana kotła 65st a na grzejniki powiedzmy 45st.czy się da...

IMG_20220305_192226.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Oldeq napisał:

gdybym dołożył zawór 3 drożny żeby działał w taki sposób aby był dogrzany powrót,czyli np..zadana kotła 65st a na grzejniki powiedzmy 45st.czy się da...

Nie ma takiej możliwości bez dodatkowej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał zawór 4-drogowy i dołożył 2 pompy, czyli razem by były 3. Dodatkowo nie wiem jak jest z zabezpieczeniem kotła bo powinno być wprost od nie go, inaczej to może źle się skończyć kiedyś. Oczywiście trza dodać zawory zz w odpowiednich miejscach - to tylko zarys CO.

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buska3- dzięki, ale za dużo przeróbki, w moim przypadku CWU służy i tak za ochronę powrotu działa to dość dobrze, najprościej i najtaniej to dołożyć 3d,tylko w taki sposób trzeba go zamontować żeby obniżyć temp.zasilania na grzejniki,więc podpowiedz, dorysuj jak powinien być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miał być zawór 3 drogowy zaznaczony w kółku, ogólnie według mnie pomiędzy powrotem z grzejników a powrotem z cwu wstawiasz trójnik i zawór 3 drogowy między pompką a zasilaniem cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest najtaniej, grawitacja zachowana, 3 elementy (trójnik, zawór 3 drożny i rura łącząca te 2 elementy), rozdzielenie powrotu z co i podmieszanie z gorącą wodą przed pompką. 

3dd.png

W takim układzie ochronę powrotu zapewnia CWU grawitacyjnie, a zawór mieszający 3 drogowy obniża temperaturę zasilania CO. Żadnych więcej zaworów nie potrzebujesz i uzyskasz to, o co pytałeś w 1 poście.

 

Edytowane przez Mac08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby było jak najtaniej to bym założył zawory termostatyczne na grzejnikach i tyle. Po co ten 3-d jak temperaturą one będą regulować, nawet można pokusić się o jakieś elektryczne podłączone przez wi-fi i sterować nimi z telefonu, czy tam ustawić harmonogram. Wszystko zależy od budżetu i komfortu jakiego oczekujemy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mac08 Dziękuję bardzo,o to mi chodziło..

buska3 napisałeś (aby było jak najtaniej założyłbym zawory termostatyczne na grzejniki i tyle) no właśnie tak chciałem,ale czy nie to samo co bez termostatów grzejnikowych a jeden termostat np.Auraton ,regulator pokojowy podłączony do pompy CO takie ON/OFF... wtedy było by naj.najtaniej...

Edytowane przez Oldeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast grzać on/off może lepiej siłownik do zaworu mieszającego i jeden regulator pokojowy ustala temperaturę na CO, zaleta termostatów grzejnikowych to odpowiednia temperatura w każdym pokoju, a nie ogólnie w domu. Ale jeśli grzejniki są dobrze dobrane to efekt będzie podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już termostaty powiązane z zaworem mieszającym i siłownikiem podłączonym do regulatora pokojowego choć można zamiast niego do czujnika pogodowego. Pompy bym nie tykał by była on/off ona dla mnie ma cały czas chodzić, jedynie można ją zmienić na taką z auto-adaptacją. I tak w pierwszym kroku założył bym termostaty na grzejniki i potem myślał co dalej jeśli to nie spełniłoby oczekiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buska3 Termostaty na grzejnikach tak od samego początku chciałem,a i jeszcze kontrolować w każdym miejscu w Polsce pomyślałem super,ale jak to działa nie mówiąc o problemach związanych z zacinaniem itp.wydać na jeden termostat elektroniczny to jakieś 100 zł..plus kasa na majstra za wymianę ,i co najważniejsze działanie bo coś mi się wydaje że działają na zasadzie ON/Czyli Lipa.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam zwykłe zawory termostatyczne, każdy z domowników ustawił sobie w sypialni jaką chciał temperaturę i już nie rusza. Dodatkowo mam zawór 3-d który jest podłączony do siłownika sterowny pogodowo. Czy chce mieć zdalny dostęp - chyba nie jak działa bezobsługowo. Mam możliwość dokupienia moduł internetowy do regulatora pieca, ale działa, więc stwierdziłem że po co mam non stop tam zaglądać, zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buska3 No to tylko cieszyć się,tak właśnie powinno być,jak czytam o instalacjach CO zaworach 3,4droznych spalaniu, sterownikach,kotłach za mały a to za duży,palnikach, ustawieniach ,deflektorach kopczyk za mały/duży,koksach,zrywaniu zawleczek i spędzenie większość czasu w kotłowni przy piecu niż w chałupie,i smrodzie i brudzie gdybym teraz miał do wyboru eko czy pellet............sprawa jest prosta...

Edytowane przez Oldeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świadom że jeśli mam ekogroszek to jest jak jest. Ustawiam sterownik jak bardziej optymalnie, oczywiście trza zaglądać do pieca bo nic nie ma tak, że można zapomnieć. Jeśli ktoś liczy, że kupi kocioł z podajnikiem i może o nim zapomnieć prócz dosypywania opału to już mówię niech kupi na gaz czy PC. Ja zdania jestem najpierw instalacja odpowiednia potem kocioł i to się u mnie sprawdziło, choć żonka nie chciała w sypialni OP i teraz już chce - ehhh te kobiety. Każdemu będę mówił jak mantrę - tylko jeden typ ogrzewania w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Tak jest najtaniej, grawitacja zachowana, 3 elementy (trójnik, zawór 3 drożny i rura łącząca te 2 elementy), rozdzielenie powrotu z co i podmieszanie z gorącą wodą przed pompką. 
3dd.png.a6897aacb479bb876a761877fd01651d.png
W takim układzie ochronę powrotu zapewnia CWU grawitacyjnie, a zawór mieszający 3 drogowy obniża temperaturę zasilania CO. Żadnych więcej zaworów nie potrzebujesz i uzyskasz to, o co pytałeś w 1 poście.
 
Panowie, kumpel ma podobny dylemat. Ja na jego miejscu i tak poszedłbym w 4D i trzy pompy, ale on chce jak najtaniej. Czy w takim rozwiązaniu bez pompy na CWU nie będzie za wolny obiego wody na grawitacji? On ma kocioł 25Kw na groszek i boję się, że mimo wszystko na ten stosunkowo mały odbiór ciepła będzie ryzyko zagotowania. Z kolei nawet taki 25Kw na groszek raczej powinien się wygasić wcześniej niż zagotować. I jaki według Was najlepiej kupić zawór 3D z siłownikiem? Jeszcze kwestia czy ten siłownik będzie czym sterować, bo to jakiś kocioł rzemieślniczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa od CO raczej będzie pchała całą wodę i tylko jak przymknie się zawór 3d woda może pójdzie na bojler. Tu powinna być 2 pompa da CWU, a jak się zastosuje jakieś mieszacze to trza mieć świadomość o zimnym powrocie do kotła. Co do sterownika to raczej trza go poznać by wiedzieć czy da radę na 2 pompy plus mieszacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.