Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki wpływ na ceny i dostępność opału będzie mieć sytuacja na Ukrainie?


FFF2017XA

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki Waszym zdaniem wpływ na ceny i dostępność opału w przyszłym sezonie będzie mieć pogarszająca się
sytuacja na Ukrainie, sankcje nakładane na Rosję, jej odwet itd.?

Jestem z łódzkiego i muszę wymienić do końca roku 10-letni bezklasowy piec na ekogroszek na coś obecnie
dopuszczalnego. Taka uchwała wojewódzka. Mam przyłącze gazowe, więc myślałem o kotłowni gazowej, ale powiem szczerze,
że teraz mam wątpliwości.

Czy będzie gaz? Ile będzie kosztował po uwolnieniu jego cen? Z drugiej strony, jak drożeje gaz, to węgiel
tak samo. I też może go nie być, skoro 3/4 ciągniemy z Donbasu.

Nie wiem, co zrobić. Rodzina radzi gaz + awaryjnie kozę, jakby co, ale to jest robienie z salonu kotłowni.
Poradźcie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie drożeć. Węgiel wydobywamy na miejscu, gaz importujemy w większości.

Niektóre kotły na groszek mogą spalać też pellet. Ten jest produkowany lokalnie więc zawsze będzie, choć cena też będzie "dostosowana" do rynku paliw. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obliczu tego kryzysu tzw uchwały antysmogowe to tzw małe piwo. Do końca roku masz wymienić,ale nikt ci przecież w lutym następnego roku nie przyjdzie w środku zimy i nie każe wymienić. W perspektywie zapewnienia rodzinie ciepła będzie cie obchodziło piskanie jakiegoś urzędnika?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"piskający" urzednik w lutym bedzie na prawie, więc bedzie mógł wypisać stosowny kwitek i na dobry poczatek wpisać 500 zl. Jak przyjmiesz, to da Ci jakiś czas na wymianę. Potem wróci na kontrolę. W przypadku odmowy przyjęcia sprawa trafi do sądu. Jak myslisz? Kto wygra? 

Trąbią o tym od ponad roku, które kotly i do kiedy trzeba wymienić, wiec każdy ma czas... Do tego masz obowiazek złożenia deklaracji dotyczącej sposobu ogrzewania. Jak myślisz? Po co im to? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piastun napisał:

instalowanie gazu i rezygnacja z kopciucha to jak zakładanie sobie teraz sznura na szyję :).

Sam mam problem w wawie, niby kocioł 4 klasy więc mógłby się poślizgać te 3-4lata jeszcze ale mi proponują100% zwrotu inwestycji za PC ale karencja jest 5 lat na paliwa stałe :).

 

Nawet w kominku nie mógłbyś napalić? A jak prąd siądzie? Ja pod Wawą. Ciekawe, czy też takie warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem nie zabierac glosu w dyskusji.

Cena paliw na okolicznych stacjach jest lekko mowiac niepowazna. Od 5,90 (brak paliwa) do 9,99 (jest)…

Przy utrzymujacej sie sytuacji czeka nas kolejny wzrost cen i nie tylko opalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Trener40 napisał:

"piskający" urzednik w lutym bedzie na prawie, więc bedzie mógł wypisać stosowny kwitek i na dobry poczatek wpisać 500 z

myślę,że bezmózgowce w obecnej sytuacji to rasa wymarła. Co do ustaw antysmogowych,to można je zmienić i pewnie to pójdzie dość szybko,Małopolska już przygotowuje się do korekcji, a i Zielony Ład jest "zagrożony". Promocja gazu w dzisiejszym czasie to pętla na szyję,a zwalczanie rodzimego drewna to już kryminał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2022 o 15:05, miklo napisał:

Nawet w kominku nie mógłbyś napalić? A jak prąd siądzie? Ja pod Wawą. Ciekawe, czy też takie warunki.

Nie mam jeszcze umowy ale z rozmowy wynika, że nie wolno przez 5 lat spalać paliw stałych

W dniu 25.02.2022 o 14:16, esselite napisał:

100% zwrotu za PC, q.. żyć nie umierać. Ja muszę wywalić 30k.

 

tylko, że ja jestem pośrednio zmuszany. Mam nowy kocioł, bufor ciepła 🙂 jakby się ode mnie odstosunkowali to może dla wygody dołożyłbym kiedy palnik na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy czystym powietrzy mam obowiązek używać kotła na gaz przez 5lat co najmniej i nie wolno mi mieć innego kotła na paliwo stałe.

Co do kominka to jeśli nie ma rozprowadzenia ciepłego powietrza po domu to może być tylko chyba musi mieć Dyrektywę UNII Ecodesign (Ekoprojekt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szakallo napisał:

Co do kominka to jeśli nie ma rozprowadzenia ciepłego powietrza po domu to może być tylko chyba musi mieć Dyrektywę UNII Ecodesign (Ekoprojekt)

A co ma do rzeczy rozprowadzenie ciepła po domu? Może chodzi o płaszcz wodny? Bo ten może wpływać na jakoś spalania i skład spalin (niekorzystnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szakallo napisał:

Ja przy czystym powietrzy mam obowiązek używać kotła na gaz przez 5lat co najmniej i nie wolno mi mieć innego kotła na paliwo stałe.

Jest to w interesie Gazpromu i dystrybutora, ale nie Twoim. Przelicz czy nie lepiej zwrócić dotacje i decydować samemu o źródle ogrzewania swojego domu przy aktualnych cenach. Sytuacja diametralnie się zmieniła od czasu składania wniosku o dotację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na dzień dzisiejszy uważam że dotacja dla mnie była super, mam kocioł i rekuperację praktycznie za darmo.

Na razie za gaz nie płacę kokosów - dom 110+40 garaż tylko dogrzewany +10 za  co+cwu tamten rok zapłaciłem mniej niż 2k zł za cały rok.

Mam kominek kaflowy w salonie i często sobie przepalam bo żona lubi a i ja nie narzekam.

W dniu 2.03.2022 o 15:41, miklo napisał:

A co ma do rzeczy rozprowadzenie ciepła po domu? Może chodzi o płaszcz wodny? Bo ten może wpływać na jakoś spalania i skład spalin (niekorzystnie).

Chodzi o to żebyś nie ogrzewał domu kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.