Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawory heimeier ktoś ma ?


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ,

czy ktoś z was ma założone zawory termostatyczne firmy heimeier ? U mnie jest założony model eclipse max 150l/h i od początku mam problem z szumem na grzejnikach aluminiowych , nawet po ustawieniu kryzy . 
Wiem już , ze jest to wina zaworów bo podmieniłem na Caleffi gdzie nie ma nastawy wstępnej , a sam przepływ ma pewnie ponad 200l/h i tutaj jest cisza choć z racji równoważenia instalacji taki zawór nie ma miejsca . Grzejniki Alu , nieważne czy podłączone fi15 czy Fi18 wystepuja szumy . Czy macie jakaś firmę godna polecenia , ewentualnie założonego heimeiera i jest cisza …?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę jeszcze schemat stopniowania instalacji , może tutaj ktoś wypatrzy błąd  . Zapotrzebowanie grzejników jest 60w na żeberko Alu i takie tez przyjęte nastawy przeważnie 100l/h na grzejnik wypada , a i czy wyjście z kotła 1 cal mimo pompy do jakiej mocy zapewnia odbiór ze źródła bo przed pompa jeszcze wychodzi fi22 i dodatkowa pompa podłogówki pod rozdzielacz .

AB95C41A-6791-49F3-B259-5AA970194539.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory Heimeyera  kupiłem w latach dziewięćdziesiątych  podczas pobytu w Niemczech.

W roku bodajże 2005 czy 2006 dokupiłem dwa bo taka była potrzeba.

Rok temu wymieniłem wszystkie przy okazji zmiany grzejników na niskotemperaturowe. 

I co się okazało? Te stare były nieco zakamienione ale sprawne a te dwa nowsze z elementami plastikowymi okazały się złomem....  Z tego wynika że postęp nie zawsze idzie w parze z jakością.

Z nowymi grzejnikami hydraulik założył mi zawory Schlossera - całkowicie metalowe.

Jak długo wytrzymają?  Pożyjemy - zobaczymy!  Pewnie starych Heimeyerów nie przebiją... a może?  Tylko czy ja dożyję.... 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, adamu napisał:

Z tego co wiem danfoss to marketówka i one potrafią dopiero szumieć .

Jestem ciekaw ile szt tej "marketówki " zamontowałeś?

Oj ta twoja wiedza to na śmietnik.

Każdy zawór będzie szumiał jak nie będzie prawidłowej regulacji hydraulicznej!

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 9.02.2022 o 13:18, sambor napisał:

Jestem ciekaw ile szt tej "marketówki " zamontowałeś?

Oj ta twoja wiedza to na śmietnik.

Nie jestem monterem po pierwsze , a po drugie na forum większość problemów czy szumów to danfoss , akurat towar market / hurownia w Niemczech się różni wiec tu ich problem .

 

Instalacje mam zrównoważoną , dałem schemat instalacji i stopniowanie rur pompa 25-6 alpha2 nie jest raczej winna bo na próbę założyłem 25-4 i tez szumy byly . Co do równoważenia robiłem to według wytycznych heimeier co pokrywało się z urządzeniem alpha reader .

W dniu 9.02.2022 o 10:23, Jozefg1 napisał:

Zawory Heimeyera  kupiłem w latach dziewięćdziesiątych  podczas pobytu w Niemczech.

W roku bodajże 2005 czy 2006 dokupiłem dwa bo taka była potrzeba.

Rok temu wymieniłem wszystkie przy okazji zmiany grzejników na niskotemperaturowe. 

I co się okazało? Te stare były nieco zakamienione ale sprawne a te dwa nowsze z elementami plastikowymi okazały się złomem....  Z tego wynika że postęp nie zawsze idzie w parze z jakością.

Z nowymi grzejnikami hydraulik założył mi zawory Schlossera - całkowicie metalowe.

Jak długo wytrzymają?  Pożyjemy - zobaczymy!  Pewnie starych Heimeyerów nie przebiją... a może?  Tylko czy ja dożyję.... 😄

Schlosser ma głowice i zawory bliźniacze jak nie takie same jak firma diamond , której wypowiedzenia nazwy już jest piętnowane na tym forum . U mnie były diamond i nie było szumów , ale tez nie było nastaw wstępnych taki zawór 1/2 miał przepływ ze 200-300l/h , a heimeier ma max 150l/h z czego przy największym grzejniku mam 100l/h i tu jest chyba problem albo w samej skomplikowanej budowie zaworu gdzie 150zl sztuka płacone…

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, adamu napisał:

Co do równoważenia robiłem to według wytycznych heimeier co pokrywało się z urządzeniem alpha reader

Nic dziwnego że nie działało prawidłowo - robić regulację zaworów jednego producenta wg zaleceń drugiego.

Ponadto jest jeszcze głowica która jest zalecana do danego modelu zaworu - tu nie ma miejsca na błędy, nie tylko gwint ma pasować, ale najważniejsze są zalecenia i wytyczne producenta.

To nie jest szkoła hydrauliczna aby wszystkiego wszystkich od podstaw uczyć, gdyż praktycznych niuansów jest więcej i nie wszystkie musicie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sambor napisał:

Nic dziwnego że nie działało prawidłowo - robić regulację zaworów jednego producenta wg zaleceń drugiego.

Ponadto jest jeszcze głowica która jest zalecana do danego modelu zaworu - tu nie ma miejsca na błędy, nie tylko gwint ma pasować, ale najważniejsze są zalecenia i wytyczne producenta.

 

Czytać ze zrozumieniem zawory posiadam heimeier wiec pokrywają się ze schematem producenta tu nie ma błędu , dodatkowo  jak już wspomniane głowice również heimeier .

900C3CC8-1D3C-4FF5-BDD4-7314ACA979FD.jpeg
 

Raczej nikt nie pomoże bo takich zaworów do tego model eclipse mało kto posiada bądź wcale .

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rozbudowany schemat względem mojego widzę 2 pompy u mnie przepływ to ok 2m3 z rury 1 cal i za pomocą jednej pompy alpha2 . 
Pytania na które chce uzyskać odpowiedź to czy pod grzejniki 20-25 żeberek przepływ do 150l/h czyli moc max. 2000w mogę spokojnie zasilać fi15 czy dać fi18 jakieś względy/zalety?

Zapytam tez jest jakiś program , który obliczy +- jakie jest zapotrzebowanie budynku w/m2 przy temperaturach +10 0 -10 , ja jedynie znam szacunkowe zapotrzebowanie przy -20 dzięki programowi z internetu , ale ciężko ustawić  pogodówkę nie znajac pozostałych wartości . 

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze liczy się ma max zapotrzebowanie , czyli dla temp obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej.

A sterownik ustawiasz metodą prób i kolejnych przybliżeń.

Dla 2kW rura Cu15 wystarczy. ale czy Cu18 wystarczy na prawie 5kW?

Ponadto istotne są opory hydrauliczne poszczególnych gałęzi i tu trzeba dobrze dobrać pompę.

aby wszystko działało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam max zapotrzebowanie 40w/m2 czyli ustawiam pod tą nastawę wstępna grzejnika ?
Kalkulator firmy diamond wskazuje moc żeberka 40w przy zasilaniu 45 i powrocie 35 stopni łatwo ustawić nastawę jak mam 20m2 i grzejnik 20 żeberek czyli nastawa 7 z złącznika , a  co w przypadku pomieszczenia 10m2 i grzejnika 20 żeberek ustawić na zaworze nastawę pod 400w czy 800w? Przykład z drugiej strony pomieszczenie 30m2 i grzejnik 20 żeberek co się stanie jak na skali ustawie 1200w a fizycznie grzejnik da te 800w , wszytko to mówię uwzględniając deltę 10 .

2CF8FFAC-19D0-41AD-9847-22BC40195467.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2022 o 19:39, sambor napisał:

 

Dla 2kW rura Cu15 wystarczy. ale czy Cu18 wystarczy na prawie 5kW?

Ponadto istotne są opory hydrauliczne poszczególnych gałęzi i tu trzeba dobrze dobrać pompę.

 

pompa 25-6 więc tu jest spokój , fi15 wystarczy jak grzejnik zasilany 45/35 lub 50/40 gdzie przepływ max to 150l/h ?

przy aluminium od ilu żeberek trzeba łączyć krzyżowo 25 bankowo ,ale czy 20 już dać bocznie zasilane ?

 

A tak chce dać wyprowadzenie kocioł sprzęgło instalacja (foto)

51DEBCCB-AA22-4332-BCC5-C18C91D5083D.jpeg

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w twoim projekcie do dwóch grzejników 150l/h łącznej mocy 2,5kw pociągnięte fi22 , a w drugim przypadku już na Fi18 . Na te całe projekty trzeba brać poprawki .

Nikt ci nie każe nic liczyć , skoro masz wiedzę i się udzielasz na forum to wystarczy odpowiedzieć na dany temat .

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dla tego że udzielam się jeszcze na forum, choć czasem już mi się nie chce, oraz mam wiedzę,  nie mogę ci doradzić jednoznacznie - tak czy nie, gdyż jak sam zauważyłeś są różne poprawki, które trzeba uwzględnić, a to wychodzi w trakcie liczenia,

Ten mój przykładowy schemat to instalacja raczej duża - kocioł ponad 30kW a budynek sporo ponad 500m , 3m wys pomieszczeń.

Ponadto w takich obliczeniach podaje się moce rzeczywiste grzejników - tj uwzględniające temp zasilania i temp pomieszczenia, a nie dane czysto  katalogowe

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , po prostu chce się dowiedzieć bo sam nie mogę nigdzie znaleźć informacji czy jeżeli znam moc grzejnika 1000w z tabeli 9 , a pomieszczenie wymaga 1400w , a nie mogę dać większej temperatury zasilania bo 45 jest już max to czy zmiana nastawy na 12 odpowiadająca większej mocy teoretycznie przyniesie zamierzony efekt ?

Zawory nastawiać pod dane pomieszczenie czy moc grzejnika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większą moc uzyskasz większym przepływem, przez co spadek temp czynnika na grzejniku będzie niższy, ale czy uzyskasz potrzebną moc to nie potrafię ci powiedzieć.

Zawory nastawia się pod moc grzejnika, a grzejniki są dobierane pod dane pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku mam pod każdym oknem grzejnik 20 żeberkowy bez znaczenia czy pokój 10m2 czy 30m2 gdzie są 2 okna czyli 40 żeberek , ale jest jedno pomieszczenie mające 30 m2 i tam jedynie mogłem rozbudować grzejnik na 25 ,dlatego mimo niskiej delty 10 z tabeli producenta chęć wyższej nastawy przepływu i sprawdzenia czy to zadziała .

Ogólnie zawory są mechaniczne , a tabela nastaw pewnie czysto teoretyczna skoro nastawiając powiedzmy 10 nie wiadomo czy odniesie się to do 1200w dla delty 10 czy 2200w dla delty 20 …
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.