Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3d - jak ma się otwierac


tofikowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy zawór 3d ma się otwierac tak jak teraz na zdj, skala od lewej do prawej? Wydaje mi się że jest coś nie tak, ponieważ nie miesza wody stopniowo, jedynie przy skrajnym położeniu na 100% leci letnia woda. Podłączenie: z lewej strony zasilanie z pieca, z prawej wyjście na grzejniki + pompą, dół - powrót z grzejników.IMG_20220119_180727.thumb.jpg.8d3024904a29b00249c7608987c0ec05.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tofikowski całkowicie otwarty kiedy dźwignia w pionie. Czyli otwiera się od prawej do lewej.

Od prawej do lewej. Dźwignia w pionie całkowicie otwarty.

Trzeba przełożyć tabliczkę pod pokrętłem siłownika. Półksiężyc zaworu powinien pracować pomiędzy zasilaniem grzejników a powrotem z grzejników. Zasilanie z pieca zawsze otwarte.

Zamienić przewody podłączeniowe siłownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, 1mps napisał:

Półksiężyc zaworu powinien pracować pomiędzy zasilaniem grzejników a powrotem z grzejników. Zasilanie z pieca zawsze otwarte.

Na pewno ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo przecież zaworu nie musisz ściągać. Zdejmij siłownik i zobacz jak jest zamontowana przesłona w zaworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Obrot w prawo półksiężyc  zamyka zasilanie z pieca I otwiera powrót z grzejników, obrót w lewo  zamyka powrót z grzejników  i otwiera zasilanie z pieca 100% otwarcia. Aby prawidłowo ustawić trzeba zdemontować siłownik.

Czyli inaczej mówiąc odnoga na zasilanie grzejników niezależnie od ustawienia pokrętła pozostaje otwarta na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być: w lewo=otwarty, w prawo= zamkniety, od stony POMPY ( a nie kotła) = ZAWSZE otwarty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na powrocie, jest zrobiony osobny bypass bezpośrednio z zasilania do powrotu.

Już ogarnąłem z tym zaworem i go przełożyłem. Ogólnie wszystko śmiga pięknie i cacy, w tym miejscu dziękuję wszystkim za cenne porady. Jednak pojawił się mały problem.

Co kilka godzin zawór się kalibruje (tak mi się wydaje, zamyka się do 0 i otwiera do 100%, nie ma to nic związane z ochroną kotła, ponieważ stało się to w momencie, gdy na piecu było 63°, a ochrona - 80°). Czy można to jakoś wyłączyć? W opcjach w kotle nic na ten temat nie znalazłem oprócz ręcznego uruchomienia kalibracji.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mironw napisał:

jaki sterownik kotła  masz

 

Tech st 580 zpid

 

10 godzin temu, mironw napisał:

zawór zwrotny  na powrocie z grzejników jest w dół strzałka na obudowie

Wrócę z pracy to obejrzę, szczerze mówiąc nie przyjrzałem się temu

 

10 godzin temu, mironw napisał:

a gdzie jest czujnik temperatury  grzejników

Za zaworem jest pompa, czujnik zamontowany około 15 cm za pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tofikowski napisał:

nie ma to nic związane z ochroną kotła,

Zgadza się - w ten sposób zamontowany mieszacz i pompa nie mają nic wspólnego z ochroną powrotu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshot_2022-01-28-09-33-00-71_4606ec11ac6997a4db01d54fb2d88518.thumb.jpg.15256a11bc7cac49324e6666e9567744.jpg

 

38 minut temu, gmaj22 napisał:

Zgadza się - w ten sposób zamontowany mieszacz i pompa nie mają nic wspólnego z ochroną powrotu kotła.

Bardziej chodziło mi o ochronę kotła przed przegrzaniem, zagotowaniem - w momencie przekroczenia temp 80° zawór puszcza 100% na grzejniki żeby zbić temp.

Czy wcześniej nie pisałem że wszystko pięknie chodzi?

Otóż nie do końca.

Do sterownika mam podłączony regulator pokojowy, który steruje zaworem. Fajna sprawa, w dzień grzeje, w nocy zbija temp, fajnie się śpi itp. mam na nim ustawione obniżenie zadanej zaworu o 6 °. W nocy spokojnie sobie pyka na 32 ° zadanej, wykres praktycznie linia, zawór otwarty tak na 40%. Problem zaczyna się gdy zawór musi się otworzyć żeby podbić temp o te 6° do góry. W tym momencie temp na kotle leci na łeb na szyję - nawet do 35 °. Pompą kotłowa chodzi cały czas. O co tu chodzi?

Edytowane przez tofikowski
Zapomniałem wstawić screenshota wykresu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że otwarcie zaworu powoduje napływ zimnej wody z grzejnikow. Ale czy przy zastosowaniu krótkiego obiegu z pompą ten spadek nie powinien być... Jak to nazwać... Mniej drastyczny? Przy pracy na 40% otwarcia powrót ma 52° przy 65° zadanej na kotle. Gdy otworzy się na 60 - 65%, powrót spada do niekiedy 33°. Pompa na zasilaniu 25/60 1 bieg, pompą na powrocie 25/40 2 bieg 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydłuż czas reakcji zaworu i zmniejsz jednostkowy skok. Zmiany nie będą tak drastyczne.

I  jasnozielona oraz czerwona linia na wykresie mniej strome 😉

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przepływem.... należałoby zmniejszyć. Jak nie można na pompie, to można zaworem za nią . Ale po kolei- nie wszystko na raz 😉

9 minut temu, 1mps napisał:

Czyli kontrola temperatury zaworu na min 60 s

Dałbym co najmniej taką jak czas całkowitego otwarcia.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tofikowski napisał:

W tym momencie temp na kotle leci na łeb na szyję - nawet do 35 °. Pompą kotłowa chodzi cały czas. O co tu chodzi?

Daj wyżej temp. załączania pompy CO.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się boje że pompa kotłowa powrotem 3D podkrada zimną wodę bo jest bardzo blisko  może przed 3d a trójnik dać zawór zwrotny klapowy , albo zmienić miejsce podłączenie pompy kotłowej

pompa kotłowa.jpg

a co do temperatury powrotu to ja nie widzę tu czujnika powrotu , gdzie masz go fizycznie ?

opis 1.png

a zawór zwrotny bojlera przeniósł bym od pompy CWU na koniec za kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik powrotu zaraz przy zegarze, widać biała taśmę.

Dałem pompę kotłowa na 3 bieg i pompę na co na 1 żeby sprawdzić co się stanie. Dalej jest problem z dogrzaniem powrotu, ustawiłem w ustawieniach ochronę powrotu i zawór gdy się przymyka to ten powrót oscyluje w okolicach 6,7°, no ale nie puszcza na grzejniki (różnica 10° od zadanej). Gdy wyłączyłem ochronę powrotu, to kocioł nie umiał przebić ponad 55° (zadana 65)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz robić wszystkie te zaproponowane poprawki, to daj sobie z tym spokój i tak zawsze będzie coś kulało.

Rozwiązaniem jest zawór 4 drogowy . Stabilna praca kotła, stabilna temperatura powrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj 3D na rękę i pełne otwarcie ( czyli zamknie się powrót z 3D) to zobaczymy czy podniesie się powrót na kotle , a czujnik powrotu masz podpięty jako czujnik kotła w sterowniku jak czytam instrukcje 11 wyjście

 

ST-580 z PID.jpg

40 minut temu, 1mps napisał:

Rozwiązaniem jest zawór 4 drogowy

A dlaczego nie 3D i pompa kotłowa , tylko dobrze trzeba zrównoważyć przepływy , nie zawsze 4D się lepiej sprawdza , a tu mniemam że część instalacji grzejnikowej jest stara -duże przekroje - niskie zasilanie 60stopni to i dużo chłodnej wody wraca zanim się ustabilizuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.