Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Izolacja rur


GrzegorzSG
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, co będzie lepsze do izolacji rur centralnego ogrzewania.

Otulina ta piankowa, czy maty termorefleksyjne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moją wiedzę, to pianka izoluje a mata odbija ciepło. Co będzie lepsze do izolacji rur w kotłowni? Ktoś się wypowie, czy to jakaś tajemna wiedza 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matami będziesz rury zawijał ?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maty są elastyczne, więc to chyba wykonalne. Czy się myle?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia, nie kombinuj tylko kup zwykłe rurki dociepleniowe, możesz założyć podwójnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinuje, bo potrzebuje dosyć grubą izolację. Czyli 60mm, 50mm, 43mm, 35mm, i 22mm. Łącznie jakieś 22m, sporo odnóg i zagięć. A piankowe najgrubsze widziałem 30mm np. Tubolit DG. No chyba że takie 30mm starczy bo pianka ma przewodność cieplną 0,04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te z tabeli są dla 0,037

Poszukaj w necie tego https://www.rockwool.com/pl/produkty-i-rozwiazania/izolacje-hvac/izolacja-instalacji-grzewczych/izolacja-instalacji-techniki-grzewczej-otulina-rockwool-800/

Tylko inne są dla ogrzewania a inne dla chłodzenia

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem je tylko nie wiem jak z elastycznością, jestem w stanie kłaść je po łuku. Chyba że na łukach wykorzystam zwykłą watę z rolki, tylko czy to będzie podobna jakość izolacji?

Edytowane przez GrzegorzSG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubolitu o ściance 30mm, którym z resztą izolowałem wielokrotnie też kolanka nie wykonasz, najwyżej łagodne łuki, na tubolit były dwie metody - albo firmowe kolanka, albo cięcie pod kątem 45st i doszczelnianie połączeń taśmą alu .

Tak np u mnie po 12 latach od wykonania wygląda takie połączenie cięte pod kątem 45st - rura Cu28 w Tubolicie o grubości ścianki 30mm

20220114_095459.thumb.jpg.22636260c4d4c4d44b12748bdfa1438c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kolanka są tylko przy pompie, a reszta instalacji to gięcie i spawanie. Piankę na takie łuki chyba założę, a jak z rocwool?

IMG_20220114_154617.thumb.jpg.3da7670f25df837aa1768297c34e5b2a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje tubolit, a łączenia na taśmę się robi? Czy są jakieś kleje do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kleje są, kiedyś jak nie było kleju, to nawet butaprenu można było użyć 

Na prostych odcinkach to rozchylasz nacięcie i otulina ładnie wchodzi na rurę i sama się zamyka, natomiast klejenie to albo taśma srebrna - nawet taka do pakowania się na da , albo klej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otuline idealnie na wymiar czy jakiś zapas dodawać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze małe pytanko. Mam do wyboru otuline idealnie w rozmiarze rury, lub 6mm większą. Co będzie lepszym wyborem, 6 mm to nie za duża różnica?

Edytowane przez GrzegorzSG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sambor napisał:

na tubolit były dwie metody - albo firmowe kolanka, albo cięcie pod kątem 45st i doszczelnianie połączeń taśmą alu

Grubsze średnice lepiej jest naciąć pod katem 2 x 22,5 st, zwłaszcza na łukach. Przy kominie są dwa miejsca, gdzie jedynie można izolację "usztopować" i zabezpieczyć taśmą. Kolana lepiej jest oklejać taśma zbrojoną, bo ta zwykła folia alu będzie się rwać. 

Zrób sobie taki szablon: image.jpeg.e44bddef34617504c981692327e12e40.jpeg

Otuliny Paroc są nieco bardziej miękkie i na łukach rur wystarczy wyciąć fragment izolacji, aby ukształtowała się do zmiany kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi, tą otuline z pianki kładzie się na ciepłe czy zimne rury? Jak to jest z tą pianką, bo ponoć zmienia rozmiar od temperatury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jeszcze jaka jest różnica między tubolit DG, a tubolit DG Plus. Bo chciałem zamówić a zwykłego DG nie mają na magazynie. Warto dopłacać do plusa? I czy warto brać w ogóle tego tubolita,  bo na miejscu mam też otuline firmy K-flex w podobnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.