Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budowa Kotłowni Kocioł na Pellet heitz 15 Kw


Cichy1
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez pochłaniacz,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Posiadam Kocioł Heitz KOMPAKT (15KW)  i mam Tylko Ogrzewanie Podłogowe interesuje mie jak mam zbudować ta kotłownie.

Producent zaleca Montaż zaworu 4-drogowego  oraz kocioł ma zasadę łączenia krzyżowego 

 

Interesuje mie jak mam podłączyć kocioł z rurami od podłogówki tzw co i jak 

 

z góry dziękuje 

vvvv.png

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi schemat lepiej się sprawdzi przy podłogówce. Masz kipi z ecomaxem, nie wiem czy Twój obsłuży bufor. Jeżeli nie, to dokup moduł B i będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to schemat 3.
Czterodrogowy dziala tak sobie przy pelecie. Sam mam Heitza 16 m, mialowca ale taki sam wymiennik jak u Ciebie. Na dodatek instalator zrobił mi tak kotłownie jak jest w instrukcji Twojego kotła, bo mam 4D na kaloryfery i od tego odchodzi 3D na podlogowke. To może dobre do ekogroszku, gdzie kocioł pracuje często w podtrzymaniu, ale przy pelecie masz więcej rozpaleń i wygaszen.
Jeżeli nie bufor, to sprzęgło hydrauliczne, zawór ATV i 3D do sterowania podlogowką.
Poczytaj o moich przygodach z peletem:
https://obrotowy.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Cichy1 napisał:

producent zaleca zawór 4 drogowy

"Zaleca" nie znaczy wyłącznie wymaga. Masz zadbać o minimalną temperaturę powrotu. Sa lepsze metody niż 4D.  Dwie  z nich przedstawił @dawido w poście #4

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, jak wygląda ostatnia doba pracy mojego kotła. Zawór 4D i pompa pracują od termostatu pokojowego, zawór 3D i druga pompa trzymają stała temperaturę podlogowki. Mam włączoną ochronę powrotu. Pole niebieskie to praca, zielone postój. Jakoś to działa, ale... Mogłoby by być przy tej temperaturze dwa, trzy rozpalenia na dobę z buforem i stała temperatura powrotu. 

4V2HMASZJGDHP1SC000G0_2022-01-01 11_15_2022-01-02 11_15.png

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@papen76 Nie wiem, jaka masz pojemność kotła, ale próbowałes palić na wysokiej zadanej 70 -75 st.i histerezie kotła np. 15-20 stopni? Jesli 4D masz z siłownikiem i on pilnuje temperatury powrotu, to będzie szarpać instalacją. 

Czy nie lepiej ustawić 4D na stałe, np na 45-50 stopni a regulację pozostawić 3D wg pogodówki +pokojówki?

7 minut temu, papen76 napisał:

Zobacz, jak wygląda ostatnia doba pracy mojego kotła. Zawór 4D i pompa pracują od termostatu pokojowego, zawór 3D i druga pompa trzymają stała temperaturę podlogowki.

Nie napisałeś, jaki to jest 3D - termostatyczny czy z siłownikiem?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest 75 litrów, zadana 72 stopnie, histereza 18 st. Zawór 3D jest z silownikiem. Sprawę komplikuje fakt, że pompa kalafiorów jest również pompa kotłową. Już to zostawię jak jest, bo właśnie mi założyli rurę z gazem (w najlepszym momencie, kuswa). Czeka mnie dołożenie sprzęgła i jakoś to będzie chodzić. Kocioł gazowy będzie pracował jako dodatkowy pod ecomaxem.

EDIT:
@cichy1 Kolega wyżej wstawił trzy schematy. Jeżeli nie masz możliwości dołożyć nawet małego bufora, to zrób instalacje ze schematu trzeciego, ze sprzęgłem hydraulicznym i zaworem 3D na podlogowke.
Rozpaleń będzie więcej, bo przy podłogowce nie ma sensu wyłączać pompy od termostatu.
Będziesz miał coś takiego mniej więcej:
https://obrotowy.blogspot.com/2020/11/praca-od-histerezy-kota-czy-od.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym próbował wcisnąć do kotłowni bufor nawet nie duży, jak nie to sprzęgło, w ostateczności zawór 4d.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na schematy powyżej. Na każdym jest ochrona powrotu, której u Ciebie nie ma. Musisz mieć pompę na powrocie z 4D, oraz zawór zwrotny za nią.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cichy1 Patrząc na zdjęcie które wkleiłeś, rozumiem że to Twoja instalacja. Jest zrobiona według pierwszego schematu który znajduje się w poście nr.4

Nie pokazałeś jak jest podłączony zawór 4D, i jak jest zrobiony powrót z niego.

Nie napisałeś też, jaki jest problem. Powinieneś pokazać również rozdzielacz podłogówki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pochłaniacz  aktualnie jest tak z kotła wychodzi rura na zasilaniu potem jest zawór 4-d montowałem jak na schemacie było IMG_20211231_150302.thumb.jpg.00b85cc1241ed19a93f19131108b314f.jpg

Moje pytanie brzmi czy jeśli bym wyrzucił 4-d i zrobię to jak na obrazku niżej czy będzie to działać ?352530783_Beztytuu.png.fc8aee57907c01659b29cd11fcaeb857.png.bc2775131c362f2516dd060351681d81.png

W szafce nic niema tylko rozdzielacz 9 pól średnio pole po 60/70m 

Edytowane przez Cichy1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie musiałbyś zamontować jeszcze jeden zawór 3D, z pompą na powrocie. Tak jak jest pokazane na drugim, i trzecim schemacie.

Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ale sporo już podobnych tematów było tutaj przerabianych. Sam mam instalację na jednej pompie, i wiem, jak zimny powrót potrafi szarpać temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej instalacji jest 4D.  Nie zdziwił bym się, jak przy kotle znajdziesz jeszcze jedną pompę, tym razem na powrocie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Nie potrafię Ci powiedzieć, czy zamiana zaworów coś pomoże, w problemie jaki masz. Uważam, że oba urządzenia mają podobne zadania, czyli utrzymywanie zadanej temperatury. 

4D, ma przewagę, bo po zastosowaniu pompy, utrzyma też temperaturę powrotu. 

Może niech się wypowie ktoś, kto ma większą wiedzę, i praktykę niż ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja minimum #1 Montaż dodatkowej pompy na powrocie 4D - oczywiście z całym jej oprzyrządowaniem.

image.png.2603025dd2621f82a2d5525bc0796329.png

Opcja #2 - montaż 3D stałotemperaturowego z pompą na powrocie i 3D z pompą na zasilaniu instalacji podłogowej. Dla  600 metrów podłogówki kvs 3,5-4,2 w zupełnosci wystarczy.

image.png.8847173f3caaef7baff165301dccad9a.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.