Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł kondensacyjny + Pompa ciepła


zip20

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie na razie czysto teoretyczne (chce się rozeznać w temacie)

Mam zamontowany kocioł kondensacyjny  ogrzewa  parter (podłogówka), piętro  (grzejniki)  do kompletu jest sprzęgło i zawór 3D czy do takiej instalacji ciężko będzie podłączyć pompę ciepła ? 

Może mi ktoś miej więcej napisać jak by to wyglądało  ?
Pompa wpięta była by tam gdzie obecnie kocioł kondensacyjny czyli przed sprzęgłem ? 
Czytam ze niektórzy stosują bufor czy w takiej instalacji również należało by go zastosować ?



 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały bufor będzie mile widziany jako sprzęgło i zład wody potrzebny do defrostów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem,  kocioł to cerapur smart zsb 14-5c, 
Rozumiem ze dobrze by było aby automatyka kotła działała mimo tego że kocioł nie grzeje ?

znalazłem takie zdjęcia z Internetu  (jestem po za domem ) 
pierwsza po lewej (zworka )  może jej wycięcie da zamierzony efekt ?
To pod czujnik temperatury typu ( włącz/wyłącz)

 

net kocioł.jpg

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz pompy z funkcją pracy biwalentnej. Wystarczy że jedno z urządzeń kontroluje sytuację i dostosowuje się do warunków w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć ? 

edit: doczytałem ta pompa boscha jest biwalentna nie wiem tylko jak to się łączy z obecnym systemem bo tutaj jest kolejny regulator i inne regulatory pokojowe.


W dokumentacji pompy " bosch compress 3000 aws b"   jest schemat połącznia, trzeba by sporo kotłownie przerobić wszystko leci pod tą jednostkę wewnętrzną pompy ciepła. I w sumie dalej nie wiem jak by to współgrało z tym co jest już zamontowane.

Podzieli się ktoś  schematem jak to ma u siebie podłączone w instalacji  z kotłem gazowym. 




 

pompa.png

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się opierać tylko na funkcjonowaniu systemu w panasoniku, gdyż tylko to rozgryzałem montując niedawno monoblok. Dokłada się płytę rozszerzeń i wtedy jest możliwość pełnej kontroli pracy z dodatkowym źródłem ciepła, które dostaje sygnał do rozpoczęcia pracy w celu wspomagania pompy. Nie szedłbym tylko w dedykowane pompy systemowe, na pewno inna też spełni wymagania i może pozwoli zaoszczędzić na kosztach zakupu i użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła systemowa pozwala na pełną współpracę wszystkich urządzeń, natomiast pompa "obca"

będzie musiała mieć dublowane pompy i mieszacz wpięte równolegle do istniejących , ale już za nimi.

Do tego naczynie buforowe do defrostu i jest komplet.

Jak PC ma możliwość sterowania pompami i mieszaczem to jesteś w już "w domu", jak nie to następna "proteza " ze sterownika np techa czy innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

Jak PC ma możliwość sterowania pompami i mieszaczem to jesteś w już "w domu", jak nie to następna "proteza " ze sterownika np techa czy innego.

Czyli jak dobrze rozumiem mam dwie opcje, pompa producenta i wtedy  zgra się to z obecnym systemem, lub obca ale wtedy rzeźba i albo dublowanie pomp  i zaworów mieszających albo przekaźniki żeby mogła  sterować   obecnymi pompami  i zaworem 3D ?

Czyli nie mam możliwości ze podepnę to pod obecną instalacje a kocioł będzie  sterował zaworem i pompami  korzystając z innego źródła ciepła ?


 

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze taka informacje dotyczącą styku MD1 na module mm100 

 

Cytat

Instalacja 53 Dodatkowo dla obiegu grzewczego w połączeniu z pompą ciepła (ogrzewanie/chłodzenie): czujnik punktu rosy; podłączenie do MD1; w chwili osiągnięcia punktu rosy przesyła sygnał do regulatora w celu uniknięcia tworzenia się kondensatu wskutek dalszego wychładzania i zatrzymuje pompę c.o. Dodatkowo dla obiegu grzewczego stałotemperaturowego: zewnętrzny sygnał zapotrzebowania na ciepło; podłączenie do MD1 (pompa jest załączana tylko wówczas, gdy na module obsługowym włączona jest funkcja zewnętrznego zapotrzebowania na ciepło) napęd elektryczny zaworu mieszającego (opcja); podłączenie do VC1 czujnik temperatury zasilania w przyporządkowanym obiegu grzewczym (opcja); podłączenie do TC1 Dla obiegu ładowania zasobnika (np. za sprzęgłem hydraulicznym): Pompa ładująca zasobnik; podłączenie do PC1; mostek ( rys. 1 [2], str. 88) podłączyć do MC1 Pompa cyrkulacyjna (opcjonalnie); podłączenie do VC1 (zacisk przyłączeniowy 43: pompa cyrkulacyjna faza/zacisk przyłączeniowy 44: wolny) Czujnik temperatury zasilania sprzęgła hydraulicznego (opcjonalnie; nie przy wszystkich modułach obsługowych); podłączenie do T0 Czujnik temperatury zasobnika; podłączenie dotc1. Instalacja osprzętu dodatkowego Osprzęt dodatkowy zainstalować zgodnie z przepisami prawa i dostarczonymi instrukcjami. Jeżeli dołączone instrukcje czujnika punktu rosy lub pompy ciepła nie zawierają innych wymogów: Zamontować czujnik punktu rosy możliwie najbliżej zasobnika buforowego lub w najchłodniejszym miejscu instalacji. Do MD1 można podłączyć równolegle maksymalnie 4czujniki punktu rosy. 



 

mm100.png

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2021 o 10:04, sambor napisał:

Pompa ciepła systemowa pozwala na pełną współpracę wszystkich urządzeń, natomiast pompa "obca"

będzie musiała mieć dublowane pompy i mieszacz wpięte równolegle do istniejących , ale już za nimi.

Do tego naczynie buforowe do defrostu i jest komplet.

Jak PC ma możliwość sterowania pompami i mieszaczem to jesteś w już "w domu", jak nie to następna "proteza " ze sterownika np techa czy innego.

A jak by podłączyć pompę ciepła tak żeby podawała temperature trochę wyższą niż ta która jest obliczana przez   kocioł na sprzęgle, wtedy kocioł nie będzie się załączał ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...

Powoli temat  pompy ciepła zbliża się wielkimi krokami  i chciałbym sobie to poukładać w głowie. Pompa będzie Panasonica 5KW monoblok, będzie pracować w trybie biwaletnym, dogrzewanie w razie mrozów będzie  kotłem gazowym.
Dziękuje @carinus za dużo informacji.

Co do sterowania,  to jeszcze nie wiem jak to rozwiąże, zobaczymy jakie opcje sa integracji pompy z kotłem. 

Druga sprawa  sprawdziłem i po rozłączaniu zworki termostatu pokojowego  on/off w kotle, kocioł steruje wszystkimi obiegami i  zaworem 3d tylko nie załącza palnika wiec tez to można w pewnym stopniu wykorzystać do sterowania.

 Poproszę o sugestie odnośnie rysunku, zamysł jest taki żeby przez pompę kiedy nie pracuje bo są mrozy przepuszczać ciepła wodę.  Obecnie w instalacji jest sprzęgło wiec ono pozostaje, na zielono bypass na wypadek jakiejś awarii  

edit: teraz jeszcze zastanawiam co się będzie działo kiedy zawór cwu będzie w złym położeniu  a załączy się kocioł, chyba ze będzie to jakiś elektro zawór który będzie w  pozycji otwartej gdy pompa nie działa i będzie otwierał przepływ 

kotłownia1.png

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem sytuację i wydaje mi się ze w przypadku kotła gazowego nie ma sensu przepuszczać ciepłej wody przez pompę ciepła bo przy braku prądu wiele to nie da.
Lepiej zainwestować w UPS który utrzyma w sytuacji awaryjnej prace kotła i pompkę pompy ciepła.

Proszę o sprawdzanie schematu1526122521_kotowniagot.png.b7a07206515f4ca9612197b33bae8548.png

 

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zastanawiam się nad takim rozwiązaniem ochrony pompy ciepła podczas braku napięcia.
Elektrozawór który będzie otwierał przepływ podczas braku prądu  i mała pompa obiegowa.

Nie wiem czy moje rozumowanie jest poprawne ale wydaje mi się ze sama pompka bez tego obejścia sprzęgła bardzo szybko wychłodziła by sprzęgło i pompa po jakimś czasie mogła by zamarznąć ? czy jednak się mylę i wystarczy tylko pompka obiegowa za sprzęgłem pchająca wodę w pompę ciepła  w momencie braku prądu (na ile taki bufor 50 litów wystarczy aż się wychłodzi )?  
   image.png.05964cb4aa19e2d34141745b1356ad57.png

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.