Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przymiarki do zmiany kotła, wybór pellet o podwyższonym standardzie, mieszkanie 54m2


Mcgiwer

Rekomendowane odpowiedzi

Skontaktuj się z jakimkolwiek dystrybutorem. Dowiesz się szczegółów. A na temat serwisu Kostrzewy… sam znajdziesz odpowiednie relacje. Ważne żebyś kupił kocioł. Potem... No właśnie. Kostrzewa oferuje swoje kotły tez na zachodzie. Ich produkty są z tej samej półki cenowej co pralki za siedem stów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz masz dwa grzejniki żeliwne i jeden panelowy. Planujesz 3-4 panelowe i drabinkę.

Zgadzam się z kolegami, że masz dwie opcje:
- kocioł z dużą pojemnością i praca od termostatu pokojowego
albo
- kocioł z małą pojemnością wodną i małym buforem.

Ze względu na CWU pierwsza opcja lepsza na zimę i okresy przejściowe, druga lepsza w lecie (szybciej dogrzejesz zasobnik CWU). Tu jednak potrzeba więcej miejsca i automatyki.

Nie wiem, jak często możesz być przy kotle.
Jeżeli codziennie, to lepszy kompaktowy, czyli zbiornik w jednej obudowie z kotłem. Jeżeli raz na kilka dni, zbiornik zewnętrzny. (Może być zrobiony samodzielnie, oszczędzisz kilka stówek).

Rzuć okiem na moje przygody z peletem:
https://obrotowy.blogspot.com/2020/11/praca-od-histerezy-kota-czy-od.html?m=1

Weź pod uwagę, że drewno, czyli również pelet spala się najefektywniej z dużą mocą i w wysokiej temperaturze (ok. 270 stopni). 80% to palne gazy, 20 węgiel drzewny. Praca z niską mocą i niska temperaturą kotła nie jest korzystna, i dla kotła i dla kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecyk peletowy w mieszkaniu zimą byłby fajny ale wnoszenie peletu i co gorsza czyszczenie go będzie dużo syfu. Te piecyki do ekonomicznych nie należą temperatura spalin mają dosyć wysoka.

Pytanie czy rodzicom to odpowiada Skoro latem palą na ciepłą wode w kopciuchu to na pewno jest tam cieplo. 

Jeżeli zdecydujesz się na piec w piwnicy napewno będzie większy komfort. 

Opal w piwnicy 

Syf w piwnicy 

Żadziej zaglądasz w zależności co wybierzesz ,czyszczenie przynajmniej raz na 2 tyg. Raz na tydzień zejdziesz zobaczysz czy ok.

To też zależy jaki będzie pelet ile będzie popiołu.

Jeszcze jedno wazne w piecykach zwykle są palniki wżutkowe w których nie ma czyszczenia mechanicznego palnika, a zarazem jesteś skazany na pelet z górnej półki który zawiera mniej popiołu zanieczyszczeń ( np. piasek).

Tutaj znajdziesz kotły 

https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, wchodzę w linka i widzę same kotły z górnej półki z niską temperaturą spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za włączenie się do rozmowy i pokazanie swojego punktu widzenia, doceniam Wasze wszystkie rady i wezmę je pod uwagę wybierając źródło ciepła. Na chwilę obecną, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, skłaniam się na kocioł w piwnicy, który....tego jeszcze nie wiem, Przemawia za tym przede wszystkim komfort dla rodziców, kocioł zamontuję zapewne z osobnym zasobnikiem, tak by co kilka dni zasypać go i mieć to z głowy, zalety które widzę przy tym rozwiązaniu to:
- kocioł w piwnicy + opal w piwnicy to najlepsze rozwiązanie, piecyk w kuchni wymagałby codziennego lub co drugi dzień noszenia pelletu i dosypywania.
- do tego kurz i ewentualny zapach ( jednym pasujący drugim nie ) też zostaje w piwnicy
- pozostanie miejsce w kuchni po starym kotle
- brak ogrzewania kuchni w lecie, gdy upał na dworze a coś musi podgrzewać c.w.u.
- bojler na c.w.u. czy to 160 czy 200l trzeba gdzieś upchnąć.
- jest sporo kotłów z dofinansowaniem i o podwyższonym standardzie
Minusem na pewno są tu koszty, wstępne badanie rynku, (kocioł, c.w.u. wkład kominowy, rury na piętro, montaż, itp.) mówi o kwocie 25-35 tys, maxymalny zwrot z czystego powietrza to 12,5tys, tutaj piecyk byłby sporo tańszy.
Zdaję sobie sprawę z tego że przy kotle w piwnicy będzie więcej zachodu, przynajmniej na początku by go dostroić i optymalnie wyregulować ale wiem że i w tej sprawie mogę na Was liczyć.
Oczywiście jeszcze nie odrzucam całkowicie rozwiązania z piecykiem, bo to rodzice mają tu ostatnie słowo.
Póki co, dziękuję Wam jeszcze raz za wszelkie sugestie i poświęcenie czasu na moje zapytanie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=96300]Mcgiwer[/mention] do tego zyskasz miejsce w kuchni, a metr mieszkania też co nieco kosztuje Jak dużą masz tą piwnicę? Jaką ma wysokość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, obecny kopciuch zainstalowany jest w wygospodarowane wnęce w kuchni, rodzice już widzą miejsce tam dla lodówki , co do wielkości piwnicy to wysokość jakieś 2 m. i jakieś 2,4x3m komin jest na tej krótszej ścianie jakieś ok. metra od drzwi wejściowych po prawej stronie. Mierzyłem że da się to wszystko upchnąć na tej jednej ścianie. Pod to wszystko chcę wylać 5 cm postument w razie jakieś wody na posadzce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zostaje raczej kocioł z wymiennikiem poziomym i zasobnik samoróbka Ja kupiłem firmowy, ładny za parę stówek, ale za to niewygodny w czyszczeniu z trocin. A czyścić trzeba, bo potem żmijka nie chce pobierać peletu.
Aha, i szukaj instalatora, który w razie czego nie zostawi Cię na lodzie. Forum jest pomocne, ale serwis musi być pod ręką na początek. Potem już większość ewentualnych problemów ogarniesz sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, papen76 napisał:

Ja kupiłem firmowy, ładny za parę stówek, ale za to niewygodny w czyszczeniu z trocin. A czyścić trzeba, bo potem żmijka nie chce pobierać peletu.

Dlatego warto omijać problemy i pomyśleć o kotle, który ma zbiornik pelletu powyżej palnika. Stabilna praca palnika bez nierówności podawania to oszczędność paliwa. Ma to niestety ten minus, że zbiornik jest mniejszy. Lepiej częściej dosypywać pelletu niż wkurzać się problemami na palniku.

13 minut temu, papen76 napisał:

No to zostaje raczej kocioł z wymiennikiem poziomym

Ta... a potem spaliny mają 150 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie taka opcja odpadła ze względu na wyjazdy - potrzebowałem zbiornika na kilka dni, 5-7.
Oprócz tego wysokość piwnicy mnie ograniczała, 190 cm, podobnie jak u kolegi.
Z tego co wiem, to ta moja firma poprawiła później zbiorniki zewnętrzne (dół jest pod większym kątem i trociny nie zalegają). Teraz jednak najchętniej sam bym ten zbiornik zrobił

Ta... a potem spaliny mają 150 stopni.


Ja też jestem zwolennikiem wymiennika pionowego, ale chyba przeoczyłeś wysokość piwnicy u kolegi.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego kocioł z wymiennikiem pionowym odpada ? Ten perreko ksp mini 12kW czy ten Kostrzewa EEI Pellets 8kW mają chyba wymienniki pionowe ? Wysokość ok 1,2m więc nawet przy rozbiórce go się zmieści.
Chyba że ja coś źle patrzę i czegoś nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jest kwestią którą ominąłes albo ja niedoczytalem. Czy jest wentylacja nawiewno-wywiewna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie jest tak, że kategorycznie odpada. Zostanie Ci 70-80 cm miejsca na manewry ze szczotką do czyszczenia. No, ale to sam już oceń czy się zmieścisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jest kwestią którą ominąłes albo ja niedoczytalem. Czy jest wentylacja nawiewno-wywiewna?
Tak, w piwnicy mam również komin wentylacyjny, nawiew z okienka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew - dół

Wywiew - góra

Okienko to nie wentylacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powiedział kominiarz, że można dodatkowo u rodziców w piwnicy z okienka ( które jest pod sufitem) pociągnąć rurę na dół i zrobić nawiew, kratka od komina wentylacyjnego jest pod sufitem

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A co sądzicie o tym kotle,
Pereko QmPell-8kW ?
Dziś był kominiarz, już konkretnie w sprawie opinii do komin, wszystko ok ale komin wąski więc max wkład który wejdzie to 130mm.
Ten Pereko jest nawet w dobrej cenie, minus to taki że pellet tylko ten lepszy.
Nie wiem co to za palnik w tym kotle siedzi, jakiś w miarę czy kicha ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że CCC. Rób jak uważasz, ja tego kotła nie znam. Widziałem tylko dużo narzekań na brak kontaktu z serwisem, szkoda, zwłaszcza w kontekście Sparka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie zdecydowałem który, wpadł mi po prostu w oko, ale ze względu na średnicę instalowanego wkładu muszę brać pod uwagę kotły z czopuchem do 130mm a to też ograniczenie, wiem że i w węższym niż zalecany, kocioł na pellet da radę, kominiarz też to sugerował ale nie chcę mieć problemów z ewentualną gwarancją więc pozostaje szukać kotłów z czopuchem do 130mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystkie tutaj polecane kotły 8-10 KW nie mają większego czopucha. 

Nie wiem czy poruszany był temat Lidii Compact Mini 10KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lidie compact proponowali mi w tamtym roku miejscowi fachowcy jak pojawił się pomysł z wymianą kotła w 2022 roku ale wtedy była rozmowa o samej zamianie na kocioł, bez przenoszenia do piwnicy, (początkowo rodzice nie chcieli słyszeć o pomyśle z piwnicą)
Też czytałem złe opinie ma temat serwisu ale z tego co czytam to chyba żaden serwis nie jest chwalony. Minusem w tym kotle jest tylko najlepszy rodzaj pelletu a wolałbym się jednak nie ograniczać w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.