Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przymiarki do zmiany kotła, wybór pellet o podwyższonym standardzie, mieszkanie 54m2


Mcgiwer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Przymierzam się do wyboru kotła na pellet, obecnie oczekuję na decyzję z programu czyste powietrze, kocioł ma być o podwyższonym standardzie, ogrzewać ma mieszkanie 54m2 umieszczone na i piętrze budynku I kondygnacyjnego, ocieplonego styropianem. Mieszkanie jest dość ciepłe, obecnie mieszkanie ogrzewane jest kotłem wszystko palnym z wężownicą, dzięki temu jest również woda użytkowa, do tego są 2 grzejniki żeliwne i 1 panelowy. Po zmianie na kocioł pelletowy, który będzie w piwnicy, będzie 3 lub 4 grzejniki panelowe + drabinka. Kotły jakie sam typuję to Kostrzewa z palnikiem VG EEI 8kW z bocznym zasobnikiem, EEI 12kW ( tzw. lodówka ), Kotłospaw Slimko 12kW, PELLUX Slim 12KW. W piwnicy za dużo miejsca nie ma bo komin jest jakieś metr od wejścia do tego musi się zmieścić jeszcze zasobnik wody 200l. Zależy mi na dobrym i oszczędnym kotle, serwisie ( w razie czego) a z tym czytam że jest różnie. Które z wymienionych kotłów Waszym zdaniem idą w miarę na równi z reklamą i które byście polecali ewentualnie może jakieś inne propozycje ? Tyle że musi być to kocioł o podwyższonym standardzie.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zmniejszyć częstotliwość obsługi szukaj kotła z wymieniłem pionowym, pył na wymieniku pionowym wolniej się osadza niż na poziomym.To tak jak z kurzem w domu na powierzchniach poziomych jest go więcej.

Stalmark ekobox 

Kamen perfekt bio tylko ten kociol prawdopodobnie nie posiada modulacji mocy to jest moja opinia na podstawie filmików zamieszczonych w sieci może się mylę. Przez brak modulacji  będzie większe spalanie.

Koniecznie z palnikiem który posiada mechaniczne  czyszczenie.  

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne sugestie, przy wyborze kotła będę na to zwracał uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2021 o 11:04, Mcgiwer napisał:

EEI 12kW ( tzw. lodówka ), Kotłospaw Slimko 12kW, PELLUX Slim 12KW. 

Takie kotly, to sie montuje w domach o powierzchni 150-200m/2.,a i ten 8kw będzie za duzy na te 54m/2. 

Z takimi kotlami przy tak malej powierzchni pozostaje praca kotła od termostatu, lub z buforem na ktorego miejsca nie ma. 

Poczytaj ile spala kociol, który pracuje non stop na 3kw i co produkuje podczas takiej pracy, żebyś nie napisał w pazdzierniku, że poszło pol tony razem z grzaniem CWU , a na zwenatrz jest +10. 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie  ma kotłów na paliwa stałe które bez bufora nadawałyby się do mieszkań dobrze docieplonych  o powierzchni mniejszej niż 70-80 m2.

Na takiej powierzchni najlepiej sprawdza się gaz lub prąd.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kubutek11180 napisał:

Żeby zmniejszyć częstotliwość obsługi szukaj kotła z wymieniłem pionowym, pył na wymieniku pionowym wolniej się osadza niż na poziomym.To tak jak z kurzem w domu na powierzchniach poziomych jest go więcej.

Stalmark ekobox 

Kamen perfekt bio tylko ten kociol prawdopodobnie nie posiada modulacji mocy to jest moja opinia na podstawie filmików zamieszczonych w sieci może się mylę. Przez brak modulacji  będzie większe spalanie.

Koniecznie z palnikiem który posiada mechaniczne  czyszczenie.  

 

 

 

Najmniejszy kocioł na pellet na naszym rynku to chyba Pereko 8kW , który "moduluje" od 2 KW , wiec przy tym metrażu będzie po prostu przewymiarowany.

Tymi 8 kilowatami mógłbym od biedy nawet ogarnąć swój dom ( 200m2) a co dopiero 54 m2

Jeśłi chcesz koniecznie coś na paliwa stałe to jak ELIKS napisał, szukaj  piecyka  na pellet jak najmniejszej mocy

 

Edytowane przez arthek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, by zamontować taki piecyk w tym samym miejscu co obecny kopciuch, bo ten jest zamontowany w kuchni, w zrobionej dla niego wnęce, jednak takie rozwiązanie odrzuciłem a powodów jest kilka.
- nie chcę już syfu w mieszkaniu, pellet też się kurzy
- wnoszenie pelletu na 1 piętro i częste dosypywanie go jest zbyt upierdliwe, tym bardziej dla starszych osób, bo kocioł ma być do mieszkania gdzie mieszkają moi rodzice, nie mówiąc już o czyszczeniu tego piecyka w mieszkaniu.
- taki piecyk sam od siebie grzeje, więc w kuchni gdzie miałby on być będzie zbyt ciepło, tak jak to jest przy obecnym kopciuchu.
Dlatego pomysł z zainstalowaniem nowego kotła do piwnicy, co oczywiście wiąże się z pociągnięciem całej instalacji z piwnicy na 1 piętro ale tam, choć nie ma też dużo miejsca, mam możliwość zamontowania np takiego Kostrzewy EEI 8kw z zasobnikiem na pellet który raz na kilka dni zasypię rodzicom do pełna a przy okazji wyczyszcze go.
Z kolei piecyk z płaszczem wodnym w piwnicy to też bez sensu, raz że co dzień trzeba dosypywać pellet to nie potrzebnie będzie ogrzewał piwnice.
Poza tym jak pisałem wcześniej, wniosek złożony na kocioł pelletowy o podwyższonym standardzie, więc taki też musi być.
Wiem że nie będzie to idealne i tanie rozwiązanie ( zresztą takiego raczej nie ma) ale na cuda w darmowe ogrzewanie pompą ciepła nie wierzę a przy mieszkaniu we wspólnocie panele nie wchodzą póki co w grę, pozostaje więc wybrać jakieś, mniej awaryjne i w miarę bezopslugowe, "mniejsze zło".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że komin( a dokładnie wklad do komina) masz na uwadze, bo żeby się nie okazalo, że zafundujesz sasiadom i rodzicom  syf na ścianach - to po pierwsze. Po drugie - mając zasobnik CWU 200L można go wykorzystać jako bufor, ale zasobnik musi być poziomy dwuplaszczowy. Wtedy żadna modulacja palnika nie jest potrzebna, ale tez trzeba wiedzieć jak to wszystko zgrać z instalacją przy kotle żeby fajnie działało. Sam mam kociol 10 kw+ zasobnik CWU 120L ( szkod, ze nie 200)i grzeje 60m/2 spalając przez ostatnie dwa tygodnie 6workow/tydzien. W chacie ponad 23st.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kocioł ma być zainstalowany w piwnicy i założony wkład kominowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejszy kocioł na pellet na naszym rynku to chyba Pereko 8kW , który "moduluje" od 2 KW , wiec przy tym metrażu będzie po prostu przewymiarowany.
Tymi 8 kilowatami mógłbym od biedy nawet ogarnąć swój dom ( 200m2) a co dopiero 54 m2
Jeśłi chcesz koniecznie coś na paliwa stałe to jak ELIKS napisał, szukaj  piecyka  na pellet jak najmniejszej mocy
 
Na stronie cieplowlasciwe.pl wyliczyło mi że potrzebna moc kotła na pellet to min 7kW a potrzebna, przeciętna moc grzewcza to 3,4kW przy średniej dobowej 1,4°C, do tego należy doliczyć C.W.U. Więc nie wiem dlaczego twierdzisz że 2kW będzie przewymiarowane. Kostrzewa EEI Pellets 8kW zakres mocy cieplnej ma 2,5-8,3kW więc nie powinien być przewymiarowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mcgiwer napisał:

min 7kW

Coś Ci się pomyliło - to moc maksymalna przy -20 🙂

CWU nie wliczaj to obliczeń. 

Co do piecyków, mówiłem o takim z płaszczem wodnym, ale jeśli masz możliwość instalacji w piwnicy, to zrób jak mówisz. Jeśli kocioł będzie przewymiarowany to poprostu będzie taktował, ale krzywda mu się nie stanie (no może zapalarka szybciej siądzie)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam palnik o mocy 16KW , którego w/g DTR charakterystyka pracy pozwala na pracę ciągła w zakresie 5-16kW.

Jest w stanie zejść do 3KW i jeszcze się pali  w nim  , ale na granicy wygaszania.

Zauważyłem że utrzymywanie palnika/kotła  w pracy ciągłej ( bez wygaszania) w okolicy  tych 3-4 kW jest totalnie bez ekonomicznego sensu.

Skoro mój stary , przeciętnie docieplony dom o pow. ~ 210 m2, przy stałodobowej temp wewnątrz 21,5'C  potrzebuje obecnie średnio 3,5 kW ..... to ile Twój bedzie potrzebował ?

Edytowane przez arthek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Ci się pomyliło - to moc maksymalna przy -20
CWU nie wliczaj to obliczeń. 
Co do piecyków, mówiłem o takim z płaszczem wodnym, ale jeśli masz możliwość instalacji w piwnicy, to zrób jak mówisz. Jeśli kocioł będzie przewymiarowany to poprostu będzie taktował, ale krzywda mu się nie stanie (no może zapalarka szybciej siądzie)
Może mój błąd bo zasugerowałem się tą tabelką mocy różnych źródeł ciepła po prawej i tam po rozwinięciu jest że moc min.7kW. kotła na pellet
Ogólnie wyliczyło mi max potrzebną moc 6,5kW co i tak powinno być ok przy zastosowaniu palnika vg 8kW z Kostrzewy który ma moc od 2,5 do 8,3kW.
Do wyliczeń był podawany sam metraż mieszkania, tu dojdzie jeszcze instalacja z piwnicy, puszczona klatką schodową, do tego sufit w mieszkaniu jest od razu dachem (lekki skos) blok, dach więc jest nieocieplony, w przyszłości, przy wymianie pokrycia dachu może się uda go ocieplić.


https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211220/cc9f102ee0830e2af63a388242c6884e.jpg

Co do kotła to myślałem o tym, z osobnym zasobnikiem.

https://alekotly.pl/product-pol-77-KOSTRZEWA-EEI-Pellets-8-kW.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zdecydowałeś że będzie to pelleciak, to szukaj takiego który będzie miał możliwie największą pojemność wodną , bo tak czy inaczej przy 8KW i Twoim metrażu nie liczyłbym na częsta pracę w modulacji , a raczej na  taktowanie .  Dzięki pojemności wodnej ,będzie po prostu rzadziej się odpalał.

 

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że nie wiem ile rodzicom schodzi opału ale sporo, głównie gdy cieplej to pałą drzewem, węgiel gdy już trochę mrozem przyciśnie, obecnie rodzice mają kopciucha wszystko palnego, robionego przez lokalnego rzemieślnika, kocioł ma w sobie wbudowane 300m rury miedzianej i dzięki temu mają ciepłą wodę, niestety ma to swoje minusy, w lecie też trzeba trochę przepalić by mieć ciepłą wodę , wiadomo gdy gorąco to pozostaje bojler elektryczny, drzewa wiem że schodzi im sporo, dziennie to z 4 wiadra 20 litrowe drzewa, piec ten ma jeszcze jeden minus, jest to samorobek więc nie ma ani uszczelek ani izolacji w związku z tym w kuchni gdzie on stoi temperatura dochodzi do 29 st, kocioł niby ma 6kW ale na nim jest non stop 80-90°C a jak się nie dopilnuje to dochodzi nawet do 100°C, przy 90 pozostaje odpuszczanie wody z wężownicy i tak schładzanie pieca więc tu nie tylko sam węgiel czy drzewo do opału ale jeszcze wodę trzeba liczyć . Dlatego namówiłem rodziców na zmianę kotła, tym bardziej że jakieś tam pieniądze można odzyskać z programu. Poza tym chcę by mieli komfort użytkowania i czysto bez tego syfu z pieca, bo to wszystko się wdycha.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł w piwnicy będzie w użytkowaniu wychodził drogo. Strata ciepła z samego kotła. Strata na przesyle na piętro. Jeżeli musi koniecznie stać w piwnicy to konieczne będzie maksymalne docieplenie wszelkich rur. Kocioł musi poprawnie i ekonomicznie modulować na niskiej mocy, a z tym jest w przypadku naszych kotłów różnie. Na bufor nie ma miejsca. A to znowu koszty. Trzeba pamiętać, że pellet daje jakieś 30 % mniej ciepła niż  węgiel. I łatwo w byle jakim kotle po prostu marnować coraz droższy opał. Kocioł za 12-14 tyś, instalacja do ciągnięcia na piętro, i wszystko wyjdzie grubo ponad 20 tyś. Przy złym kotle  temp spalin 150 stopni, zła modulacja i związane z tym marnotrawstwo opału i syf w kotle. No i dla starszych ludzi ma być max bezobsługowo i bezstresowo. Najlepszym rozwiązaniem byłby dobry włoski piecyk na pellet. I w kuchni nie byłoby przy nim 30 stopni. Sufu też przy nim nie byłoby. Sadzy żadnej. Popiołu 1 kg na tydzień. Wystarczy do zestawu dobru odkurzacz. Bo przy dobrym pellecie i przy tej powierzchni obsługa takiego urządzenia jest najczęściej raz na miesiąc. Jedyny minus to wniesienie worka pelletu 15 kg raz na dwa dni. Ekonomicznego i bezobsługowego kotła wśród krajowych producentów ze świeczką szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdybym jednak zdecydował się na takie rozwiązanie to co z c.w.u. gdzieś muszę upchać w domu zbiornik z 200l poza tym nie wierzę by taki piecyk stojący w kuchni nie przegrzewałby mi samej kuchni, on sam z siebie grzeje, podobnie jest teraz, w kuchni 28 st. W tym pomieszczeniu nie miałbym jak regulować temperaturą no chyba że ten piecyk wełną obłoże, do tego pięć pewnie nie jest za cichy, dosypywanie pelletu w domu to też kurz, no i w lecie też musi grzać wodę użytkową. Pozostaje kwestia ekonomiczności, nie sądzę by spalił dużo mniej pelletu niż kocioł 8kW w piwnicy.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Mcgiwer napisał:

 Kostrzewy który ma moc od 2,5 do 8,3kW.


https://alekotly.pl/product-pol-77-KOSTRZEWA-EEI-Pellets-8-kW.html

Jezeli rodzice w okresie zimowym chcą miec cały czas cieple grzejniki, to: kociol pracuje w większości czasu na minimalnej mocy generująca czarną sadze, a Ty po czyszczeniu wygladasz jak górnik, ewentualnie praca kotla z czujnika pokojowego z niską histerezą dającą też komfort cieplny , ale za to kociol odpala sie ponad 20 razy - przy takiej pracy kotla bedziesz mniej brudny podczas czyszczenia,, ALBO :praca kotla od termostatu z obnizeniem do 0.8-1 st w mieszkaniu. W tym przypadku bedzie najczyściej w kotle.

Reasumujac : czym więcej syfu na wymienniku, tym sprawność spada = wiecej opału. 

Ile spalicie pelletu, to wszystko zależy czego będziecie oczekiwać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładałem rozwiązanie z termostatem zamontowanym w najchłodniejszym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie mają w domach kominki i nie mają w nich 30 stopni. Taki piecyk ma małą pojemność wodną. Działa cyklicznie. Może pracować na 60 stopniach. Ponad to powietrze do takiego piecyka doprowadzasz bezpośrednio z zewnątrz rurą do paleniska, co jest następnym plusem. Bo do prawidłowego palenia potrzebujesz kilkadziesiąt metrów sześciennych powietrza na godzinę i nie schładzasz pomieszczeń. Wystarczy wtedy minimalna wentylacja i nie ma zagrożenia czadem. Taki kominek ma wszystko w sobie. Wpinasz wyjście i powrót. Jak pisałeś ma być to dla rodziców. To po co CWU aż 200 litrów? Spokojnie wystarczy 100 albo nawet 80 litrów. Zafunduj rodzicom edilkamin mila i będą ci wdzięczni. Piecyk który ekonomicznie moduluje mocą i wyciągnie z pelletu tyle ile się tylko da. 

 

Edytowane przez Outsider
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego c.w.u. 200 litrów, bo w sumie w mieszkaniu są 3 osoby i w dobiegu 4, obecnie jest tam bojler elektryczny 80-tka i jest niewystarczający.
Kolejna sprawa to taka że kocioł czy piecyk, musi posiadać Eco design o podwyższonym standardzie, bo o taki wnioskowałem w czystym powietrzu.
A teraz jak się ma moc tego piecyka do tego co napisał wyżej kolega [mention=2034]arthek[/mention] że modulacja od 2kW to i tak będzie przewymiarowane dla tego mieszkania. Kostrzewa EEI Pellets 8kW moc ma od 2,5-8,3kW, ten piecyk który proponujesz ma minimalną moc 3,3kW.
Kolejna kwestia to serwis, jak to wygląda przy tych piecykach, żebym nie musiał ściągać specjalisty z Włoch jak coś padnie. Pytam o te kwestie bo taki piecyk to też koszt zbliżony do tego Kostrzewy.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.