Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem ze spiekami


marcmax87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od 3 tygodni jestem posiadaczem pieca Kamen multi k5 20 KW sterownik st 480k, palnik eko energia. Dom który ogrzewam ma 160m2 ocieplony styropianem 10. Problem mój polega na ogromnej ilości przepalonych spieków już kombinuje i nie mam pomysłu jak się pozbyć a są wielkości pieści. Temperatura kotla 60°C bojler 45. Węgiel eko groszek pieklorz. Moje obecne parametry

Czas podawania 7 s

Czas przerwy 39s

Sila nadmuchu 35%

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten Pieklorz to z PGG, czy jakieś inne źródło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosunek podawania do przerwy 1:4. Ustaw co najmniej 1:6 i mniejsze dawki. Tj podawanie 6 przerwa 40 nadmuch 24 - 26.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawą 35,%a 24% to jest różnica. Ustawiaj tak nadmuch aby ogień był płynny prawie leniwy nie poszarpany ale żółty nie pomarańczowy i nie czerwony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WPA 06,to wydajna bestyja,trzeba mniej dmuchac.Ponad 30 jest huragan w kotlu,plomien musi byc spokojny.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koolego @marcmax87 Masz za mocny kocioł. Bo na mocy max spali on 70 kg węgla na dobę. Wiedziałeś? Ale w sytuacji spiekającego węgla to jedna z niewielu zalet przewymiarowanego kotła. Zacznijmy od podstaw. Kocioł trzeba regularnie czyścić . Łącznie z komorą napowietrzającą palnik. Inspekcja jest od dołu albo z boku. Następna podstawowa sprawa albo pytanie czy korona palnika jest uszczelniona. Czasami fabrycznie jest sznur. Ale generalnie to producenci nie dają nic i trzeba zrobić to silikonem 1200 stopni. Bez tego wszelkie porady i nastawy to o kant... wiadomo czego. Trzeba też sypać suchy węgiel. Podnieś temp. na kotle do min. 70 stopni. Zmniejszysz tym generowanie sadzy i stratę opału.

Spiekający węgiel topi ci się najzwyczajniej w palniku. Na nowo podawany węgiel ewakuuje tę półpłynna masę z palnika. Ta się schładza i powstają kalafiory. To spiek koksowy. Spieki to duża strata opału.Są  też spieku żużlowe. To topniejący popiół. Te występują jednak rzadziej.

Jak zaradzić...

Zejść z mocą palnika. Spadnie wtedy temperatura w złożu. Poniżej temperatury topnienia węgla. Albo przy dalszym pojawianiu się drobnego spieka, będzie on miał czas żeby poleżeć na palniku i się w pełni dopalić.

Pisaliśmy o zmniejszeniu mocy palnika. Czyli trzeba podawać mniej węgla w danej jednostce czasu dobierając do tego nadmuch. Tak żeby kopiec na planiku w czasie ciągłej pracy miał max 5 cm ponad koronę palnika. Węgla nie podajemy co 7 sek. Lepiej podawać co 3-4 sek. Magma w palniku będzie częściej wzruszana a pojawiający się spiek będzie drobniejszy. Należy drastycznie wydłużyć przerwę podawania.  I dopasować do tego nadmuch. Z reguły musi on być naprawdę niski. Palnik oczywiście nie może kopcić. Węgiel silnie spiekający przy prawidłowym ustawieniu palnika będzie spalał się niemal na popiół z papierosa. I będzie tworzył minimalny płomień. Niemal jak w kuźni. Co ciekawe bardzo ekonomicznie. Przy takim węglu potrzebna przerwa podawania może dojść do 80-120 sek.

Jeżeli uda ci się dojść do poprawnych ustawień bedziesz ten węgiel zachwalał pod niebiosa. Nie przejmuj się tym, że na obniżonej mocy kocioł będzie długo pracował a krótko stał. To dobre dla kieszeni, kotła i komina.  Jednak stabilna praca kotła jest zależna od instalacji. Dlatego nie warto stosować obniżeń nocnych a mieszacz sterować pogodowo i pomieszczeniowo. Praca pompki CO musi być stała!

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecna wrzuciłem ustawienia zaproponowane przez kolegę 1mps zobaczę jak to zadziała 🤒 Pytanie a jak z pracą podczas podtrzymania? Bo szczerze powiem ze laik że mnie w tej kwesti

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego korzystaj ze sprawdzonych rozwiązań. W podtrzymaniu spiek się nie tworzy. Na spiekającym węglu nie tworzy się leniwy płomień. Bo spiekający węgiel jest wysokokaloryczny. Niskokaloryczne węgle to węgle płomienne.

11 minut temu, marcmax87 napisał:

Na chwilę obecna wrzuciłem ustawienia zaproponowane przez kolegę 1mps

Jak wspomniałem bez weryfikacji uszczelnienia korony palnika to ustawiać możesz sobie cokolwiek bez większych efektów na palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kotle zamontowany jest żeliwny podajnik Ekoenergia.
Można spróbować zmniejszyć pojemność samego palnika od strony zasobnika. Dlaczego od tej strony, ponieważ z drugiej strony palnika mamy przeciwzwój ślimaka wypiętrzający palący się opał.

Materiały poglądowe zapewne można odszukać w przestrzeni internetowej.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marcmax87 napisał:

Jak to sprawdzić? 

 

13 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Można spróbować zmniejszyć pojemność samego palnika od strony zasobnika

To akurat nie załatwia problemu spieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszej nocy nie wygląda to źle są spieki ale mniejsze takie które już się nie blokują. Zauważyłem też że najwięcej spieków było po nocy zawsze czyli wtedy gdy piec najmniej przechodził w tryb pracy. Ustawiłem dzisiaj jeszcze pracę w podtrzymaniu tzn co 16 minut podawanie 8s wentylator 26% przez 10 s co 21 minut. Czy tak to zostawić czy coś zmienić,.? Chodzi o to aby w nocy za długo żar nie stał i się nie spiekal bo wcześniej mailem czas przerwy aż 45 minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy powrót do przeszłości, jednak nawyki zostają. Bez żadnego sensu , żar na palniku "jak leży "to się nie spieka co najwyżej może zgasnąć.

Tu chodzi o częstotliwość podawania, mniejsze dawki a częściej, złoże jest wzruszanie przez co cały proces spalania przebiega lepiej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumujmy  Podaj aktualne ustawienia pracy i podtrzymania to raz.

Dwa jak długo piec pracuje do zadanej temperatury.

Trzy jak długo piec pozostaje w podtrzymaniu.

Cztery jak wygląda płomień w czasie pracy.

Pięć jak wygląda palenisko- zapadnięte,kopczyk, typowe twarde spieki, czy spieczone bryłki popiołu, jaki kolor osmolone ścianek i półek wymiennika.

No i na koniec zdjęcia mile widziane. Dopiero na podstawie wyżej wymienionych danych można się konkretnie odnieść, a tak to jest wróżenie z fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc aktualnie jadę tak czas podawania 6s

Przerwa:40s

Dmuchawa 26%

Praca w podtrzymaniu 16minut

Czas podawania 8s

Dmuchawa 26% przez 10s co 21 minut

Piec w podtrzymaniu zależy od zużycia cieplej wody itp ale spokojnie 15 minut trzyma z tego co narazie zauważyłem temperatura kotla 60stopni dobija tak do 64-65

Jak spada to do 55 i przez 6-10 minut dobija do zadanej temperatury. Zdj wrzucę później jak będę w domu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.