Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Gamma 15KW - prosba o pomoc


mapps

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich uzytkowaników,

Jestem nowy na forum, z minimalna wiedza w sprawie instalacji grzewczych i zwracam sie do was koledzy z prosba o sprawdzenie instalacji, ktorej zdjecia zamieszczam ponizej. Problemem jest zimny powrot wychladzajacy kociol przez co piec pracuje bardzo niestabilnie. Problemu nie wykluczyla zamontowana pompa na powrocie. Ostatnio udalo mi sie wyrownac odrobine prace kotla poprzez wylaczenie funkcji PID. Wczesniej przy pracy na algorytmie piec nie mogl dojsc do zadanej przez wiele godzin, temperatura spalin byla wysoka (ok. 130 stopni) oraz piec palil okolo 2 workow pelletu Lava na dobe. Dodam, ze to stary dom z cegly po renowacji. Ocieplony od wewnatrz welna celulozowa o gr. 16cm. na stropie 40cm celulozy. Na parterze podlogowka 100m2, pietro grzejniki 50m2. Sterowanie pompą CO przez regulator pokojowy Salus. Mam nadzieje, ze jakos zdjec jest wystarczajaca.

Z góry dziekuje za wszystkie sugestie!

252864307_4350380248422506_6107324705242215880_n.jpg

252891447_7097866923560571_528218656449200502_n.jpg

252975062_195555006062381_1638850131346379211_n.jpg

253542977_411709107256528_7356027751285848802_n.jpg

254640555_955180415206109_869835772006168606_n.jpg

255467852_597876241358200_7395488388471015043_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz ochronę powrotu.

A gdzie odpowietrznik nad zaworem 4d?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka powinna byc temperatura zalaczania pomp przy zadanej na piecu 62? Jakie biegi i nastawy na pompach?

Dodam, ze na rotametrach trudno jest uzyskac wiekszy przeplyw niz 2 na podlogowce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączenie powrotu miało taki skutek, że piec nie mógł dobić do 50 stopni przez wiele godzin. Jakieś inne sugestie co do ustawień lub samej instalacji?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2021 o 11:41, mapps napisał:

A jaka powinna byc temperatura zalaczania pomp przy zadanej na piecu 62?

Ja mam ustawioną na 50.

 

W dniu 8.11.2021 o 11:41, mapps napisał:

Dodam, ze na rotametrach trudno jest uzyskac wiekszy przeplyw niz 2 na podlogowce.

Po co Ci większy przepływ? Zapewne ograniczony jest zaworem 3d.

Przecież masz na powrocie 62oC, to powinno pracować stabilnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B890B477-417F-44FB-A217-33480ECCF20F.thumb.jpeg.9708bf12f33410bea48e29ecd67b60ca.jpegMam ten sam problem tyle ze ja mam sprzęgło hydrauliczne pompę ładująca sprzęgła kazano mi ustawić na najwyższy bieg pompę mieszacza na 2 biegu a pompę cwu na 1. U mnie piec dochodzi do zadanej jak włączę grzanie cwu bo podbija mu gorąca woda powrót. Inaczej godzinami próbuje dojść do ustawionej temperatury. Dodam że jak ustawie nisko mieszacz na np 30 stopni to dochodzi powoli ale nawet w nadzór wejdzie po jakimś czasie np ok h.

Mam sprzęgło które ma max 70 kw wiec nie jest za małe. U mnie wyglada to tak, że kocioł dostaje ciagle zimna wodę z powrotu jednak sprzęgło powinno to załatwić a tego nie robi. Efekt kocioł mimo ustawienia temp 65 stopni i startu pomp na 60 ma dziwny sterownik pellasax gdzie pompa co włącza się przy 60 a wyłącza przy 58 bo ma 2 stopnie histerezy, która nie zależy od histerezy kotła. Debilizm nad debilizmem kto to tak zaprojektował bo pompa non stop się włącza i wyłącza oczywiście wyłączając również pompę mieszacza. Efekt kolejny jest taki, ze za cholerę jasna nie da się przepchnąć zładu przez sprzęgło by go ogrzać i żeby zimny powrót nie chłodził ciagle sprzęgła które to podciąga zimna wodę do powrotu pieca i go wychładza nie pozwalając mu się podnieść. Co ciekawe już myślałem ze kocioł jest zbyt słaby, ale jak włączę cwu to mimo że grzeje obieg co i cwu to wstaje i idzie do zadanej nawet dosyć szybko. Dlaczego ? Przecież sprzęgło to nie jest prom kosmiczny żeby miało coś zepsute bo tam się nie ma co popsuć. Wyglada to tak jakby pompa kotłowa nie umiała przeciągnąć gorącej wody na dolni obieg bo pompa w sprzęgle siedzi na powrocie i wodę musi ściągać. Zamiast tego ciągnie wodę z zimnego powrotu a dodatkowo automatyka kotła zachowuje się jakby to jakiś idiota zaprojektował . Rozmawiałem z Plum który jest producentem sterownika Pellasx i oni kazali dać histerezy pompy 2 stopnie a nie ustawiona minus histereza kotła. 
Gdyby było tak start co na 60 i pompa powiedzmy trzyma się do 45 i chodzi co i mieszacza to woda się powoli będzie ogrzewać podnosić powrót itd...a jak spadnie na chwile do 45 to nic się nie stanie, kocioł miałby czas na podniesienie się a nie w koło wlacz wyłącz pompę zamknij otwórz mieszacz Masakra.

Spróbuj włączyć rownolegle grze je cwu na jakimś niskim biegu i zobacz czy nie dojdzie szybciej do zadanej. 
Jak ktoś ma jakiś pomysł to co mogę zrobić to:

Wywalić sprzęgło i przerobić na zawór 4D - wiem wiem niby nie do pelletu, sprzęgło lepsze - posłuchałem i narazie lipa na całej linii. Zmienić pompę ładująca na mocniejsza mam pompę 3.6 m3 na max przepływie i reszta odp. ustawionych żeby nie walczyły z sobą o wodę stad sprzęgło bo wpięte to jest w stara Instalcje ale wody łącznie z kotłem jest ok 330 litrów wiec nie tak dużo.

wpiąć na krótko kocioł na obieg bezpośrednio  ustawić start tej durnej pompy na 60 i czekać jak długo zajmie kotłowni nagrzanie całej wody w instalacji wiem wiem - powrót się pewnie zwali na 35-40 stopni i powoli kocioł wstanie.

zostawic jak jest a pompa CO sterować zewnętrznie albo wywalić sterownik z kotła i wstawić inny jakiś R. Kontrol pellasa aby była gwarancja a w nowych maja już sterowanie od histerezy lub histereza jest stała chyba 15 stopni od zadanej załączenia CO...
wywalic z piwnicy kocioł I kupić inny ....a ten na żyletki.

wstwić bufor??? Mam już sprzęgło które miało wszystko rozwiązać gorący powrót mieszanie wody walki pomp dopasowanie do obiegu i co wielkie nic. Na starym kotle tydzień temu wszystko grzało ... 

na bufor nie mam miejsca a jak już to wiszący 100-120 l więcej mie ma szans efekt będzie ten sam co bez bufora dlaczego? Bo tak samo wodę z kiego wyciągnie i zamiast 3 minut to 10 to potrwa i po sprawie .

Moze ktoś ma pomysł bo jak nie to kocioł z piwnicy wyleci i wstawię ekogroszek.

Mam wkład w komin odp średnicy i długości 

mam RCK , grzejniki żeliwne i cześć Alu.

zdjecie sprzęgła poniżej 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cwu ma być po sprzęgle stad obieg bezpośredni atv wstawić mogę ale powrót jest zimny do momentu aż nie będzie na kotle ok 65 wtedy powrót jest ok 56-58. 
ja mam opcje wymiennik ciepła wiec cwu wolałbym zostawić na sprzęgle.

to czemu innym działa bez atv? Obejrz sobie pana Łukasza z Karlukhydro tam nie ma krzty atv a powrót ma po 60 i więcej przy zadanej 65....

jestes pewny ze atv załatwi sprawę? Ja nie do końca bo będzie grzać kocioł....z grzejników jak idzie 40 to powrót mam 36 wiec dt jest 4 stopnie ale to wręcz lodowata woda która jest wprost podciągana do powrotu.

Stad sprzęgło Klaudiusza ma powrót w połowie aby takiej sytuacji nie było.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, margor napisał:

Między sprzęgłem a kotłem wstawić zawór ATV 55 i cwu wstawić jak najbliżej kotła i będzie działać.

55oC to a mało, min 60

 

9 godzin temu, tomii1 napisał:

pompa non stop się włącza i wyłącza oczywiście wyłączając również pompę mieszacza.

Pompę mieszacza masz podpiętą w kotle jako pompę krótkiego obiegu?

 

5 godzin temu, tomii1 napisał:

Cwu ma być po sprzęgle

Tylko jeśli zbiornik CWU jest bardzo duży, albo ma słabą wężownicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gersik pompę kotłowa czyli CO mam wpięta jako ładująca sprzęgło czyli wprost jako pompa krótkiego obiegu. W tym sterowniku S Control który mam jest taki babol że ona ma stała histerezy 2 stopnie a nie wyłączenie od histerezy kotła czyli start na 60 stop na 58 i tak w kółko. Zawór 3D się zamyka i otwiera pompa mieszacza ciagle startuje wiec trwa to 2 h zanim ślad się ogrzeje i pozwoli na normalna prace kotła. Jak ustawiłem start pompy na 40 stopni i dałem 3D na pełne otwarcie bez podmieszania tak żeby zimny powrót z instalacji mieszał się w sprzęgle to kocioł startując od 55 spadł do 42 a powrót do 36.

Ale w ciągu 45 minut nagrzał się do 60 stopni grzejąc non stop cała wodę  a bieżąco. Powrót wtedy ma na sprzęgle 62-54 stopnie wiec nie jest źle. 
Nie wiem co za osioł wymyślił takie zachowanie pompy bo to jest nielogiczne. Każdy kocioł jak dostanie innej wody to z temp spadnie ale jak się wiecznie pompa wyłącza i zawór zamyka to nie ma szans na nagrzanie się bo co 2-3 min go zalewa zimna woda zamiast raz pozwolić mu pracować i po sprawie. 
Rozmawialem już z pellasx i tam siedzi stary Soft oni nie wiedza sami co maja i czy mogą zrobić aktualizacje. 
co pozostaje mogę dać atv ale to moim zdaniem nie wiele da przy takim sterowaniu pompa kotłowa bo atv tez ma ok 8 stopni histerezy. Przeważnie otwiera się przy 52 kończy w okolicach 58-60 ma pełny przepływ. Wiec jak dostanie trochę zimnej wody z grzejników o tem 30 stopni to i tak pompa się wyłączy i kółko się zamknie.

Co mi pozostaje? Wymiana sterownika moim zdaniem na inny?  wymiana softu ale na to nie liczę że się coś zmieni. 

Co nieco się dowiedziałem od pellasa nt. Współpracy z MFach sterownik był zrobiony pod nich i oni go już dawno nie stosują, na dodatek nie robią już kotłów z tymi palnikami. Ja akurat kupiłem kocioł od dystrybutora z produkcji 2019/20 oczywiście fabrycznie nowy itd. w grudniu 2020 jak oglądałem kotły to stały na magazynach z datami nawet 2018/19 a dziś kocioł nie wyprodukowany ale sprzedany.

znaczenia to nie ma dla mnie bo producent powinien przez 10 lat zapewniać części zamienne a skoro tych sterowników nie robi   to ma problem co zrobi jak sterownik się zepsuje. Na ta chwile ja nie jestem w stanie tego kotła używać tak jak być powinno walczę z nim od 4 dni po nocy i zachwiały go zdemontuje i wywalę na złom. 

A zbiornik ma 200 l Kospel wężownicą 1.1 m2.  Ile wiem co przemawia żeby cwu była sprzed a nie zza sprzęgła. Nie ma to żadnego znaczenia bo kocioł i ładuje i grzeje co warunek jak jest w miarę wygrzany powrót z grzejników to działa. Na grzejniki 42 powrót z instalacji 38-39, wiec ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponizej parametry z pracy kotla. Dajcie znac jesli macie jakies sugestie. Problem caly czas istnieje.

254580900_573375523962068_7307462964512785205_n.jpg

255815217_4631229476964344_7565126817709534235_n.jpg

255238054_1701864400007392_8954604596340278993_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomii1 napisał:

Wymiana sterownika moim zdaniem na inny?

To bym zrobił.

 

Godzinę temu, tomii1 napisał:

pompę kotłowa czyli CO mam wpięta jako ładująca sprzęgło czyli wprost jako pompa krótkiego obiegu.

Pompa CO ma być jako CO i podpięta za sprzęgłem na instalację, a pompa przy kotle ma być jako dodatkowa " krótkiego obiegu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomii przełącz pompę CO na najniższy bieg, i może spróbuj zdławić trochę przepływ zaworem kulowym przy sprzęgle, tylko nie za bardzo bo jest to zawór na ssaniu pompy.

Można by również spróbować zmniejszyć dynamikę siłownika, 

Dalej za mieszaczem masz samą podłogówkę? masz jeszcze pompy na rozdzielaczach? 

Można by się upewnić czy sprzęgło nie jest dedykowane do kotłów kondensacyjnych konstrukcyjnie dbające o niski powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie sprzęgło jest do kotłów stałopalnych.

Nie mam opcji pompa co jako pompa krótkiego obiegu bo nie występuje tu coś takiego jako przewalowa w sterowniku.

jest pompa co, pompa cwu i pompa mieszacza, naturalnym jest ze pompa co to pompa kocioł sprzęgło a pompa mieszacza to pompa za zaworem 3 d która podaje na grzejniki. Cwu wiadomo i koniec nic więcej w sterowaniu nie ma.

danie pompy co czyli kocioł sprzęgło na najśmielszymi bieg nie ma sensu bo pompa mieszacza chodzi na 2 biegu wiec sprzęgło na 1 nie wysoki dostarczać wody. Autoadapt tez nic nie zmienia. Za mieszaczem mam tylko grzejniki żadnych podłogowego ani nic.

silownik ustawiałem na różne sposoby niewiele to zmienia. Musi być start pompy na 60 stopni ale nie wyłączenie jej po spadku o 2 stopnie! Jak będzie o histerezy kotła to wszystko byłoby ok.

tak samo postój jak kocioł dojdzie do zadanej to się wygasza ale ze względu na niskie ustawienie pompy co chodzi pompa mieszacza ciagle podając czynnik grzewczy na kaloryfery z kotła po jego wyłączeniu błyskawicznie go wychładzając w 20 minut i znowu start i rozpalanie. Gdyby pompa co miała regulowana histereze albo pompa mieszacza się wyłączał po nagrzaniu kotła to kocioł stoi kilka godzin aż spadnie do 50 stopni aktualnie już 3h i ma 54 stopnie.

InacEj jak chodzą oby dwie co i mieszacza to nie ma siły by kocioł stał godzinę lub dwie przecież mieszacz jest otwarty i podaje medium non stop na grzejniki a one oddają ciepło i wychloda szybko kocioł - przecież nie pracuje a odda tyle ile w sobie m energii. No i w kółko ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pompę mieszacza ustaw na min, pompę CO na maksa.

Posiadasz termostaty na grzejnikach?

Histereza uruchamiania pompy jest stała 2 stopnie? Czy moze będzie wyższa gdy na kotle zrobisz temperaturę zadaną 65 albo 70 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie żeby instalacja dobrze pracowała należy zrównoważyć przepływy.

Przepływ na mieszacz nie może być zbyt duży aby nie występowało duże schłodzenie i problemy z temperaturą powrotu. 

Zakres pracy siłownika powinien zostać ograniczony (np żeby pracował jedynie w zakresie 5-30%)  oraz jego dynamika zmniejszona aby nie występowały duże i szybkie zmiany warunków pracy dla kotła. Po trzecie aby nie było zbyt częstych rozpaleń kotła zastosował bym sterownik pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mama termostatów na grzejnikach wiec przepływy nie maja wpływu na prace instalacji. Mieszacz i pompa mieszacza musi chodzić na 2 biegu inaczej nie dopcha wody do grzejników. 2 bieg to optimum.

zaworu 3 d nie da się ustawić w jakim zakresie na pracować pracuje od 0-100% i koniec nie ma takie opcji w sterowniku pellasx. Poza tym to nie zawór 4d gdzie takie opcje są w ochronie powrotu.

dynamika zaworu została zmieniona jest ciut lepiej, sterownik pokojowy jest i steruje praca mieszAcza jako pompa stop i praca kotła by się nie odpalał jak jest dobra temp w pomieszczeniu.

Tak histereza pompy jest stała 2 stopnie i koniec nie ma zmian czy na kotle jest ustawione 60 czy 80 stopni. 60 np załączenie i 58 wyłączenie obu pomp. Jak ta woda ma się obrócić przez kocioł? Jak te pompy wiecznie stoją? 
otwarłem 3D na max start co od 40 stopni i kocioł grzejąc cały Zalas wody nagrzał się w ok 1 h gdzie obie pompy pracowały.

Pellas ma tak ponoć od 5 lat z ta mała histerezą i zalecają wsadzanie zaworu atv czy to coś da nie wiem ale jak kocioł nagrzewa się 3 h i nie może dojść do zadanej to ja lepiej dam niski start pompy i niech się grzeje od zera przynajmniej idzie mu to w h i od tego zera grzeje.

nie wiem czy atv załatwi sprawę żeby nie było tak ze grzeje sam siebie a w sprzęgło nic, to już lepiej to wymontować j dać 4d z pompa co jako krótki obieg. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w moim przypadku lepiej jest zamontowac sprzeglo czy moze zmniejszyc przeplywy na pompie podlogowki z 2 na 1 bieg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomii1 napisał:

Nie mama termostatów na grzejnikach wiec przepływy nie maja wpływu na prace instalacji. Mieszacz i pompa mieszacza musi chodzić na 2 biegu inaczej nie dopcha wody do grzejników. 2 bieg to optimum.

zaworu 3 d nie da się ustawić w jakim zakresie na pracować pracuje od 0-100% i koniec nie ma takie opcji w sterowniku pellasx.

Fizycznie powinieneś ograniczyć zakres sterownika, inaczej nie będzie to dobrze pracować.

Żeby mieć wysoki powrót w pętli kotła musi krążyć ze 2-3 razy więcej wody niż w pętli grzejników. Jak nie da rady tego osiągnąć to możesz podnieść temperaturę na kotle, łatwiej będzie uzyskać dobry powrót.

Jak siłownik otwiera za mocno to wychładza za bardzo zład i zaczynają się problemy. Masz dużą pojemność wodna i nie da się jej w kilka sekund wygrzać, musi to zachodzić powoli.

Prawdopodobnie niektóre grzejniki również powinny być skryzowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomii1 napisał:

Panowie sprzęgło jest do kotłów stałopalnych.

A kto tak Ci powiedział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gersik
Producent sprzęgła ma różne wersje bo są i takie co są przystosowane do kotłów kondensacyjnych i to one wlasnie dbają o niski powrót.

@kult5 nie da się ograniczyć nic w sterowniku, pompa ładująca chodzi na 4 a grzejników na 2. Duży zład wody czyli jaki? Bo 300 l wody gdzie kocioł na 65 to nie jest nic wielkiego. Producent sterownika a w zasadzie pellas tak go ograniczył że tam ustawić się nie da nic. Nie sadze abym coś uzyskał zamieniając sprzęgło na zawór 4d bo efekt przymykania i upuszczania wody będzie taki sam.

co do skrzyżowania grzejników to testowałem skręcanie zaworami i efekt nie jest taki jakbym oczekiwał , a nawet wydaje mi się gorzej było z nagrzewaniem bo skrzyżowany grzejnik odbierał ciepło a oddawał bardzo długo powrotem zimna wodę powolutku .... jak jest otwarty to zimna przejdzie dosyć szybko i powrót się dość szybko nagrzewa.

Producent proponuje założyć atv między sprzęgłem a kotłem ok mogę to zrobić ale nam dylemat jaki wstawić. Np regulują tsvb ma początek otwarcia 52 a koniec otwarcia 58 gdzie żeby to nastąpiło to temp zasilania musi być na poziomie aż 63 stopni. Strasznie wysoko jak ma utrzymywać 55 stopni to jest duży rozrzut . Nie lepszy byłby 50 stopni wtedy pewnie otwarcie będzie analogiczne pełen otwarcie ok 53 przy zasilaniu ok 58. Jak zawór się otworzy musi dać wodę do sprzęgła a start pompy wtedy na ile ustawić? Przypominam że start co daje start pompy mieszacza a zawór bez obiegu pompa co się przecież nie otworzy wiec skoro będzie działać pompa kotłowa to będzie i działać pompa mieszacza który się otworzy na max bo będzie chciał zasilać grzejniki. To pytanie jest czym? Zimna wodą przecież w sprzęgle będzie tylko zimna woda bo będzie krążyć przez atv aż do 58 stopni minimum. Co za ludzie projektują te sterowania.....

I  niestety ponoć jest tak w każdym sterze start pompy Co powoduje start pompy mieszacza stop Co oznacza stop pompy mieszacza i tak to działa w pello, plum, pellas ....

pytanie co da atv....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za małe opory po stronie grzejnikow i sprzęgło  nie spełnia swej roli, gdybys miał niee wiem kryze, albo zawór kulowy na powrocie sprzęgła od strony grzejnikow i go przykręcił to wszystko by ci dobrze działało. Kocioł mal wyzszy powrot, nie wyłączala pompa itd. Moze wlasnie w tym problem ze sprzeglo jest to 70 kW a kocioł 15. Na sprzegle masz zawor na zasilaniu a przydał by sie na powrocie. 

Zawor atv tez powinien pomoc, bo dostaniesz wysoki powrot, zjedziesz z obrotami pompy na kotle i kociol na bank ci podniesie temperature o te 10 stopni. Rozwiazac problem mozna na kilka sposobow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.11.2021 o 14:04, mapps napisał:

A czy w moim przypadku lepiej jest zamontowac sprzeglo czy moze zmniejszyc przeplywy na pompie podlogowki z 2 na 1 bieg?

Nie wiem czy zdołam Ci pomóc bo masz dosyć skomplikowana instalację a nie znam również sterowania tego kociołka jak się odbywa.

Co do temperatury powrotu to zawór 4D może jednocześnie pilnować tylko 1 rzeczy albo temperatury zadanej, albo temperatury powrotu. Wg mnie korzystniejsze jest pilnowanie temperatury powrotu zapewniające odpowiednią eksploatacje kotła.

Co do sterowania podłogówką poprzez załączanie pompy... Kocioł peletowy może to kiepsko znosić, ja bym zaproponował zmniejszyć przepływ na pompie podłogówki aby cykle grzania były dłuższe i praca kotła bardziej stabilna. Możesz również obniżyć temperaturę wody na podłogę aby wydłużyć te cykle (oczywiście wszystko z umiarem, na zimne miesiące możesz tą temperaturę podnosić, a na przejściowe obniżać).

Teoretycznie kocioł mając odpowiednie warunki spali tyle ile budynek potrzebuje.

Więcej nie doradzę nie znając bardzo dobrze tej instalacji i kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2021 o 11:18, kult5 napisał:

Masz za małe opory po stronie grzejnikow i sprzęgło  nie spełnia swej roli, gdybys miał niee wiem kryze, albo zawór kulowy na powrocie sprzęgła od strony grzejnikow i go przykręcił to wszystko by ci dobrze działało. Kocioł mal wyzszy powrot, nie wyłączala pompa itd. Moze wlasnie w tym problem ze sprzeglo jest to 70 kW a kocioł 15. Na sprzegle masz zawor na zasilaniu a przydał by sie na powrocie. 

Zawor atv tez powinien pomoc, bo dostaniesz wysoki powrot, zjedziesz z obrotami pompy na kotle i kociol na bank ci podniesie temperature o te 10 stopni. Rozwiazac problem mozna na kilka sposobow.

Dziękuje za info ale w zasadzie każde małe  sprzęgło to produkt który może przenieś moc 50-70 kw ale w ścisłe określonych warunkach. Czy to afriso typu blh czy Terwat czy jakieś inne one są w zasadzie takie same. Montaż sprzęgła z pojemnością wodna 1.2 litra to tez nieporozumienie. To sprzęgło ma 70 kw przy przepływie 3.8 m3/h.

Pompa sprzęgła ma chodzić na max i moja tak pracuje mając przepływ ok 3.6 m3/h.

Mam zawór po stronie powrotu do sprzęgła i mogę go przykręcić i zdławić przepływ tylko co to da? Pompa chodzi na 2 biegu jak skrzyzuje powrót to pompa nie da rady przepchać czynnika i wypchnąć go na drugie piętro. Poza tym już to testowałem i wcale to nie podnosi powrotu a jedynie skutkuje tym że kaloryfery są letnie na gorze a na dole ciepłe. Instalacja wolniej się nagrzewa a ilość zimnej wody z powrotu co prawda jest mniejsza bo skręcony jest zawór ale tez i wymiana wody w grzejnikach jest mniejsza i wolniejsza wiec nagrzewanie trwa 2 razy dłużej a kocioł i tak chodzi.

Jak mam rozumieć że na sprzęgle mam zawór na zasilaniu a przydał by się na powrocie ? 
poparz na fotkę wszystkie czerwone to zasilania i to są zawory kulowe a niebieskie powroty i tez kulowe mogę je przymykać jak chce. Ustawienie pompki na 1 bieg tez nic nie daje bo efekt jest taki sam jak po skręceniu zaworu z powrotu, woda idzie wolno i trwa to ze 2 h zanim woda się obróci z pare razy aby kaloryfery zrobiły się ciepłe. Dam mocniejsza pompę  a zasilaniu sprzęgła i zobaczę ck się dzieje.

jak mam rozumieć małe opory od grzejników? Mam na nich zwykle zawory kulowe tez mogę je podkręcać by zmniejszyć przepływ - efekt ten sam wolny przepływ wody i dluuugie nagrzewanie instalacji i praca kotła 2 h .

robilem test który zalecił producent sprzęgła pompa na 40 stopni start i zawór 3 d ręcznie na max - wtedy od zera kocioł grzał cały zład wody wymieniając ja na bieżąco i powoli ogrzewając wtedy chyba szło mu najszybciej i bez wyłączenia pomp bo była nisko ustawiona - wszystko się zagrzało w ok 1 h. 

695FD185-AE54-4830-8F3C-99573352C101.thumb.jpeg.725fccc429a245b0a6293e6f3244288b.jpeg

Byłem pogmerac zaworem na powrocie sprzęgła z grzejników powrót urósł o 1 stopień ale zmienia się  ciśnienie na manometrze z 0.65-0.7 do 0.5 czyli przepływ maleje. Zostawię i poobserwuje . Skręcenie zaworu powrotu do sprzęgła skutkuje tez innym stopniem otwarcia zaworu 3D mniejszy przepływ czynnika do podmieszania i schładzania zaworu powoduje jego większe otwarci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejscu zaznaczonym na bialo powonno byc dlawienie, tak dobrane żeby woda ze  sprzegla w wiekszym stopniu wracala na kocioł a w mniejszym szła na instalacje. Powyżej na zasilaniu masz zawór kulowy ale z nim trzeba wiecej uwazac co sie robi poniewaz z lewej jest pompa i można doprowadzić do kawitacji.

Screenshot_20211114-125112_Samsung Internet.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.