Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro K1pv4 Problem z rozgrzaniem pieca po jego czyszczeniu, problem z wentylatorem.


drakoo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem nowym posiadaczem Defro 20KW z sterownikiem K1pv4. Póki co działałem w trybie PID. Temperaturę kotła mam ustawioną na 60C posiadam pompę CO, pompę przewałową oraz zawór 3drożny. Działam na trybie pomp równoległych. Udało mi się dość do takich ustawień, że kocioł działał w zakresie 58-61C przy zadanej 60C. W menu serwisowym miałem czas podawana 1s/4s, czasy podawania 45s/95s, wentylator 16bieg/45bieg, obroty 90/420. Posiadam czujnik zewnętrzny który steruje temp zaworu. Temperaturę powrotu na pompie przewałowej mam ustawioną na 65C (celowo), tak doczytałem, że jest lepiej jak ona non stop działa to mi się w sumie sprawdzało. Załączanie pomp przy temp 50C. Na zaworze ochronę powrotu mam ostawioną na 50C. Kocioł działał w 65% i było całkiem ok. Dziś wyłączyłem piec chwilowo do czyszczenia. Po ponownym uruchomieniu na tych ustawieniach lipa, temp zadana dalej 60C a kotła ledwo 50C spaliny 48-50C, kocioł zmieniłem na moc 100%, dalej nic... Co mnie zastanawia najbardziej wentylator na sterowniku pokazuje że działa w 100% a go w ogóle nie słychać, jakby działał na mocy min co jest dla mnie absurdalne, halo skoro nie mam zadanej mocy to powinno wszystko chodzić na max, max wentylator wg ustawień i max czas podawania wg. ustawień, a szanowny wentylator po jakimś czasie w ogóle się wyłączył to jak to ma się rozpalić!? A na sterowniku 100%... Już czytałem też żeby wyłączyć hallotron nadmuchu, ale z kolei na filmach na yt zalecają żeby był włączony już nie wiem co robić... Piec w ogóle nie działa wg jakiejś sensownej logiki, ma zadane 60C ma 50C a zachowuje się jakby był w trybie nadzoru... Na chwile obecną wyłączyłem PID i jade na manualu żeby nie pluć lodem w nocy... 

Proszę powiedzcie mi co mogę sprawdzić, zmienić, dlaczego ten wentylator tak leci w kulki? Czy to problem sterownika który nie ogarnia hallotronu? po co on w ogóle jest? Rozumiem że to ten wentylator maly zamontowany na wentylatorze z boku?

Btw nad hallotronem mam na wentylatorze jakąś dziwną srebrną wajchę która trochę trzeszczy z wstrząsów ale nie da się jej przesunąć w żadną stronę ktoś wie co to? 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest tak jak piszesz, to IMO posypał Ci się soft. Sprawdź wersję oprogramowania sterownika i ściągnij taką samą z neta lub napisz do Defro by Ci przysłali. Potem wgraj do sterownika i poustawiaj na nowo to co wydaje Ci się działało poprawnie, tzn. swoje własne ustawienia  - inne od fabrycznych. O tej jak piszesz wajsze stoi w instrukcji, lub masz napisane na dodatkowej naklejce na kotle. To zablokowana przesłona wlotu powietrza z wentylatora. tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak paliwa za duże przerwy, Temperatura spalin z czegoś się bierze. Albo zmniejszysz przerwę albo zwiększysz dawkę. Ot i cała filozofia.

Odnośnie wajchy to przysłona, wajcha to śruba z przeciwwagą , w PID ma być zablokowana czyli kanał otwarty w dwustanie ma być odblokowana z boku powinna być mała śrubka wtedy kiedy dmuchawą się wyłączy kanał zostaje przysłonięty aby nie było ciągu i nie przeciągało temperatury zadanej na piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukam tej śruby do odblokowania, przeciwwaga jest napewno 😉 rozumiem że jest zablokowane i otwarte dla PID, skoro nie da się tego ruszyć. Spróbuję jeszcze wyłączyć hallotron, znalazłem filmik na yt gdzie gościowi się działo dokładnie to samo co mi po włączeniu hallotronu, mianowicie miał ustawione 24% wentylator chodził było ok - wyłączony hallotron, po  jego włączeniu wentylator przestał działać a sterownik pokazywał juz 40%... może coś jest z nim nie tak może jakiś błąd w sterowniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie możesz ruszyć, to znaczy, że jest zablokowana i tak ma być. Do blokowania jest śrubeczka z motylkiem.

Pytanie, czy nie masz żadnych alarmów w sterowniku i nie masz czerwonego wykrzyknika przy halotronie? Jeśli nie działa po czyszczeniu, a działało przed, to na pewno przyczyną nie są ustawienia sterownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działało od początku, a używam tego kotła od jakiś 3msc, wychodzi na to że na wersji sterownika 3.6.3 coś mocno skopali z hallotronem, po wyłączeniu wszystko zaczęło normalnie działać ❤️ Także takie małe info dla innych, jeśli sterownik ci pokazuje % moc wentylatora > 50-60% a w rzeczywistości nie słyszysz żeby działał z taką mocą to wyłącz hallotron i porównaj wyniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa i akurat uważam ten hallotron za najmocniejszą stronę kotła. Używam 3 lata i na pewno bym go nie wyłączał.

Sprawdź, czy dobrze wybrałeś moc (powinno być 20 M, jak mała turbinka), a jak nie pomoże, to przywróć ustawienia fabryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam palenisko z retortą na groszek to nie powinno być 20 Ret? Jaką masz wersję sterownika? może coś popsuli? Jak widać to zachowanie wentylatorów nie jest tylko u mnie. Z tego co wyszukałem to M jest dla palenisk rynnowych a ret dla retorty czy coś źle doczytałem? 

Widziałem filmiki gdzie ludzie mówili że hallotron powinien być włączony ale były to filmy sprzed 2-3 lat właśnie. 

Z wyłączonym hallotronem, mam ustawione max 35% wentylator i póki co nie osiągnął 60C to leci właśnie z tą mocą, po włączeniu hallotronu wentylator się zatrzymuje, więc ewidentnie coś jest nie tak. 

Edytowane przez drakoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.6.3. 

M jest do małego hallotronu, chyba 8cm.

Z tych filmików to jeszcze będziesz się śmiał, dla własnego dobra ich nie oglądaj:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącz hallotron i włącz ustawienia fabryczne. Ma być 20M. Jak będzie do zadanej i będzie normalnie działał to wtedy zmieniaj nastawy.

Teraz, gersik napisał:

Włącz hallotron i włącz ustawienia fabryczne. Ma być 20M. Jak dojdzie do zadanej i będzie normalnie działał to wtedy zmieniaj nastawy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5162 ustawienia serwisowe 

Mój sąsiad ma ten kocioł i wiem że w tym menu serwisowym coś zmieniał, bo też nie osiągał zadanej temperatury, ale nie pamiętam które to byly parametry

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czym w końcu różni się 20M od 20Ret i skąd mam wiedzieć którą opcję wybrać :(? W instrukcji tego nie znalazłem. 

Aktualnie jak dla mnie w pid ten sterownik nie kieruje się żadnym logicznym myśleniem... oscyluje miedzy 53C a 67C zadaną ma 60C no gdzie logika w tym że jak przebije 60C to wentylator dalej idzie na 80%? powinien się już wyłączyć, po co ma dalej dmuchać skoro osiągnął zadaną temperaturę? i tak ciagnie dalej do 64C z 80% zejdzie może na 60%, no błagam przebija już 4% a on dalej dmucha jak szalony, po czym włączy się nadzór. W drugą stronę to samo... spadnie poniżej 60C dajmy na to 59C to juz powinien zacząć dmuchać zeby szybko rozpalić i nadgonić a nie czekać aż spadnie do 53C i dopiero wtedy zaczyna dmuchać z więszką mocą.. coś jest ewidentnie nie tak może rzeczywiście to wina tego że mam wybrane 20RET? Przy włączonym hallotronie mi pokazuje że wentylator idzie na 100% a stoi w miejscu i mam 50C na piecu 😄 więc tu też jest coś nie tak...

Aktualne moje ustawienia: 
Moc 100%

Zawór 3drożny ochrona powrotu 50C kontrola temp co 30s czas otwarcia 120s skok co 5%, min otwarcie 10%

histereza 2C - tego parametru troche nie rozumiem, jak powrót z instalacji spadnie na 48C to zacznie zamykać zawór? ta temp powrotu na zawór to nie ta sama co temp powrotu którą mam na pompie przewałowej?

Pompa przewałowa powrót 65C - ma cały czas chodzić, próg załączania 45C 

Przedmuchy w pracy 12s co 15min 50% wentylator

Serwisowe menu:
Min podawanie 1s max 4s

Przerwa 45s/130s

wentylator 16%/35%

obroty 90/420

hallotron wyłączony 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, drakoo napisał:

To czym w końcu różni się 20M od 20Ret i skąd mam wiedzieć którą opcję wybrać :(? W instrukcji tego nie znalazłem. 

Ile razy jeszcze mamy ci pisać, że wielkością turbinki przepływomierza na wentylatorze. M JAK MAŁY. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drakoo, jeżeli mogę coś doradzić to powtórzę jeszcze raz, albo za duża przerwa w podawaniu albo za mała dawka paliwa w stosunku do potrzeb instalacji. Pid tak działa że po osiągnięciu zadanej temperatury przeciąga 5 stopni niejako dopalając groszek . Dmuchanie 80,% to nie móc dmuchawy ale informacja z jaką mocą pracuje piec. Przyjmując twoje parametry to przy mocy 100% podajnik będzie podawał max określona dawkę w najkrótszym czasie czyli 4 s. co 45 s. Więc oblicz sobie ile sek będzie podawania i jaka będzie przerwa dla 80% a jak nie to stoper w rękę i będziesz wiedział.  Nie wiem czy w tym sterowniku jest menu instalatora , zabezpieczone kodem 2902 bo w moim techu to mam i na bieżąco mogę te parametry śledzić. Ciekaw jestem ile trwa cały cykl jak temperatura spadnie do 59, pewnie z godzinę. Ustaw przerwę 35-70 i się przekonasz czy będzie "dmuchało "80%. I jeszcze jedna uwaga kontrola temperatury zaworu, masz fabryczne 30 sek, to za mało siłownik lata jak żyd po pustym sklepie zmień na 60 s. Osobiście mam 66 sek i mogę zapewnić że jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@drakoo jesli kociol poprawnie pracuje na wylaczonym hallotronie to szukaj przyczyny z turbinka (ten wiatraczek przy dmuchawie).

Sprawdz czy i jak sie obraca gdy dmuchawa pracuje. Moze cos wpadlo, jest brudna, sprawdz droznosc kanalu nadmuchowego palnika, itd. Odczyt impulsow z hallotronu jest w menu serwisowym kod 2902 (przynajmniej ten kod u mnie dziala).

Uwazam ze sam pomysl pomiaru ilosci powietrza jest ok, tak wykonanie montazu juz niekoniecznie. Nie Ty pierwszy masz z tym problem. Kombinuj gdyz warto ten hallotron miec zalaczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, HarryH napisał:

Ile razy jeszcze mamy ci pisać, że wielkością turbinki przepływomierza na wentylatorze. M JAK MAŁY. 

 

Mogę jutro zrobić zdjęcie tej turbinki i potwierdzimy czy to napewno m? Ja byłem przekonany i gdzieś tak czytałem że ret jest od retorty, bo o ile się orientuję te piece robią też z paleniskiem rynnowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Defro mają tylko i wyłacznie retorty od kilku lat. Rynien nie ma i nie będzie. Tak wygląda wentylator Defro z mała turbinką:

image.thumb.png.27af57ae92b52c794d9ca9953e34e10d.png`

A tak wyglądały duże turbinki:

image.thumb.png.e7af44c6b06316174a344a2683fe138d.png

Małą turbinka kręci sie około 3 razy szybciej od dużej, zatem jeśli wybrałeś 20RET zamiast 20M, to zredukowałeś moc kotła trzykrotnie i rozpirzyłeś cały algorytm sterownika. 

 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś przywrócić parametry fabryczne w menu serwis pod kodem 5162 i nic tam nie ruszać.

Gdy masz słabszy wegiel, niż w instrukcji (a prawie na pewno tak jest) - to co kilka godzin spójrz na kopczyk na retorcie - gdy jest za niski lub robią się spieki - ustaw korektę powietrza na minus. Stopniowo, po 1% i patrz, co się dzieje przez kilka godzin. 

Nic więcej nie trzeba, nie czytaj porad z neta i nie oglądaj filmików. Radzę Ci jak brat - tylko ustawienia fabryczne i tylko w razie potrzeby korekta powietrza.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jeszcze jak to się potem ma do przełączania między trybem letnim w dzień i pompami równoległymi wieczorami, teraz już raczej takiej pogody nie ma ale w wrześniu dnie były dość ciepłe, czy piec ogarnie te same ustawienia? 

W ogóle wydaje mi się że ma obecnych ustawieniach pali bardzo dużo bo nie ma mrozów a za jedną noc mi pokazuje że zeszło 6%

 

Poobserwuje jeszcze sobie te % wyświetlające się na sterowniku pod ikona wentylatora myślałem że to % z jaką mocą działa ten wentylator a nie cały piec, trochę jest to dla mnie nie zrozumiałe ze przebija temp o 5C po co? 

Edytowane przez drakoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przełączać

Na spalanie i moc patrz po prawidłowym wyborze mocy 20m i resecie do ustawień fabrycznych, teraz to wogóle dziwne, że działa.

To kocioł węglowy, a nie gazowy. Sterowanie mocą jest ułudą, bo nawet po przejściu w nadzór masz na palniku kilogramy rozgrzanego węgla, który po nagłym wyłączeniu wentylatora będzie dymił i sadził. W dobrze dobranym kotle sterownik zapewnia palenie ciągłe, jednak gdy kocioł jest za duży -schodzi na moc minimalną, potem przebija jeszcze o 5 C, a na końcu przechodzi w nadzór. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest przepływomierz powietrza. Dzięki niemu pali sie stabilnie, bez względu na wiatr, zmiany ciągu kominowego, ciśnienia itp. Bardzo przydatna rzecz. Jeśli masz dobry komin i wentylację, nie będziesz musiał dzięki niemu w ogóle zaglądać do kotła między uzupełnieniami paliwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok przywróciłem menu serwisowe do ustawień fabrycznych teraz

czas podawania jest 1/3s

przerwa 27/45s czyli dużo częściej 

Wentylator 14/31 

Obroty 300/1200 więc też 3x tyle

Hallotron wlaczony 

Nic w ustawieniach nie zmieniałem, kocioł zostawiłem na 100% 

Zobaczymy jakie będą efekty i czy przy tych czasach nie będzie mi dużo palił. 

Oczywiście w ustawieniach wybrałem 20 kw m. 

Dobrze rozumiem że dopóki nie wejdzie w nadzór to będzie max co 45s podawał paliwo? 

A tak w ogóle co powiecie na te moje ustawienia nadzoru? 

 

Edytowane przez drakoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od algorytmu, na który nie masz wpływu. W stabilnych warunkach przy pracy 1% będzie dążył do podawania 1s co 45s. 

Niestety spalanie zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło, więc gdy piec nie ma błędów typu sadza -realnie ustawieniami nic nie zdziałasz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.