Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć, mam taki problem, w skrzynkach rozdzielczych od podlogówki na każdym rotametrze pokazuje mi 0, nawet gdy je rozkręce na maxa, i teraz moje pytanie, czy rotametry powinny być na zasilaniu czy powrocie? Dodam że to są takie co mają skalę od 0 do 5  i 0 jest u góry

Opublikowano

Rotametry przeważnie daje się na zasilaniu i przeważnie na górze natomiast na dolnej belce są zwykłe zawory ,notabene nie masz pozamykanych tych zaworów ?

Opublikowano

Dzięki za odpowiedź, zawory mam otwarte, nawet gdy wszystkie zamknąłem i zostawiłem tylko jeden to również nie pokazywał.

Rotametry mam na górnej listwie, czyli na powrocie, tak ta instalacja została zrobiona, że zasilanie jest na dolnej. Może tak być?

Opublikowano

A ja myślę że ty masz rotametry pozakręcane na amen , weź ten kapsel ściągnij do góry i kręć tym rotametrem nic się nie stanie woda ci nie wycieknie a zobaczysz że ci pokaże przepływ .

Opublikowano

Nie znam się na instalacjach C.O. i dlatego takie pytania:

1. Czy rotametry z 0 na górze mogą być umiejscowione na powrocie, czy muszą na zasilaniu?

2. Czy może być tak że zasilanie jest na dolnej listwie?

Na którymś wątku na forum wyczytałem że ktoś napisał że hydraulik założył mu rotametry na powrocie i musiał poprawiać bo nie działały. Czy to prawda?

Niestety krecilem rotametrach, wykrecalem i wracałem i nie było poprawy, zawory na dolnej listwie otwarte. Nie jestem specem w tej dziedzinie, ale na logikę mi mówi, że przepływ musi być w dobra stronę na rotametrach, ponieważ sprężyna nie naciągnie tej wskazówki w kieliszkach. Czy jestem w błędzie?

Opublikowano

A pewny jesteś czy pompka odpowietrzona ? jak to starszy typ to z tyłu jest taka śrubka na duuży śrubokręt i warto ją trochę popuścić oczywiście na wyłączonej pompie być może to jest powód.

Opublikowano

Instalacja ma 4 lata, pompa grundfos, z opcją podłogówka, i na pewno kręci.

Jeszcze raz ponowie pytanie, czy rotametry mogą być założone na powrocie? 

Opublikowano

Jeżeli masz 0 na górze to rotametry powinny być zamontowane na zasilaniu.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Tommyp2 Dziękuję za odpowiedź

Opublikowano

Witam , tak jak kolega wspomniał twoje rotametry powinny być zamontowane na zasilaniu, a czy to zasilanie jest na górnej belce czy dolnej to już musisz sobie sprawdzić, ważne jeszcze jest to że jak zamieniasz rotametr np. na dolną belkę to musisz też przekręcić dolny nypel , w 99% przypadków rotametr tworzy kpl. właśnie z tym dolnym nyplem. ?Jak jesteś pewien, że wszystkie są otwarte i nie działają  to sprawdź czy ta podłogówka miała przelane pętle , tak aby w nich nie było powietrza . Najczęstszy błędem jaki robią użytkownicy  a nawet,, instalatorzy" to przelewają takie pętle przez instalację w której dopływ do wody w kotle jest na powrocie, i próbują tak odpowietrzać rozdzielacz. Niestety konstrukcja przepływomierzy nie pozwoli na odpowietrzenie w ten sposób instalacji , dlatego najpewniej zrobić to przez odcięcie rozdzielacza od instalacji na zaworach głównych ( kulowych) i podłączyć do belki zasilającej węża z bieżącą wodą za pomocą zaworków spustowych, zgodnie z kierunkiem przepływu rotametru , a do dolnej belce do takiego samego zaworka podłączyć kawałek węża którego najlepiej włożyć do wiadra w którym będzie widać ile bąbelków jest w instalacji . Pozdrawiam Tomek B .

Opublikowano (edytowane)

Dziękuję bardzo za obszerny opis, zastanawiam się jeszcze czy można zamienić miejscami całe listwy rodzielacza wraz z rotametrach? Patrząc na tą rozdzielenie wydaje mi się że jest to możliwe, ale może ktoś bardziej zaznajomiony w temacie się wypowie?

Miał i być "wraz z rotametrami"

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Opublikowano

Jeżeli możesz to zamień całe belki rozdzielacza.

Opublikowano

Postaram się tak zrobić, oraz odpowietrzyc i zobaczymy jaki będzie skutek, mam nadzieję że wszystko będzie OK.

Opublikowano

W piątek zamienilismy całe listwy rozdzielacza i nie odpowietrzalismy całego układu, a rozkrecilismy wszystkie rotametry na max i puszczalismy każdy obieg po kilka minut otwierając zawory na listwie.

Na piecu ustawilismy temp. 38 i czekaliśmy aż na powrocie będzie min. 30 stopni i tak każdy układ po kolei.

Wszystkie rotametry  pokazują wartosci przepływu więc teraz jest ok( jeden nie pokazywał i nie było przepływu przez ten obieg, ale kilka razy nim pokręciłem i się odblokował)

Ustawiłem wszystkie rotametry na 1,5 i teraz przy niższych temp zewnętrznych będę ewentualnie korygować te wartości.

Niestety nie mam projektu instalacji, ani długości każdej pętli, więc będę musiał to regulować metodą prób i błędów.

Dziękuję kolegom za podpowiedzi :)

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.