Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Umiejscowienie rotametrów


wafello87

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam taki problem, w skrzynkach rozdzielczych od podlogówki na każdym rotametrze pokazuje mi 0, nawet gdy je rozkręce na maxa, i teraz moje pytanie, czy rotametry powinny być na zasilaniu czy powrocie? Dodam że to są takie co mają skalę od 0 do 5  i 0 jest u góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, zawory mam otwarte, nawet gdy wszystkie zamknąłem i zostawiłem tylko jeden to również nie pokazywał.

Rotametry mam na górnej listwie, czyli na powrocie, tak ta instalacja została zrobiona, że zasilanie jest na dolnej. Może tak być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na instalacjach C.O. i dlatego takie pytania:

1. Czy rotametry z 0 na górze mogą być umiejscowione na powrocie, czy muszą na zasilaniu?

2. Czy może być tak że zasilanie jest na dolnej listwie?

Na którymś wątku na forum wyczytałem że ktoś napisał że hydraulik założył mu rotametry na powrocie i musiał poprawiać bo nie działały. Czy to prawda?

Niestety krecilem rotametrach, wykrecalem i wracałem i nie było poprawy, zawory na dolnej listwie otwarte. Nie jestem specem w tej dziedzinie, ale na logikę mi mówi, że przepływ musi być w dobra stronę na rotametrach, ponieważ sprężyna nie naciągnie tej wskazówki w kieliszkach. Czy jestem w błędzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja ma 4 lata, pompa grundfos, z opcją podłogówka, i na pewno kręci.

Jeszcze raz ponowie pytanie, czy rotametry mogą być założone na powrocie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommyp2 Dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , tak jak kolega wspomniał twoje rotametry powinny być zamontowane na zasilaniu, a czy to zasilanie jest na górnej belce czy dolnej to już musisz sobie sprawdzić, ważne jeszcze jest to że jak zamieniasz rotametr np. na dolną belkę to musisz też przekręcić dolny nypel , w 99% przypadków rotametr tworzy kpl. właśnie z tym dolnym nyplem. ?Jak jesteś pewien, że wszystkie są otwarte i nie działają  to sprawdź czy ta podłogówka miała przelane pętle , tak aby w nich nie było powietrza . Najczęstszy błędem jaki robią użytkownicy  a nawet,, instalatorzy" to przelewają takie pętle przez instalację w której dopływ do wody w kotle jest na powrocie, i próbują tak odpowietrzać rozdzielacz. Niestety konstrukcja przepływomierzy nie pozwoli na odpowietrzenie w ten sposób instalacji , dlatego najpewniej zrobić to przez odcięcie rozdzielacza od instalacji na zaworach głównych ( kulowych) i podłączyć do belki zasilającej węża z bieżącą wodą za pomocą zaworków spustowych, zgodnie z kierunkiem przepływu rotametru , a do dolnej belce do takiego samego zaworka podłączyć kawałek węża którego najlepiej włożyć do wiadra w którym będzie widać ile bąbelków jest w instalacji . Pozdrawiam Tomek B .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za obszerny opis, zastanawiam się jeszcze czy można zamienić miejscami całe listwy rodzielacza wraz z rotametrach? Patrząc na tą rozdzielenie wydaje mi się że jest to możliwe, ale może ktoś bardziej zaznajomiony w temacie się wypowie?

Miał i być "wraz z rotametrami"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się tak zrobić, oraz odpowietrzyc i zobaczymy jaki będzie skutek, mam nadzieję że wszystko będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek zamienilismy całe listwy rozdzielacza i nie odpowietrzalismy całego układu, a rozkrecilismy wszystkie rotametry na max i puszczalismy każdy obieg po kilka minut otwierając zawory na listwie.

Na piecu ustawilismy temp. 38 i czekaliśmy aż na powrocie będzie min. 30 stopni i tak każdy układ po kolei.

Wszystkie rotametry  pokazują wartosci przepływu więc teraz jest ok( jeden nie pokazywał i nie było przepływu przez ten obieg, ale kilka razy nim pokręciłem i się odblokował)

Ustawiłem wszystkie rotametry na 1,5 i teraz przy niższych temp zewnętrznych będę ewentualnie korygować te wartości.

Niestety nie mam projektu instalacji, ani długości każdej pętli, więc będę musiał to regulować metodą prób i błędów.

Dziękuję kolegom za podpowiedzi :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.