Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niska kotłownia, dobór niskiego kotła. Prośba o pomoc.


julo23

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki stary dom z kamienia do remontu,  kotłownia jest bardzo niska bo tylko 140cm

Czy są na rynku jakieś niskie kotły na ekogroszek.  Dom jest w tragicznym stanie, nie ocieplony,  ściany z kamienia. Duża wilgoć.  Zrobiłem dopiero nowy dach.

Potrzebuje zmienić kopciucha na coś nowocześniejszego

 

Zacząłem przeglądać na allegro kotły i widzę że jakieś są z Pleszewa w wysokości do 100cm,  martwi mnie tylko ich niska waga, pewnie kosztem jakości i grubości stali.

Jestem z pow. zawierciańskiego,   pytałem też w sklepie stacjonarnym o jak najniższy kocioł producenta Dworek z Olkusza.  Piece wyglądają na solidne ale są nieco za wysokie.

Polecicie coś ?  Najlepiej żeby móc odebrać albo nawet zainstalować w tym roku ?  Nie ukrywam że chodzi mi też o dotacje z  programu "czyste powietrze"  ale tam jest termin do końca roku.

Sas i Stalmark to chyba za wysoka półka,  chciałbym coś tańszego,  bo mam jeszcze w drugim domu konieczność remontu kotłowni i też wymiany kotła.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak kocioł by się znalazł, to jak Ty tam wejdziesz? Nie wiem, czy znajdziesz hydraulika-grotołaza, który będzie ćwierćtonowego kloca montował na kolanach?

Wątpię też w odbiór takiej kotłowni.

Niskie są Per-eko q-per, ale jakoś trzeba je zasypać od góry węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za sugestie,   zerkam na ten q-per i mają 105cm. 

Sam nie wiem jak to będzie,  ale skoro tam do tej pory jakoś to funkcjonowało to może się uda.  To są tereny zalewowe,  pogłębienie piwnicy raczej nie wchodzi w grę.   Jak się otworzy zasobnik na te 35cm to myśle że jakoś sobie tam teściowie poradzą wsypać ten worek węgla.

 

Jedynie zastanawiam się jak będzie podłączenie do komina,  bo on ma do góry wyjście z kotła.

Może jeszcze jakieś inne ktoś poleci...  Ten być może byłby dobry ale wolałbym z wyjściem czopucha z tyłu.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwnica jest okresowo zalewana? "Prądy"schodzą w kotłach bardzo nisko. A pomijając nawet zalanie instalacji wodą, dmuchawa może zarzucić wodą palenisko i je uszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest czasami wilgoć w piwnicy,  raczej nie ma problemu z zalewaniem.  Jest ulany właśnie betonowy podest żeby uniknąć zalewania dlatego tak mało wysokości jest wolnej na kocioł.  Do tej pory był kopciuch a one mają ok 90cm.  więc nie było problemu.

Ale dzięki za czujność,  to też trzeba wziąść pod uwagę że jest taka możliwość.

Ogólnie nie wyobrażam sobie korzystać na codzień z takiej kotłowni ale musze im jakoś pomóc.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będe w domu to pokaże wam zdjęcia tej pożal się boże kotłowni. 

Ale prosiłbym, jakby ktoś miał jakiś pomysł na marke kotła ze skromną wysokością i czopuchem do tyłu lub z boku tak na wysokość  ok 70-90cm  to byłby idealnie. 

 

Tak, podaje wysokośc nad podestem betonowym.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w czym Ci to przeszkadza, jak zakładasz sobie regulowane kolano i mieścisz się z dużym zapasem. Zwróć uwagę, że masz tylko 127 mm, a u konkurencji zwykle 160.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz,  skonsultuje to z kimś na miejscu  bo nie wiem za bardzo czy to będzie problem czy wprost przeciwnie.  Albo po prostu po dodaniu zdjęć coś ustalimy.

jeszcze znalazłem takie

https://www.kolton.pl/200-ecomatix   

tylko że już widze ze za duza moc by 15kW

i kocioł z firmy malina

Ale na pocieszenie to... że są takie malutkie ok. 105-110cm

https://www.kotly-malina.pl/kociol-na-ekogroszek-o-mocy-9-kw-kotly-5-klasa-i-ecodesign.html

cena ok .9500zł    wysokośc z kominem 127cm,   sam kocioł 96cm

Dochodzi kolejny problem,  oryginalne wyjście z komina w kotłowni na czopuch jest na wysokości 70cm

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz iść do sklepu z miarką i zobaczyć, czy dasz radę wsypać węgiel - czy klapa w ogóle sie otworzy, czy nie bedzie opadać, czy przeciśniesz worek. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od przepisów, zorientuj się,czy nie dałoby się pogłębić nieco miejsce,gdzie będzie stał kocioł,z odpowiednim zapasem wokół,aby coś tam podłubać. W tedy kocioł będziesz miał niżej niż piwnica ogólnie. Dawniej tak robiono pod kotły węglowe jeśli piwnica była wysoka i grzejniki na parterze,wystarczyło podkopać ze 40 cm,wylać niezbyt gruba wylewkę i była grawitacja (w Twoim przypadku chodzi o obsługę i gabaryty kotła oczywiście). Wykop trzeba by było zaizolować.

to taka dygresja, z tematem 140 cm i dostępnością obsługi będzie ciężko

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwnica o wysokości 167 cm, kocioł Malina 19kW, tylny czopuch, wysokość kotła bez nóżek 139 cm i wszystko ładnie się zmieściło i to jeszcze na kotle. Więc jak znajdziesz kocioł o wysokości około metra to powinno wszystko się zmieścić. Z załadunkiem też nie powinno być problemów.76daf857fd5298003c485bcdc4d14f3d.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak na to patrzę to....ehhh
Niezła grota76edfc7cdaf40f18dd1983169f9ed540.jpg

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trzeba zacząć od robienia opaski wokół domu. I obmurowaniem tych dziurawych ścian z kamienia

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Tam ktoś nieudolnie próbował zrobić odprowadzenie rurą wody z piwnicy do studzienki a później do rzeczki, z tym że jak się podnosi poziom wody w rzeczce to zalewa piwnice. I efekt jest odwrotny od zamierzonego

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał to wszystko z metr w dół i wyłożył grubą folią  w jednym kawałku z zakladką na ścianę.  Zasypał piachem i zrobił wylewkę. Tym sposobem kotlownia będzie wyższa,a i woda nie powinna się przedostać. 

Opaska w około domu również. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2021 o 07:23, julo23 napisał:

Mam taki stary dom z kamienia do remontu,  kotłownia jest bardzo niska bo tylko 140cm

Czy są na rynku jakieś niskie kotły na ekogroszek.  Dom jest w tragicznym stanie, nie ocieplony,  ściany z kamienia. Duża wilgoć.  Zrobiłem dopiero nowy dach.

Potrzebuje zmienić kopciucha na coś nowocześniejszego

 

Zacząłem przeglądać na allegro kotły i widzę że jakieś są z Pleszewa w wysokości do 100cm,  martwi mnie tylko ich niska waga, pewnie kosztem jakości i grubości stali.

Jestem z pow. zawierciańskiego,   pytałem też w sklepie stacjonarnym o jak najniższy kocioł producenta Dworek z Olkusza.  Piece wyglądają na solidne ale są nieco za wysokie.

Polecicie coś ?  Najlepiej żeby móc odebrać albo nawet zainstalować w tym roku ?  Nie ukrywam że chodzi mi też o dotacje z  programu "czyste powietrze"  ale tam jest termin do końca roku.

Sas i Stalmark to chyba za wysoka półka,  chciałbym coś tańszego,  bo mam jeszcze w drugim domu konieczność remontu kotłowni i też wymiany kotła.

Ja mam Zębiec 10 kw o wysokości niecałego metra i wadze 420kg to nie żart tyle skurczybyk waży , sprawdź Zębiec Agat 10 kw to ten sam kocioł tylko w wersji peletowej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można to pogłębić piwnicę, jeżeli nie, to izolacja wylewka i niski kocioł. Zobacz tutaj

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.