Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy kocioł i instalacja co.


oskarwoj

Rekomendowane odpowiedzi

Źródło ciepła ekogroch.

9 grzejników z głowicami 

95m2 podłogówka 1000mb alupex 16

Cwu

Z założenia kocioł w pierwszej kolejności będzie zabezpieczony zaworem 4d z pompą kotłową.

Piec nastawiony na 60 stopni i to będzie za zaworem 4d puszczam w grzejniki i cwu.

Pytanie dotyczy podłogowki.

9 pętli na 5 czujnikach pokojowych salusa z siłownikami.

I na mieszaczu podłogowki chciałbym mieć sterowanie pogodowe. Wydaje mi się że w okresach przejściowych nie ma sensu pompować w rozdzielacz 40 czy 45 stopni i utrzymywać siłowniki pętli ciągle poprzymykane stąd pomysł sterowania pogodowego zaworem 3d.

Pytanie jak to rozwiązać.

Mam dwie opcje.

sterownik skzp02 obsługuje jeden siłownik więc obsłuży mi tylko 4d do ochrony kotła.

Więc albo zamówię sterownik skz05 dla obsługi 3d rozdzielacza podłogowki.

Lub dodatkowy stererownik zewnętrzny pogodowy dla 3d rozdzielacza podłogowki.

Czy uważacie to za przerost formy nad treścią zastosować zwykły termostatyczny i zostawić sterowanie siłownikiem pętli?

Piec jeszcze nie zamówiony.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik na zaworze 4d nie jest konieczny - temperaturą powrotu zajmie się pompa kotłowa a temperaturę za zaworem ustawisz z ręki (możliwie najniższą dla zapewnienia minimalnej mocy dla grzejników). Siłownik na zawór 3d do OP i po kłopocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zawór 4d z ręcznym sterowaniem. Przez 8 lat powrót dogrzewała pompa CWU, a od tego miesiąca osobna pompa kotłowa. Teraz jest dużo lepiej tzn. łatwiej sterować mi temp. w CWU
Jednak jakbym robił od nowa, to zastosowałbym zawór 3D termostatyczny z pompą na powrocie oraz drugi zawór 3D do obniżenia temperatury na instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór termostatyczny nie działa "zero-jedynkowo" a nie jest mniej trwały niż inne - u mnie np termostatyczny esbe zaczyna 7 sezon bezawaryjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ręczny zawór 4d Danfoss ponad 8 lat. Czasami trzeba się nim trochę pobawić, aby odszukać ten punkt w regulacji tak by powrót i zasilanie instalacji były takie jak chcę.
Muszę robić bardzo minimalne ruchy pomiędzy drugą i trzecia podziałką. W szesciopodziałkowe skali
Jak zegarmistrz


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem żadnym specem
Ale jak dyskutujemy co najlepsze
To na zasilaniu co zawór 3d z siłownikiem
A do ochrony powrotu 3d termostatyczny

4d potrafi albo pilnować temp powrotu albo temp co, ale dwóch na raz już nie - i wtedy trzeba karmić prądem pompę kotłową

Wydasz raz a potem płacisz mniej za prąd i cieszysz się dokładnym sterowaniem temp co i spokojna głowa o ochronę powrotu

Termostatyczny zawór ochrony powrotu najlepiej opakować zaworami odcinającymi. W razie draki łatwo go rozbierzesz i wyczyscisz, a nawet wymienisz wkładkę termostatyczną na inną temp żądaną - ja tak robiłem u siebie w esbe

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, KarolBl napisał:

4d potrafi albo pilnować temp powrotu albo temp co, ale dwóch na raz już nie

4D Potrafi trzymac CO i powrot zaraz-do tego jest zrobiony,poki ustawiasz odpowiadna temp.kotlowa.

Pompka kotlowa zalatwi dobra praca kotla i tych 10W w pradu sa osczedni na ladnej pracy kotla zamiast grawitacji i szrapaniu z moca,zaraz temperatura kotlowa i nie stabilnej pracy calego ukladu.Nawet jesli wentyl jest sterowany silnikom,silnik steruje temp.CO do przeciwagi wzrastajacej/zmniejszacej temp.kotla i przeplywu w nim grawitacyjnemu i caly uklad cykluje falami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.