Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cykl grzania kotłem kondensacyjnym w nieocieplonym domu


Marcin-zac

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

piszę z prośbą o pomoc w ustawieniu kotła kondensacyjnego w nieocieplonym domu 80m2.

Dziadkowie w zeszłym tygodniu wymienili piec węglowy na gazowy kondensacyjny (Termet Silver). Mieszkają w domu z lat 80 murowanym z dwóch warstw cegły. Kilka lat temu wymienili okna na dwuszybowe. Na strychu, który nie jest ogrzewany leży cienka warstwa trocin. Na tym izolacja domu niestety kończy się, czyli można powiedzieć, że jej nie ma. W domu są grzejniki aluminiowe (współczesne).

Instalator zamontował im sterownik Tybox 117. 
 

W domu mieszkają dwie osoby po 70 lat, dlatego chciałbym ustawić im sterownik tak by nie musieli nic regulować, tak zwaną temperaturę dzienną i nocną.

Trochę czytałem w sieci, ale większość porad jest dla domów dobrze ocieplonych, w których straty energii są małe. Nie bardzo wiem jak ustawić im sterownik, by mieszkało im się komfortowo ale i ekonomicznie. Jako emeryci spędzają większość czasu w domu.

Przychodzą mi do głowy dwie opcje grzania:

1. Ustawienie stałej temperatury dziennej od 6.00 do 21.00, w pozostałym czasie temperatura nocna

2. Załączanie temperatury dziennej w różnych godzinach np.

6-8 dzienna, 12-14 dzienna, 17-21 dzienna, pozostałe godziny temperatura nocna

Druga sprawa. Piec, który mają jest modulowany w zakresie 2.8-25Kw. Może ograniczyć im moc pieca by chodził na mniejszej mocy, ale cały czas? Jeśli się da oczywiście.

Babcia obawia się wysokich rachunków. Ledwo udało mi się ich przekonać do zmiany pieca, ale nie wyobrażam sobie by starsze osoby wciąż męczyły się z węglem.

Byłbym bardzo wdzięczny za poradę w temacie.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja nr 1 jest najlepsza nie będzie w domu odczucia ciepło/zimno.

Przy braku ocieplenia temperatura dzień noc ustaw tak żeby nie było większej różnicy jak 1stopien bo rano będzie musiał bardzo długo nadganiać obniżenie po nocy.W tyboxie ustaw stałą histerezę np 0,2 stopnia wtedy nie ma dużych wahań temperatury pomiędzy przerwami. Myślę że 40 stopni puszczone w grzejniki wystarczy na okres przejściowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba dobrać doświadczalnie od zapotrzebowania budynku i temp zewnętrznej. Może być 45 czy 50, a w większe mrozy no. 55
Najlepiej ustawić teraz 40 i zobaczyć do jakiej temp. wystarcza. Jak nie da rady dogrzewać zwiększyć na 45. Po sezonie będziesz wiedział jaka temp. kotła musi być ustawiona przy jakiej temp zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz niższa temp, to grzejniki grzeją cały czas lub prawie cały czas. Wtedy w domu są bardzo małe wahania temperatury. Przez to komfort termiczny jest lepszy. Jakby grzały wysoką temperaturą na maxa, to przebijałyby temp w domu znaczenie. Potem grzejniki byłyby zimne dopóki temperatura w domu nie spadnie. Jest wtedy taki moment, że niby temperatura OK, a odczucie chłodu w domu.
Ja bardzo to odczuwam i tak steruję kotłem (instalacją), by grzejniki były zawsze delikatnie letnie. Jak nie po całości, to chociaż góra.
Poza tym im chłodniejszy powrót w kotle gazowym tym większe zyski z kondensacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy coś stoi na przeszkodzie, żeby zamontować czujnik temperatury zewnętrznej i wtedy sterowanie pogodowe będzie za Ciebie zmieniać tą temperaturę. Trzeba tylko dobrać odpowiednią krzywą grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem kocioł na 40C, a temperaturę w domu na 20C na dzień i 19C na noc. Wieczorem podjechałem sprawdzić sytuacje, w domu było przyjemnie ciepło, kaloryfery lekko ciepłe w górnej części. Wygląda na to, że kocioł przy obecnej temperaturze bez problemu sobie radzi.

Sławek007, na początku było dokładnie jak napisałeś. Serwisant pozostawił kocioł ustawiony na 60 stopni. Grzejniki były bardzo gorące albo zimne. Pewnie kocioł grzał dużą mocą.

Czy warto testować niższe ustawienia temperatury na piecu, sprawdzając czy zadana temperatura zostanie osiągnięta?


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbować ze 3 stopnie mniej można ale ale raczej w nieocieplonym domu wypali to tylko w okresie przejściowym i to przy bardzo dużych grzejnikach.

Jeśli sterownik włącza kocioł w oparciu o histereze to polecam ustawić jak najmniejszą 0.1-0.2 stopnia. Domyślnie sterowniki mają często dużo więcej np cały stopień i nie jest to komfortowe( a oszczędności żadne) niezależnie  od tego jaka temperatura pomieszczenia jest ustawiona , zwłaszcza bez termoizolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest dość ciepło na zewnątrz i pewnie na niższej temperaturze dałoby radę.
Za kilka dni będzie ciut chłodniej i być może trzeba będzie wrócić do 40 stopni.
Tak jak pisał [mention=70896]WojtuNie[/mention] sprawdziłbym czy można do kotła zamontować czujnik temperatury zewnętrznej i ustawić w kotle krzywa grzewczą. Wtedy w zależności od temp. na zewnątrz kocioł sam zmieniałby temperaturę na wyższą (niższą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że dałeś radę i w domku u dziadków jest ciepło

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym to zrobił, lecz jest to niewykonalne, strych jest zawalony „przyda się”. Przez lata uzbierali niezłą kolekcję 😉

Kupiliśmy otulinę rur ze sprasowaną wełną i folią aluminiową. Owinąłem tak każdą z rur na strychu, mam nadzieję, że to coś da. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.