KonsultantViessmann Opublikowano 25 Stycznia 2022 #26 Opublikowano 25 Stycznia 2022 Warto wiedzieć, że dziś weszła w życie nowość w programie Czyste Powietrza - najwyższy poziom dofinansowania. Osoby z dochodami do 900 zł/os miesięcznie w gosp. wieloosobowym będą mogły otrzymać do 69 tys. dofinansowania. Cytuj
vlad1431 Opublikowano 25 Stycznia 2022 #27 Opublikowano 25 Stycznia 2022 Tylko kto się na to załapie i za co? 900zł to już granica ubustwa. Cytuj
Sławek007 Opublikowano 26 Stycznia 2022 #28 Opublikowano 26 Stycznia 2022 Też pomyślałem, że jak na osobę mają 900 zł, to skąd wezmą 50-70 tys na modernizację? Tym bardziej, że pieniądze trzeba najpierw wyłożyć i czekać kilka miesięcy na zwrot. Cytuj
KonsultantViessmann Opublikowano 26 Stycznia 2022 #29 Opublikowano 26 Stycznia 2022 (edytowane) Dlatego w dalszym etapie mają być uruchomione też pożyczki z gminy, bo ta część programu nie łączy się ze ścieżką bankową. Kolejnym etapem zmian w programie ma być też uruchomienie prefinansowania dla tej grupy dochodowej Edytowane 26 Stycznia 2022 przez KonsultantViessmann Cytuj
jony2 Opublikowano 26 Stycznia 2022 #30 Opublikowano 26 Stycznia 2022 Tak mama czeka już pół roku na zwrot Cytuj
KonsultantViessmann Opublikowano 27 Stycznia 2022 #31 Opublikowano 27 Stycznia 2022 Im więcej wniosków będzie składanych, tym pewnie dłużej ludzie będą czekać. Z drugiej strony, skoro program jest już uruchomiony i można otrzymać dofinansowanie, to lepiej na nie poczekać, niż wszystko robić na własną rękę. Cytuj
Dayan Opublikowano 15 Kwietnia 2022 #32 Opublikowano 15 Kwietnia 2022 Nie moge znaleźć informacji nt jaki papier odnośnie starego kotła. Czy na FV montażu PC jednym z punktów ma być 'demontaż kotła węglowego xxxx'? Czy ma to być kwit ze skupu złomu? Czy może być umowa z panem Wieśkiem o sprzedaży kotła. Co w przypadku gdy kocioł dalej by stał gdzie stał ale był fizycznie wypięty z instalacji i komina, rury zaślepione. Czy to już się liczy? Ktoś to sprawdza? Cytuj
Gość Emilien Opublikowano 22 Kwietnia 2022 #33 Opublikowano 22 Kwietnia 2022 Kwit ze złomu. W niektórych WFOSIGW jest specjalny druk do pobrania na stronie, ale to się zmienia dynamicznie. Cytuj
mikus39 Opublikowano 23 Kwietnia 2022 #35 Opublikowano 23 Kwietnia 2022 Czy może mi ktoś powiedzieć jak powinien wyglądać rachunek, tak żeby otrzymać dofinansowanie do PC i modernizacji instalacji CWU? Cytuj
Tracer93 Opublikowano 27 Kwietnia 2022 Autor #36 Opublikowano 27 Kwietnia 2022 A jak to jest z programem Czyste powietrze i Ulgą termomodernizacyjną? Gdy np. w programie Czyste powietrze podałem poniesione koszty 10 tys i wyliczyli mi że mi zwrócą 3 tys to w Uldze termomodernizacyjnej rozliczam kwotę 10 tys czy 7 tys? Cytuj
marcin Opublikowano 27 Kwietnia 2022 #37 Opublikowano 27 Kwietnia 2022 (edytowane) 7 tys. https://www.podatki.gov.pl/pit/wyjasnienia-pit/objasnienia-ulga-termomodernizacyjna/ Pdf. Strona 8: Cytat Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały: 1) sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie; 2) ... Edytowane 27 Kwietnia 2022 przez marcin Cytuj
Sławek007 Opublikowano 28 Kwietnia 2022 #38 Opublikowano 28 Kwietnia 2022 Poza tym w uldze termomodernizacyjnej możesz nie osiągnąć maksymalnego zwrotu jak płacisz małe podatki. Jest to ulga zmniejszająca dochód. Poza tym jak Ci braknie podatku, to nie możesz tego przerzucić na następne lata. Rozłożyć koszt na kilka lat możesz jak Ci braknie dochodu, co jest mało prawdopodobne.Szwagierkę rozliczałem i okazało się, że zwrot wyniósł nie 17%, a 15%. W tym roku dzięki zwiększonej kwocie od której liczony jest podatek zwroty będą jeszcze mniejsze. Cytuj
CeKris Opublikowano 19 Maja 2022 #39 Opublikowano 19 Maja 2022 Będę wymieniał starego kopciucha na piec pelletowy.Piec już kupiłem 2 miesiące temu,ale czeka na hydraulika.Natomiast nie złożyłem wniosku o dofinansowanie.Czy mogę to jeszcze zrobić,czy taki wniosek składa się przez zakupem pieca? Cytuj
h3nio Opublikowano 19 Maja 2022 #40 Opublikowano 19 Maja 2022 "Fundusze można otrzymać na projekty nierozpoczęte, w trakcie realizacji oraz zakończone. Rozliczeniu będą podlegać jedynie koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku". 1 Cytuj
CeKris Opublikowano 19 Maja 2022 #41 Opublikowano 19 Maja 2022 Super.Wszystko jasne.Gdzieś mi mignęło przed oczami,że tylko na projekty nierozpoczęte.Dzięki kolego Cytuj
BORA Opublikowano 22 Maja 2022 #42 Opublikowano 22 Maja 2022 W dniu 19.05.2022 o 20:43, CeKris napisał: Będę wymieniał starego kopciucha na piec pelletowy.Piec już kupiłem 2 miesiące temu Jeśli z dofinansowania otrzymasz 30% , to wydaje mi się że nie warto w to iść. Ja tak zrobiłem i dofinansowanie 30% to 2500 zł dla mnie. Wszystkie dokumenty złożone w październiku a do dziś ani słuchu ani widu. Inflacja zjada te 2500 zł powoli i wkrótce będzie to ochlap na osłodę. A przypominam że zeliwniaka oddałem na złom i obecnie nie mam żadnego źródła alternatywnego ogrzewania. Czasy robią się niepewne i przemyśl czy lepiej nie iść w dotację a za to mieć zabezpieczenie , jakie daje kocioł w którym spalisz wszystko i ogrzejesz dom i rodzinę. Ja w razie awarii kotła czy za wysokich cen za gaz co nam obiecują, nie mam niczego i zamarzam. Żałuję że nie zostawiłem sobie tego niezniszczalnego kociołka... Ale rok temu była inna koniunktura . Dziś...naprawde warto przemyśleć taką decyzję. Cytuj
CeKris Opublikowano 22 Maja 2022 #43 Opublikowano 22 Maja 2022 Słuszna uwaga.Myślałem o tym. W moim przypadku 30%,to około 4500zł.Niemało.Pelletu na pół zimy na dzień dzisiejszy. Skąd wiadomo,że 30%?Jest to gdzieś skalkulowane?Druga sprawa...niech się zachce jakiemuś urzędasowi sprawdzić czym palę?Przecież nie da się pieca ukryć. Cytuj
BORA Opublikowano 22 Maja 2022 #44 Opublikowano 22 Maja 2022 Ty szacujesz spalac peletu za 9 koła? No w sumie nie wiem jaki dom ogrzewasz, nie mam weny tego szukać czy gdzieś podałeś bo w profilu 0... Pelet też tanial nie będzie a ceny chyba 1500 ? Albo wyżej? Na pewno pojdzie6 w górę jak węgiel i gaz. No chyba że sam będziesz produkował albo masz dobre dojście. Na moim terenie dofinansowanie zależy od dochodu . Można otrzymać dotację na 30 albo 60%. Musisz u siebie popytać. Ale te 4500 w twoim przypadku to jednorazowy bonus i na zawsze. Jednorazowo. W razie W .... Nie ma czym się poratowac. A kontrole? Odłączysz kocioł od instalacji , zalejesz wodą żeby nie korodowal od strony wodnej, posmarujesz ropą czy czymś innym w komorze i niech sobie stoi w kącie😉. Wolno ci zostawić na "pamiątkę", jeśli zrezygnujesz z dofinansowania. Gdyby nadszedł chudy czas, zwyczajnie zamienisz kotły i heja. Już widzę te kontrole gdyby nastąpił jakiś krach i co tam jeszcze. Będą cicho siedzieć i udawać że niczego nie wiedzą i niczego nie widzą. Społeczeństwo by ich zaorało... Cytuj
CeKris Opublikowano 23 Maja 2022 #45 Opublikowano 23 Maja 2022 Biorąc pod uwagę galopujące ceny,to możliwe,że spale tego pelletu za 9koła.W internetach Olczyk,czy Barlinek po 2000zł/t.Poprzewracało się ludziom we łbach,żeby za odpad tyle płacić. Domek ok.80m2.Ocieplony oprócz stropu.Ale mam w planach. Muszę jeszcze pokalkulować.W razie W...wyjściem jest też kominek z płaszczem.Tylko,że to kolejna inwestycja. 1 Cytuj
BORA Opublikowano 23 Maja 2022 #46 Opublikowano 23 Maja 2022 Jeśli masz fundusze to kominek jak najbardziej będzie lepszym wyjściem. Napisałem Ci tylko jak to można zrobić, będąc jednocześnie prawym , ale i myślącym o swoim i swoich bliskich zabezpieczeniu . Nadchodzą nieprzewidywalne lata i dobrze pomyśleć jak się zabezpieczyć. Hejka. Cytuj
BORA Opublikowano 29 Maja 2022 #47 Opublikowano 29 Maja 2022 Dwa dni temu zadzwoniła do mnie pani z Czyste Powietrze z informacją.... Że podłączyłem kwit ze zezlomowania kotła na którym jest moje nazwisko ale brak adresu. Musiałem im wysłać ekstra oświadczenie . Wg pani, gdy otrzymają to oświadczenie, realna wypłata dofinansowania to około miesiąc. Pamiętajcie Panowie, oglądajcie każdy dokument który kompletujecie do dokumentacji bo braki sporo opóźnia wypłatę. Cytuj
Gość Emilien Opublikowano 29 Maja 2022 #48 Opublikowano 29 Maja 2022 8 godzin temu, BORA napisał: Wg pani, gdy otrzymają to oświadczenie, realna wypłata dofinansowania to około miesiąc. Umowę już dostałeś czy na razie sprawdzają dokumenty ? Cytuj
BORA Opublikowano 29 Maja 2022 #49 Opublikowano 29 Maja 2022 Nie wiem czy czaję bazę ale dokumenty do zawarcia umowy złożyłem w sierpniu przed rozpoczęciem robót i otrzymałem pozytywną opinię że kwalifikuję się do dotacji. To już jest umowa , którą podpisałem. Po zakończeniu prac i skompletowaniu faktur, wszystko wysłałem do Krakowa. Wypłata miała być do 6 miesięcy bo mnóstwo wniosków. I dopiero teraz dopatrzyli się tej nieścisłości na dowodzie sprzedaży kotła . Swoją drogą, złomiarze skupują kotły , wydają pokwitowanie, wiedzą że to na dofinansowanie ...a zlewają. Wszystko samemu potrzeba sprawdzać po trzy razy. Cytuj
Gość Emilien Opublikowano 29 Maja 2022 #50 Opublikowano 29 Maja 2022 Nie tak pytam bo ja na umowę czyli kontrolę dokumentów czekałem 3 miesiące a potem się dowiedziałem że na wypłatę poczekam co najmniej 6 miesięcy ! Czy to można nazwać bez epitetów ?! Ile ludzi wzięło kredyty żeby coś zmodernizować i dostać dopłatę a oni mają petentów w dudzie! Także jak dobrze pójdzie od wniosku do wypłaty około 9msc. U mnie inaczej niż u Ciebie bo ja wszystko zmodernizowałem i składałem wniosek z fakturami. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.