Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka instalacji


Rafał78

Rekomendowane odpowiedzi

Zgoda z tym że  kocioł sporo za duży dla takiego metrażu i będzie sporo sadzy no ale jak z odzysku to ok. Co do przekrojów rur to podobnie jest u moich rodziców - system trójnikowy pod stropem w piwnicy, 6 grzejników z termostatami, od zasilania przy kotle stal 5/4" a dalej Cu 18 i 15 (więc podobne dn jak dla pp25 i pp20) i wszystko działa poprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 tony i 18kW?. To cały czas w podtrzymaniu działa? Jakbyś spalał 8 ton to OK.

Ja spałam 6-6,2 tony z grzaniem wody CWU przez cały rok i będę teren miał 13kW. Jak docieplę ściany w przyszłym roku to i to będzie za dużo.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku paliłem jaretem, schodziło ciut więcej, bo jest mniej kaloryczny. Od kilku lat zamawiam z kopalni PGG sklep Retopal. Ten ekogroszek świetnie na nim działa. Kiedyś próbowałem z Chwałowic 29kj, ale robiły się spieki. Ten z Piasta Retopal wypala się na drobny popiół. Czyszczę 1x na tydzień. Oprócz 120m2 ogrzewam CWU 140L. TAK spalam 3t/rok.

Hajtaler428 dzięki za info 

Edytowane przez Rafał78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem od kotła zrobię w miedzi 1`` dalej PP stabilizowana 25, podejścia pod grzejniki PP 20 - czy tak będzie ok?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad układem zamkniętym. Stalmark nie ma wężownicy schładzającej. Rozważam zabezpieczenie poprzez podawanie wody zimnej na powrót w przypadku wzrostu temp. Mam pytanie dlaczego instalacja wody ze studni ma się nie nadawać. Nie widzę różnicy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być ok. Warto aby na grzejnikach była możliwość regulacji hydraulicznej - zawory termostatyczne z nastawą wstępną/wkładki albo chociaż zawory ręczne lub na imbus przy dolnym podłączeniu 

Co do zasilania w wodę- taki jest wymóg formalny i tego nie przeskoczysz. Zapewne zamysl jest taki że częściej mogą się zdążyć awarie/przerwy w dostawach wody w takiej instalacji ze studni. Podłączyć możesz ale wiąże się to z utratą gwarancji

 

 

 

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Stalmark gwarancji już nie ma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił na rozdzielaczu i do każdego grzejnika pex 20 (lub 16), i nie bawił się w miedź i bor.

Woda z hydroforu nie spełni zadania jako woda zimna do wężownicy, ponieważ bez prądu hydrofor też nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Proszę o doradzenie,

 

Dzisiaj wyszedłem na strych u teścia. Jest tam naczynie przelewowe inne tj. dwa wejścia z boku i jedno z góry. Z racji, że jest ono źle podłączone do instalacji, bo jak to kiedyś robiono przy grawitacji jest na ostatnim pionie. Obecnie będzie bezpośrednio od kotła bez żadnych zaworów rurą 1''.  Ale nie o tym chciałem pisać. naczynie to ma dwa wejścia z boku i jedno z góry. Obecnie teść ma to podłączone w mojej ocenie błędnie rysunek B na załączonej fotce (z odpowietrznikiem automatycznym 😞 ).

Ja w swojej domowej instalacji mam trochę inny zbiornik i podłączony jak rysunek A.

Jak w ten zbiornik z rys B winien być właściwie podłączony ???

S9.png

Edytowane przez Rafał78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś nad zamknięciem układu?


Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, a teść do tej pory miał zasypowego. Nie raz się mu woda gotowała. Dzięki Bogu, że nie było tragedii.

Jeszcze raz dzięki za doradzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

udało mi się sprawnie przetransportować stalmarka duo booss do teścia i zainstalować. Mam jednak problem z wymiennikiem CWU. u Teścia jest poziomy Galmet i nie ma wejścia na czujnik CWU. Gdzie zatem w takim bojlerze umieścić czujnik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca masz rację. Zbiornik jest dwupłaszczowy. Mierzyłbym temp. wody z obiegu kocioł - wymiennik, nie temp wody użytkowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tego, że dwupłaszczowy? Czy chcesz powiedzieć, że płaszcz masz na całej długości zbiornika?
Najpierw sprawdź gdzie kończy się płaszcz, potem dyskutuj.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym temp. powinna być chyba mierzona w połowie lub nieco poniżej połowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W połowie? O kurde, to ja mam nie dobrze. 🤣

No to w kocioł też wspawaj czujkę w połowie jego wysokości bo fabrycznie wspawana studzienka jest na samej górze czyli za wysoko.
A jak w bojlerze będziesz mierzył temperature uśrednioną, to pomimo, że na górze będzie 50 stopni to nie poparzysz jaj pod prysznicem bo przecież czujnik wskazuje 40, tak?
Weź sie chłopie ogarnij trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz nic mądrego do napisania to lepiej nie pisz głupot. 

Kapilara na czujnik w wymiennikach poziomych umiejscowiona jest poniżej połowy. Twój to chyba jakaś samoróbka... 

Ja mam u siebie Ermeta i tak właśnie jest. Zerknij w Google to nie boli... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami są dwa a nawet tezy miejsca na wsunięcie czujnika. Wszystko zależy od operatora co chce uzyskać.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. 

Akurat w tym Galmecie teścia nie ma ani jednego. Jest tam na środku denko (flansza) przykręcane na kilka śrub, czyli nawet miejsce na grzałkę nie jest wkręcana tak jak w moim. 

Chyba, że tam coś podepnę? 

 

 

Edytowane przez Rafał78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Rafał78 napisał:

Jak nie masz nic mądrego do napisania to lepiej nie pisz głupot. 

Kapilara na czujnik w wymiennikach poziomych umiejscowiona jest poniżej połowy. Twój to chyba jakaś samoróbka... 

Ja mam u siebie Ermeta i tak właśnie jest. Zerknij w Google to nie boli... 

 

Wyszczekany to ty jesteś jak jakiś gimbus, to trzeba przyznać. A odnośnie skwitowania moich wypowiedzi jako głupoty, to najpierw przeczytaj swoje wypociny.

Gwoli ścisłości mój bojler to Kospel WP-120. I nie wiem gdzie jest studzienka na czujnik. Jak kilka lat temu zauważyłem, że wypadł, to niewiele się zastanawiając wcisnąłem go pod izolację i tam siedzi do tej pory. I wszystko działa jak należy.
Co za różnica czy czujnik będzie przekłamywał temperaturę o 5 czy 10 stopni w dół? To nawet lepiej bo legionella się nie zalęgnie. 
A skoro ty wiesz gdzie jest studzienka w swoim bojlerze, to po co pytasz gdzie wsadzić u teścia? Czy to jest mądre?
A może Google u ciebie nie działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dozy,

Ja potrzebuje fachowej porady a nie jakichś dziwnych Twoich stwierdzeń "... I nie wiem gdzie jest studzienka na czujnik. Jak kilka lat temu zauważyłem, że wypadł, to niewiele się zastanawiając wcisnąłem go pod izolację i tam siedzi do tej pory..."

Poza tym czytaj ze zrozumieniem. W swoim wymienniku mam gniazdo na kapilarę a u teścia go nie ma, stąd moje pytanie o sposób montażu czujnika w takim wymienniku.

Zresztą ja nie będę zniżał się do takiego poziomu dyskusji, wiec zakończ konwersację w tym temacie.

 

Edytowane przez Rafał78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa dwupłaszcza jest prosta jak konstrukcja cepa,a gdzie wpiąć czujnik, to z pewnością nie potrzeba fachowej porady. Wystarczy spojrzec na budowe... Jak bedzie za nisko, to przełożyć wyżej, a jak za wysko, to w doł....wszystko zależy od zużycia i zapotrzebowania cieplej wody. 

W dwupłaszczu pionowym wpiąć  czujnik na takiej wysokości , aby domownicy byli zadowoleni z cieplej wody. 

 

Screenshot_2021-08-08-22-37-57-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.08.2021 o 21:54, Rafał78 napisał:

  Dozy,

Ja potrzebuje fachowej porady a nie jakichś dziwnych Twoich stwierdzeń "... I nie wiem gdzie jest studzienka na czujnik. Jak kilka lat temu zauważyłem, że wypadł, to niewiele się zastanawiając wcisnąłem go pod izolację i tam siedzi do tej pory..."

Poza tym czytaj ze zrozumieniem. W swoim wymienniku mam gniazdo na kapilarę a u teścia go nie ma, stąd moje pytanie o sposób montażu czujnika w takim wymienniku.

Zresztą ja nie będę zniżał się do takiego poziomu dyskusji, wiec zakończ konwersację w tym temacie.

 

Czemu ty zawsze robisz z igły widły? 
Po co robisz takie wielkie halo jakby to miał być start promu kosmicznego i w ostatniej chwili wykryłeś, że jakiś czujnik nie siedzi w swoim miejscu i to może przesądzić o niepowodzeniu całej misji. Weź człowieku wrzuć na luz. To tylko zwykły baniak z wodą. Tu nie ma nad czym sie zastanawiać.

W cytowaniu mojej wypowiedzi pominąłeś istotny fragment, a mianowicie "I wszystko działa jak należy."
I tu właśnie jest istotny dowód, że to ty nie rozumiesz co czytasz, a posądzasz o to innych.
Najpierw spójrz sam na siebie, później krytykuj innych.
A odnośnie poziomu konwersacji to przeczytaj sobie temat od początku to może sam zrozumiesz (chociaż obstawiam na "nie") że autor tematu "***".

Edytowane przez marcin
Wulgaryzmy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.