Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sigma E 12kW, zmiana na dwustan na lato


sigmae12kw

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam piec Sigma E 12kW, palę w PID i przez zimę jak był odbiór to bardzo ładnie się paliło, Sobianek Lew.

Teraz jedyny odbiór to bojler na 2 osoby i dwa grzejniki. Na piecu zadana 60st. Przy 58st. zaczyna pracę, dobija do zadanej i przechodzi w nadzór, stojąc dobija do 76st. i powoli spada aż do 58st i ponownej pracy. Cały proces trwa 1,5-2h. Nie dopala groszku, są spieki a nie pył. Denerwuje mnie to, jest też sadza na drzwiczkach. W starym też było trochę spieków ale było czyściej. Ustawienia dla tego stanu to moc 100%, korekta powietrza 0, podtrzymanie w nadzorze fabryczne.

Na infolinii Defro powiedzieli, żeby obniżyć moc pieca i kopczyk regulować korektą powietrza. Obniżyłem moc na 95%, korekta na -6, parametry podtrzymania w nadzorze fabryczne. Nie sprawdza się to, sytuacja nadal jak opisywałem. Nie dopala też groszku. Nie wiem jak bardzo można zjechać z mocą. Czy takie działanie ma sens? Czy ktoś stosuje takie parametry? Jak to jest u Was?

Pan zasugerował, aby przejść w dwustan, co powinno dać lepszą kontrolę. Myślę, aby spróbować. Tylko jakie ustawienia na początek (a potem korygować)? Praca i podtrzymanie.

Napiszcie, czy latem palicie w PID z małą mocą czy raczej w dwustanie oraz jakie parametry macie dla małego odbioru ciepła z pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5% obniżenia mocy nic nie daje.  Ja u siebie mam ustawione 8kw. z 15. bo na tyle pozwala sterownik w PID. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , co prawda inny piec i inny sterownik ale też tech. Uważam, że obniżanie mocy faktycznie nic nie da bez ingerencji w ustawienia serwisowe. Tam leży problem, dawki przerwa, went roboczy i obroty dmuchawy. Poprzez zmianę tych parametrów faktycznie można obniżyć moc pieca. W serwisie można usłyszeć jedynie że klient nie powinien ingerować w ustawienia serwisowe a ma regulować jedynie współczynnikiem wentylatora i współczynnikiem podawania ( Defro tzw  korekta). Totalna bzdura. Jedynie co się nadaje w tych sterownikach to parametry nadzoru, w miarę, w trybie lato i tak trzeba wydłużyć przerwę podawania. Nic nie wiadomo jakie ustawienia serwisowe pracy pieca ma autor tematu, bo można by się do nich odnieść.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ustawienia:

Czas podawania min 1 max 6sek

Przerwa min 42 max 170

Wentylator min 10 max 26

Obroty min 70 max 290 

Obecnie praca 35% mocy i wiatr dolna -7

Górna 4

Piec nie czyszczony 2tygodnie,zdjęcie dotyczy popiolu.

20210524_190112.jpg

20210524_190122.jpg

20210524_190254.jpg

20210524_190301.jpg

Obecnie na c.o. podłogowe +2grzejniki puszczone bo na dworze skoki temp. W okolicach 15st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Podepnę się pod temat, mam taki sam problem z moim kotłem w trybie letnim (zimą wszystko jest ok).
Teraz latem piec ciągle zawalony sadzą, niedopalony groszek, dymi się strasznie przy otwarciu drzwiczek.
Kocioł praktycznie ciągle siedzi w nadzorze.
DEFRO SIGMA E 16kW, tryb letni dla bojlera 140 litrów, sterownik TECH k1pv4
Obecnie pali się w PID, zjechałem już mocą kotła na minimum jakie można czyli 25%,
ustawienia nadzoru są fabryczne - tak polecono mi na infolinii Defro.
Czytałem już praktycznie wszystkie wątki na różnych forach
ale nie wiem jak co poustawiać na sterowniku żeby kocioł się nie dusił i nie stał ciągle w nadzorze
i żebym nie odwalił czegoś bo nie znam się na tym kompletnie.

Bardzo proszę o pomoc, mam wyłączyć PID?
Jakie ustawienia wówczas dać?

Jeżeli trzeba mogę zrobić zdjęcia co i jak wygląda w mojej kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że będzie stał w nadzorze to nieuniknione, teraz pytanie ile ? Samo zmniejszenie mocy raczej nic nie da. Podstawa to zmniejszenie min i max dawek i przerw w trybie pracy w menu serwis, zacznij może od tych o których pisze kubaopatowice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było że nie wiem o czym mówię. Temperatury kotła i bojlera w trybie lato. Gdzie praca a gdzie nadzór nie wiem.IMG_20210716_101308080_MP.thumb.jpg.cb34a0ccd28b4e3e4899c737a484ea6f.jpgIMG_20210716_101325750_MP.thumb.jpg.f762cfec5f35b651bc44b28dd07f53b3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak uważam, przy grzaniu bojlera nie ma potrzeby utrzymywania 60 st na piecu gdzie i tak przechodzi w nadzór 5 st powyżej tej temperatury. W sterownikach tech min temperatura to 53 st i taką mam ustawioną ale w trybie lato to  temperatura bojlera jest temperatura kotła. Jednak nie będzie mniejsza niż min kotła chyba że w menu serwis zmienimy min tem kotła na 50 wtedy w nadzór wejdzie prz 55 stopni oczywiście przy nastawię bojlera również 50 stopni. Teraz pytanie zasadnicze ile i jakie pompy chodzą w trybie lato, i jaka jest temperatura powrotu, bo tu może być problem. U siebie mam zawór 4 drogowy i pompę na powrocie, która chodzi cały czas. Pompa cwu też praktycznie chodzi cały czas z wyjątkiem kiedy temperatura kotła jest mniejsza niż aktualna bojlera. Stąd u mnie temperatura bojlera dochodzi do 57, 58 stopni jak widać na zdjeciach. W Defro pompa cwu może się wyłączać po osiągnięciu zadanej temperatury przez bojler. Trochę zawiłe ale do opanowania. A jak teraz spalanie po zmianach jeżeli były ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem wprowadziłem zmiany w menu serwis, zaobserwuje teraz przez parę dni co będzie się działo, zmniejsze jeszcze temp. kotła na 55 stopni i zobaczymy.
Zrobię też zdjęcia mojej kotłowni, postaram się też sprawdzić dokładnie jak pracuje pompa cwu bo chyba pracuje cały czas.

A jeszcze wczoraj wieczorem przy wprowadzaniu zmian, sterownik coś zaczął szaleć,
włączał się i wyłączał sam co parę minut, ekran zaczął wariować, rozmazywać się, tak jak na zdjęciu poniżej:

Ja nie wiem już czy to od wprowadzania zmian coś się zawiesiło czy nie, niby dzisiaj od rana juz jest ok, zobaczymy co będzie dalej. Raz już wymieniany był sterownik na nowy po 6 miesiącach od zakupu bo coś tam się zepsuło w sterowaniu podłogówką.

IMG_20210715_210935.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W celu podłączenia kotła do komina należy stosować przedłużacze wylotu spalin zalecane przez producenta. Zastosowanie innych niż orginalne części grozi utratą gwarancji.  I wiele innych takich rodzynków Z instrukcji Defro. Śmiech człowieka ogarnia.

No to po co forum HarryH ? Stary weteran i straszy ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam po przerwie.
Przez całe lato od kiedy wprowadziłem ustawienia polecone przez 1mps,
piec chodził idealnie, spalanie bardzo dobre, nic się nie dusił, nie kopcił, wykresy równiutko dla pracy i nadzoru.
Bardzo dziękuję za pomoc i mam jeszcze jedno pytanko teraz....
Jak ustawienia zastosować już na opcji "pompy równoległe"?  🙂
Już niedługo zacznę grzać powoli podłogówką, w domu mam tylko podłogówkę + bojler na wodę 160 litrów.
Czy wszystkie ustawienia zostawić tak samo w menu serwis, a tylko moc kotła zwiększyć (ustawić 80 czy 100 %) ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do pytania ja bym zostawił ustawienia takie jakie są. Po to jest modulacja aby sterownik zwiększał lub zmniejszał moc. Jedynie co bym korygował to przerwa min i max, bo tymi parametrami właśnie można to robić. Ale nie wiem z jakich ustawień teraz korzystasz. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe lato grzałem tylko i wyłącznie na wodę - na takich ustawieniach:

Min praca podajnika - 1
Maks praca podajnika - 6
Min przerwa podajnika - 42
Maks przerwa podajnika - 170
Min wentylator roboczy - 10
Max wentylator roboczy - 26
Min oboroty - 100
Max obroty - 290

Do tego moc kotła miałem ustawione na 35%.
No i wszystko ładnie pięknie było,
teraz jak się ochłodziło to na sterowniku w domu
jak się ustawiło zadaną temperaturę np. 21 st.
i raz się trochę zimniej zrobiło po wietrzeniu w domu, temp. spadła/
no i otworzył się zawór na podłogówkę żeby trochę podgrzać
to w nocy piec się wygasił na tych ustawieniach - pewnie
nie dał rady nagrzać na wodę po 4 prysznicach i jeszcze poszło
na zupełnie zimną podłogę nie grzaną od pół roku.

Więc przełączyłem z trybu letniego na pompy równoległe,
na tych ustawieniach, ale też coś kiepsko to szło,
pomyślałem że może to są ustawienia bardziej pod tryb letni.
Więc zrobiłem przywrócenie ustawień fabryczcnych w menu serwis,
tak jak to było w tamtym roku, bo piec mam od listopada 2020,
i wtedy bylo od razu grzane na "pompy równoległe" i na ustawieniach fabrycznych
bo nic nie wiedziałem jak zmienić i tak jakoś się przez zimę i wiosnę przeleciało.

I wczoraj po ustawieniu na pompy równoległe przy ustwieniach fabrycznych w menu serwis, około godziny 23:00 po wszystkich kąpielach itp. i trochę podgrzaniu na podłogówkę, piec ładnie dobił do zadanej temp. 60 st.
potem weszło tak na 62-63 i przeszedl w nadzór bo jeszcze czekałem przy piecu żeby sprawdzić, po czym w nocy o 2:00 obudził mnie alarm że temp. 85 st.

Nie wiem co się stalo bo nigdy takiego czegoś nie miałem,
nawet jak bywały cieplejesze dni to nigdy piec się nie przegrzał
a tu pierwszego dnia będąć w nadzorze na 63 st.
w około 2 godziny prawie się zagotował? Coś się zawiesiło czy co?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że się zmieniło. Przywróciłeś ustawienia fabryczne. Porównaj fabryczne i te które miałeś w trybie lato. Od razu zauważysz różnicę. No oczywiście porównaj tryb nadzór. Wychodzi na zwiększone podawanie w nadzorze lub+ wiatr ostatniej nocy i temperatura poszła w górę. Jeżeli nie masz RCK, to zainstaluj uchroni cię przed zbyt dużym ciągiem kominowym.  A w ogóle moc dobierasz stosunkiem ilości podawanego po słowa do przerwy. 

Minimalna dawka do max przerwy daje moc minimalną.

Maksymalna dawka do min przerwy daje moc maksymalną. I w tym zakresie sterownik moduluje mocą.

Teraz sobie porównaj i wyciągnij wnioski.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opcjach nadzoru nie zmieniałem nigdy nic, zawsze były takie ustawienia:
czas podawania - 1 sek
przerwa podawania - 6 min
czas pracy went - 10 sek
czas przerwy went - 7 min
siła nadmuchu - 100

po opisanej wczorajszej zmianie na pompy równoległe, wykres kotła wyglądał tak jak opisalem,
cały czas równo w góre aż do 85 st. kiedy uruchomił się alarm, wykres bojlera normalnie też równo w góre do 50 st.

Jakie teraz zrobić ustawienia na normalne grzanie w trybie pompy równoległe?
Te same ustawienia w menu serwis co miałem w trybie letnim i do tego moc kotła na 80-90% ?
 

Przepraszam z góry, a jestem zielony jeżeli chodzi o takie zaawansowane ustawienia.
Staram się coś tam ogarniać ale nie bardzo mi to wychodzi.
Jeśli można to proszę o zalecenia jakiś ustawień, tak jak to bylo z trybem letnim,
gdzie 1mps pomógł mi rewelacyjnie, całe lato spalanie i działanie pieca - bajka,
tak teraz na te pompy równoległe jak to ustawić i na który parametr
zwracać uwagę żeby ewentualnie trochę odjąć lub dodać,
czy tryb nadzoru też zmieniać wartości?
Z góry dziękuję i proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podnieś moc kotła tak jak piszesz przy tych dobrych ustawieniach. W nadzorze widzę pewna zależność wzrostu temperatury. 100% to przesada i to znaczna nawet jakby miał tylko dmuchać przez 10 sekund. Zmień tą wartość i ustaw 30%. Możesz podać parametry pracy przy fabrycznych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Menu serwis ustawienia fabryczne:

Min praca podajnika - 1

Maks praca pod- 2

Min przerwa pod - 23

Maks przerwa pod- 45

Min went roboczy - 22

Max went roboczy - 38

Min obroty - 300

Max obroty - 950

 

 

 

Na wykresie temp kotła widać wczorajszą akcję z tym jak temperatura skoczyła do 85 st.

 Oba n 

IMG_20210923_155927.jpg

IMG_20210923_155942.jpg

Po tym jak włączył się alarm na temperaturę 85 st. to szybko przełączyłem na tryb letni z ustawieniami od 1mps które napisałem w poście poprzednim

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.