Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet integra II sterowanie dzien/noc


Zwyczajny

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim. Proszę o wyprowadzenie z błędu jeśli się mylę i podpowiedź.
Pod koniec maja ma wejść do kotłowni hydraulik i uzbrajać centralne. Mam dwa obwody
-Grzejniki
-Podłogówka.
Piec to Termet integra Ecocondens 25kW i żeby poprawnie sterować dwoma obwodami grzewczymi potrzebuję układ mieszający ze sprzęgłem i termostatem ale to są tylko podstawowe warianty sterowania 0/1 nastawiam temperature i to wszystko.
Idac krok dalej chciałbym sterować temperaturą dzień/noc z nadzieją, że uda się zaoszczędzić pare groszy na ogrzewaniu i uzyskac lepszy komfort cieplny.
I tutaj mam pytanie. Z Tego co wiem założenie siłownika i sterowanie samym obwodem podłogowym regulatorem za sprzęglem nie wpłynie w żaden sposób na oszczędności,bo obwód pierwotny zasilania będzie miał cały czas nastaw z pieca, więc musze się wrócić i na piecu mieć kontroler żeby regulować temperaturą zasilania obwodu C.o.
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jaki sterownik do tego pieca zastosować? Są czujniki pogodowe, dzień noc?. Jak to wygląda z Waszego doświadczenia?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, poprawka przed chwilą byłem na budowie i kocioł to Integra II Plus 20 PWM.

Ogrzewane będzie ok. 100m2 w tym 3 pokoje tylko grzejniki (razem 7 grzejników w plus kotłownia, pralnia i dwie drabinki łazienkowe) podłogówka korytarz+kuchnia otwarta na salon również 7 pętli, ale długości jie pamiętam.

Instalator powiedział,że na obecną chwilę optymalnie będzie zestaw sprzęgła z ręcznym termostatem bez siłownika i sterownika obwodu podłogówki,bo to nie potrzebne koszty, więc przyszło mi do głowy,że skoro sterowanie amplitudą na podłogowe nie ma sensu,bo stała temperatura pozostaje na piecu to może zaprogramować harmonogram pracy pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harmonogram na podłogowe raczej nie podłogi nie powinno się zbytnio wychladzac, podłoga ma dużą bezwładność cieplna . Najlepiej będzie założyć głowice na grzejniki a w salonie zamontować sterownik podpiety pod kocioł i ustawić histerezę sterownika na 0.2 stopnia który nie pozwoli przegrzać salonu i wychłodzić podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z zewnętrznym czujnikiem temperatury, czytałem, że piec automatycznie wykrywa podpięcie czujnika i przechodzi w tryb pracy uzależniony od niego. Masz na myśli sterownik ST-292? Zastanawiam sie czy warto zakładać zewnętrzny sterownik.

Każdy grzejnik ma własną głowicę, ale chciałbym znaleźć optymalny schemat grzania bazowego C.O. żeby aż tak bardzo nimi nie kręcić i nadmiernie nie podnosić temperatury nocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam na myśli sterownik zewnętrzny pokojowy .Nie musisz może kocioł pracować na sztywno lub zainstaluj czujnik zewnętrzny temp.i ustaw sobie według krzywej grzewcze.Idealnego schematu niema musisz to sam przerobić.Ustawiasz głowice jak na instrukcji głowicy gdzie masz podane temperatury pod skalę ,jak za gorąco to przykrecasz minimalnie i na odwrót .Na podłodze będziesz musiał ustawiać zawór termostatyczny ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik zewnętrznej temperatury kupić od Termet czy jakiegoś innego producenta typu tech? Bo sterownik rozumiem,ze naj odpowiedniejszy to będzie ten st-292?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej,czyli czujnik od termeta a z praktyki czy nie szwankuje ten regulator bezprzewodowy? Czy jednak zdecydować się na przewodowy Bo rozumiem,że on też ma w sobie sondę temperatury i on daje sygnał ON kiedy temperatura spadnie poniżej ustalonej histerezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie jeszcze zadać jedno pytanie, czy w takim układzie wybrać sprzęgło z zaworem w układzie 3D, czy głowicą termostatyczną na podłogówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mam na myśli zawór 3D ze sterowaniem siłownikiem tylko czy przy takiej pojemności układu C.O. ma to w ogóle sens i uzasadnione zastosowanie. Bo jeżeli nie zauważe żadnych różnic w zużyciu gazu to dopłacenie 1000zł do takiego rozwiązania mija sie z celem przy takim układzie. Lepiej jak ten 1000 zł chyba zainwestuje w lepszej jakości stacje uzdatniania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej obawiam się sytułacji złej synchronizacji układu l, bo czytałem o sytułacjach gdzie pomimo stałej temperatury na piecu udaje sie utrzymywać zadaną temperaturę na każdej sekcji poprawnie a w momencie podziału ze sprzęgłem temperatura spada do zadanej na podłogówce, ale dobór odpowiedniego zestawu mieszającego powinien wyeliminować takie prawdopodobieństwo. Wybrałem zestaw ze sprzęgłem BPS952 i pompami WILO para, o sytułacji o ktorej wspominałem dochodziło przy użyciu zestawu Termetu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Paweł1979 napisał:

Przy tak małej ilość podlogowki to chyba przerost formy nad treścią .

7 pętli to już coś jest,

Ja bym to zrobił bez sprzęgła i dod pompy na grzejniki.

Wg starych reguł prostych instalacji i kotłów kondensacyjnych.

 

Co do rzekomego braku "synchronizacji" cokolwiek to słowo ma znaczyć w tym przypadku to zaw 3-D stałotemperaturowy ma swoją stałą czasową ok 2-3minut , czyli po takim czasie będzie reagował na zmiany zasilania, 

Opóźniona reakcja 3-D nie wpływa na prawidłowe działanie instalacji grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, sambor napisał:

7 pętli to już coś jest,

Ja bym to zrobił bez sprzęgła i dod pompy na grzejniki.

Wg starych reguł prostych kotłów kondensacyjnych.

Czy to nie jest tak, że sprzęgło pomaga zrównoważyć podział na sekcje na zasileniu i pomoc w utrzymaniu stałej tempeartury zasilenia z równoczesnym powrotem nadmiaru eliminując prawdopodobieństwo zbyt wysokiego ciśnienia w razie jakby pompa obiegowa układu nawaliła? Nie wspominając o odprężeniu powrotów i swobodną pracę pomp bez nadmiernych oporów.

W przypadku rezygnacji ze sprzęgła musiał bym założyć zbiornik wyrównawczy co też nie ogranicza rozbudowy.

Czy dobrze rozumuje?

Zostałem uświadomiony,że takie rozwiązanie nie jest poprawne i całkowicie kłóci się z teorią kondensacji,ale mleko sie rozlało.

Pozostaje maksymalnie ograniczyć zużycie gazu:(

Myślę,że układ z głowicą termostatyczną na zasileniu podłogówki będzie najmniej kłopotliwym i skomplikowanym pod warunkiem,że wytrzyma jakiś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę cytować tego co powyżej , ale to w większości stek bzdur .

Choć o koncepcji ze zbiornikiem wyrównawczym - co kolwiek to jest jeszcze nie słyszałem.

Niech kolega zmieni poglądy, źródła wiedzy lub "nauczyciela", szczególnie idzie o tą "teorię kondensacji " co kolwiek by to miało znaczyć.

2 minuty temu, Paweł1979 napisał:

Zamontuj primoboxa 910

Problem z glowy, kasa też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proszę o krótką listę co kupić, będę wtedy szczęśliwy i zamykam temat!

A gdyby rozważyć inną sytułację zmieniając trochę podejście zakładając ,że najbardziej odpowiedni będzie dla mnie układ że grzejniki będą podgrzewane okresowo żeby zwiększyć komfort wieczorem i rano,bo głównie wtedy przebywam w pomieszczeniach z grzejnikami (sypialnia, łazienka) to coś zmieni w układzie i pomyśle na rozwiązanie sytułacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest najbardziej oszczędna jak pracuje cały czas, podgrzewanie okresowe zużywa więcej energii ( paliwa).

Potrzeba - zaw 3-D termostatyczny o Kvs ok 3,2-3,5,  pompa 25/40, czujnik temp zewnętrznej do kotła, kocioł i bojler wg gustu, 2 zaw grzybkowe , 2 zaw zwrotne, filtry, rury i inne bzdety.

Oczywiście grzejniki z głowicami  termo.

Oczywiście do tego kogoś kto potrafi prawidłowo to wyregulować hydraulicznie , połączyć to potrafi byłe januszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda miejsce do zagospodarowania, piec kupiony z zasobnikiem wbudowanym termet integra. Czyli Twoim zdaniem najlepiej będzie wykorzystać zawór 3D który będzie regulowany ręcznie?

IMG20210507100141_00.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.