Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła + PV rata kredytu zamiast rachunków


mateo1995

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę wymienić kopciucha(Małopolska) dom z maksów ale dobrze ocieplony, duże grzejniki. 40 stopni na grzejnikach wystarczyłoby nawet podczas mrozów, do ogrzania 6 izb + komunikacja. Opalany był węglem + drewnem(własny las) ciężko stwierdzić jakie zapotrzebowanie na energię. Stara instalacja CO w układzie otwartym 
W planach była wymiana pieca na gazowy, gaz ziemny mam doprowadzony do kotłowni, teraz zastanawiam się na ile możliwe byłoby przy skorzystaniu z dotacji(mój prąd na PV i czyste powietrze na pompę ciepła + ulga termomodernizacyjna, w gminie niczego nie mamy)zastąpienie rachunków za gaz i prąd ratą kredytu za pompę ciepła i PV przy założeniu, że PV dostarczyłoby 100proc energii elektrycznej.
Wiem, to wszystko jest do przeanalizowania, przeliczenia ale tak orientacyjnie zapytam czy to mogłoby zadziałać i czy takie podejście miałoby sens. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOIM zdaniem nie.
Nie jestem zwolennikiem dalekosiężnych zwrotów - a tu stopa zwrotu jest zależna od wielu czynników - oprocentowanie kredytu, cena prądu, regulacje prawne odnośnie zwrotów, wydajność pompy ciepła w zależności od temperatury, wydajność paneli po x latach itd itd.
Kocioł gazowy założysz za grosze w stosunku do całości inwestycji PV+PC i pewnie spłacać go przez 15 lat zanim dojdziesz do kosztów PV+PC.

To co opłaca się dzisiaj - nie musi opłacać się za parę lat.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie instalacje elektryczne mają sens gdy posiadasz własne, wolne środki i potrafisz większość robót wykonać samodzielnie. W innym przypadku taniej będzie tę kasę przeznaczyć na zakup gazu może na 15-20lat,ale trzeba to na spokojnie policzyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo! Spróbuję coś policzyc...:

PC:  koszt z montażem powietrzna strzelam:  30 tys.pln + roczna eksploatacje 2 tys. pln

przez 15 lat 30 tys.  Razem 60 tys.

PV:   chyba musiałaby mieć min. 10 kW, koszt ok. 40 tys. ?    POmpa niestety w zasadzie pracuje wtedy , gdy nie ma produkcji z PV /zima i noc /.

GAZ: jest w budynku ; koszt kotła  8 tys. roczna eksploatacja 1500  m3; to chyba będzie 3 tys. na sezon.

15 lat kalkulacji to 53 tys.

Róźnica  w zasadzie do przełknięcia.. kto co lubi...Osobiście jeśli jest gaz w kotłowni wybrałbym gaz.

Jasne że gaz będzie drożał, prąd nie mniej, albo więcej. Jak jest zastrzyk gotówki można iść w PC; /gruntową/?

PV zamontowałem 2 kWh ; dostałem 5 tys.mój prąd, więc mam  instalację 2 kW za 5 tys. wygląda na to,że PV pokryje koszty drogiej taryfy, a płacić będę tylko za energię w taniej, nocnej. aktualnie 0,30 pln/ kWh.  zużycie tylko na potrzeby "domowe" .

POzdro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie masz rachunki za prąd , ale ja bym na Twoim miejscu założył piec gazowy i panele PV , za raty na prąd zapłacił bym raty za gaz a w przyszłości się okaże jak będzie  z panelami ,pompami i gazami . U mnie panele się świetnie zwracają co miesiąc pięć stów w kieszeni zostaje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładajcie że magazyn w obecnej formie bedzie dostępny w nieskończoność.Opłacalność paneli weźmie w łeb i co wtedy.Kredyt wzięty a efekty mizerne.Nie pójdę w tylko jedno źródło ciepła i tylko na takie,na jakie mnie będzie stać bez zaciągania kredytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.