Skocz do zawartości
IGNOROWANY

nieznany kocioł palenie od góry


Devillus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem świeżo po zakupie domu w którym jest stary piec nieznanego mi typu. Poprzedni właściciel też nic mi o nim nie może powiedzieć. Cały czas palił w nim od dołu. A ja mam pytanie. Czy da się w nim rozpalać od góry i jaki najlepiej stosować opał? Na chwilę obecną nie jestem w stanie wymienić kotła. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

20210415_075950.jpg

20210415_080015.jpg

20210415_080122.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wygląda na górnego spalania w takim piecu najlepiej palić węglem typu orzech. Widzę że jest dmuchawa, sprawdź uszczelnienia drzwiczek a najlepiej dla pewności wymień sznur w drzwiczkach. Zasyp trochę węgla na to drewno i rozpal od góry. Dmuchawę ustaw na obroty minimalne i obserwuj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Devillus napisał:

 Na chwilę obecną nie jestem w stanie wymienić kotła. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

A ile ma latek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź ile jeszcze miesięcy/lat  możesz używać kocioł pozaklasowy w twoim regionie.

Dmuchawę należy zdemontować, otwór zaślepić a w  miejscu   tego korka trzeba wkręcić miarkownik ciągu  kotła.

https://allegro.pl/listing?string=miarkownik ciągu&bmatch=e2101-d3793-c3792-hou-1-5-0415&order=qd

Albo jakiś elektroniczny miarkownik ciągu.

https://allegro.pl/oferta/elektroniczny-regulator-ciagu-miarkownik-wifi-10483895877

Na kotle powinien się znaleźć też termometr  przy braku prądu  brak jest kontroli.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2021 o 13:51, Devillus napisał:

Czy warto przy takim piecu stosować duzy bufor do cwu?

Czemu tylko do CWU ?  Bufor do CO lepiej się sprawdzi a optymalność dla każdego inna jest choć niby są wzory. Dla mnie np idealnym by było aby bufor zmieścił ciepła na 40 godzin bo to pozwalałoby mi rozpalać co drygi dzień. Brakuje mi do moich 2000 jeszcze 1000l ale już nie będę tego robił. Jak zamontujesz duży bufor do CO to zasypiesz ten kocioł do pełna węglem rozpalisz na nim ognisko i zapomnisz o nim na wiele godzin. Jednak na początek to bym go starannie wyczyścił i oskrobał z sadzy . Dopiero wtedy pokaże swoje prawdziwe oblicze. Paląc od góry bufor okaże się bardzo potrzebny ponieważ w pewnym momencie ilość żaru w kotle  może okazać się zbyt duża.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam. Odkopuję temat. Niestety sytuacja pogodowa sprawiła ze w pierwszym planie jest naprawa dachu na budynkach gospodarczych bo wichura lipcowa zrobiła swoje. W związku z tym niestety obecnie brak funduszy na bufor... Co poprawić poprzerabiać we wskazanym piecu aby móc ekologicznie palić i aby nie musieć co godzinę zaglądać/ dokładać do pieca? Czym palić? Kocioł musi przetrwać tylko przyszłą zimę bo później musi być wymieniony z uwagi na przepisy. Palić od góry czy od dołu? Jakie adaptacje zastosować? Będę wdzięczny za wszelkie rady. Na wiosnę planuję wymienić na kocioł pelletowy. Czy to dobra opcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.