Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zimnym powrotem.


Krzysiek29

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. W tamtym roku zamontowal mi hydraulik piec na ekogroszek. Pan dosyć wiekowy ale podobno znający się ma rzeczy ale co mnie zmartwiło po pierwsze zimny powrót wachąjacy się 35° a Max 44° przy temperaturze zadanej na piecu w granicach 65°. Mam zamontowany zawor 3d bez silownika. Zawor schładzajacy całość jest w układzie zamkniętym.20210314_151550.thumb.jpg.1f1b16a4d56db6b5712da64fcd48b86d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz źle zamontowaną pompę CO, aby była jakaś ochrona powrotu, musi być pompa przed zaworem 3-D, ale wtedy nie masz regulacji temp wody na grzejniki.

Najprościej jest wstawić dod pompę tzw przewałową między zasilanie a powrót kotła, po odpowiedniej regulacji będzie wszystko OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wstawiłem pompe ale chyba w złym miejscu. I co się też okazało zawor mieszajacy był ustawiony jako rozdzielacz czyli zamykał mi dopływ na grzejniki lub powrót A nie zasilanie z pieca jak to teraz jest. Ale pytanie jest takie czy ta pompe uszeprzestawic w inne miejsce?

20210314_151745.jpg

Trochę lepiej zobrazowania zdjęcie.

20210314_161749.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jedyne słuszne rozwiązanie - instalacja zaworu 4 drogowego i pompy na powrocie, to raz. Przedstawione schematy są błędne kierunek przepływu wody z zaworu 3 drogowego w dół na powrót w pierwszym schemacie- nie realne pompa co ciągnie z pieca i z powrotu czyli powinno być w górę. W tym przypadku zawór spełnia rolę mieszającą. Wstawiając pompę na tej odnodze w dół zawór spełnia rolę rozdzielającą , pompy ciągną wodę gorącą i na grzejniki i na powrót. Efekt na grzejniki idzie woda o temperaturze pieca. W takim układzie wystarczy jedna pompa wpięta przed zawór 3 drogowy i będzie to samo.

Zawór 3 drogowy jest dobry jako dodatkowy do ogrzewania podłogowego ale aby zapewnić stabilność pracy pieca tylko zawór 4 drogowy. Szkoda zabawy z zaworem 3 drogowym bo zawsze coś będzię kuleć.

Tu prosty schemat (dodatkowo z ogrzewaniem podłogowym, wygumkować i jest jak znalazł). 

Skuteczność takiego rozwiązania potwierdzam, bo sam przerobiłem również z zaworu 3 drogowego który zainstalował mi hydraulik sugerując się schematem z DTR producenta kotła. Tyle tylko że jest to schemat poglądowy o czym zampmnieli napisać a hydraulik jak widać żadnej własnej incjatywy nie przejawiał. Pozdrawiam

Schemat instalacji na paliwo stałe ekogroszek 15kw - Kotły z podajnikiem -  Forum o ogrzewaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie kłóćmy się ja chcę tylko uzyskać porady bo ręce mi opadaja mam 110m2 dom ocieplony a spalilem już prawie 4,5 tony ekogroszku. Chciałbym aby ktoś konkretnie mi powiedział że taki system jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok,konkretnie napisałem wcześniej, a to że tyle spalileś nie wynika tylko z samej instalacji a kotła, jego mocy, ustawień ,sposobu prowadzenia procesu spalania, dwustan, PID czy inny automat. Napisz coś o kotle i ustawieniach, rodzaju i mocy groszku. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś zle zamontowany zawor wejście ktore jest zawsze otwartye ma być od strony zasilania pieca i pompa miedzy piecem a tym wejciem zawsze otwartym i podmieszanie powrotu powinno działać fakt ze nie będzie regulacji za bardzo na grzejniki ale jeśli są wysokotemperaturowe to nie wystarczy ustawiać temperaturę zadana na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie mozesz sie wspomóc stałą pracą pomy cwu, aby dogrzac powrót, tylko trzeba pamiętać o goracej wodzie w kranach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Krzysiek29 napisał:

To sambor powiedz gdzie powinno byc?

Na powrocie do kotła, jak najbliżej przyłączenia kotła z powrotem- praktycznie dajesz na powrocie trójnik i w niego wpinasz powrót z instalacji i grzania CW a w drugi naczynie przeponowe.

Naczynie musi być podłączone rurą o średnicy takiej jak przyłącze naczynia - przeważnie to 3/4" dla większych 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jak wstawię zawor 4d i zrobię to wg rysunku to będzie działać to na takiej zasadzie że piec ma zadania temp. 65° Ale zawor 4 d będzie ustawiony tak aby puszczał np 45° na grzejniki?

20210314_181919.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie sam to zrobię. Tylko chciałem aby ktoś mi pomógł abym babola nie zrobił. A powiedz mi czy jest tu sens montażu sprzęgła hydraulicznego?

A i na jakiej wysokości powinno być zamontowane naczynie przeponowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.