Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sens wymiany wody na uzdatnioną po montażu zmiękczacza wody


michal1235

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam instalację CO używaną około 2 lata. Instalacja napełniona wodą twardą 20 stopni germańskich, kocioł gazowy kondens. Zamontowałem zmiękczacz, pospuszczałem wczoraj wodę z czego się tylko dało, razem poszło 100 litrów. Rozmawiałem na temat temat z hydraulikiem który powiedział mi "pogównośzmienioł". Jego zdaniem ta woda po takim czasie i tak została uzdatniona. Mi jednak wydaje się że ogrzewanie działa ciut wydajniej. Placebo?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał:

Woda z uzdatniacza domowego zawsze zawiera jony chloru

Nie chloru a sodu. 

8 godzin temu, michal1235 napisał:

Mam instalację CO używaną około 2 lata. Instalacja napełniona wodą twardą 20 stopni germańskich, kocioł gazowy kondens. Zamontowałem zmiękczacz, pospuszczałem wczoraj wodę z czego się tylko dało, razem poszło 100 litrów. Rozmawiałem na temat temat z hydraulikiem który powiedział mi "pogównośzmienioł". Jego zdaniem ta woda po takim czasie i tak została uzdatniona. Mi jednak wydaje się że ogrzewanie działa ciut wydajniej. Placebo?

 

Nie wolno zalewać instalacji CO wodą zmiękczoną ze zmiękczacza - taka woda jest mocno agresywna dla miedzi. Miałeś dobrze. Teraz zalej ponownie twardą wodę. Można by było zalać inhibitor, który także zmiękcza wodę, ale do starej instalacji lepiej takiej chemii nie zalewać, bo stare złogi moga się poodklejać, itd. 

Godzinę temu, romano78 napisał:

A nowy uzdatniacz jak zloze nie było jeszcze regenerowane tez zawiera te jony z soli.?

 

Zawiera, bo to złoże robi wymianę jonów wapnia i magnezu na jony sodu.  Sól tabletkowana służy tylko do regeneracji złoża i niczego innego. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje CO zawsze napełnia się wodą surową. Ewentualnie dodaje inhibitory, które także zmiękczają wodę. Są też takie przelotowe, przenośne uzdatniaczne do CO, gdzie w ostatnim etapie są usuwane także jony sodu. Finalnie woda jest zmiękczona do zera i pozbawiona jonów sodu. 

Z tego co widzę to masz w miarę nową instalację 2 letnią. Możesz wlać to https://www.sentinelprotects.com/pl/produkty/centralnego-ogrzewania/x100-inhibitor Przed nim to https://www.sentinelprotects.com/pl/produkty/centralnego-ogrzewania/x400-system-restorer  Myślę, że nie ma sensu, szkoda kasy na te chemie. Nie potrzebnie spuszczałeś wodę. Sam sobie narobiłeś większych problemów. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przy pomocy zbiorniczka przeponowego.Ładujesz zbiornik wodą i pompujesz.Lepszej wody nie znajdziesz,aby tylko czysta była.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.